Кавала 08.03-10.03.2024

декември 15, 2023
 • Во Северна Грција каде Западот се среќава со Истокот, во домот на кралот на
  Македонија Филип Втори – таткото на Александар Велики, во „Синиот град“ или
  како што многумина го нарекуваат „Малиот Монте Карло“, во градот на
  фасцинантните убавини ќе отпатувате во друга, шармантна ера! Градот Кавала
  е еден од најубавите грчки градови. Ако го посетите еднаш, засекогаш ќе се
  заљубите во него!
  ПРОМО ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 109 евра
  РЕДОВНА ЦЕНА: 129 ЕВРА
  Програма
  Ден 1: 08.03.2024 (петок)
  Состанок на групата на Дрводекор во 04:30ч од Скопје и поаѓање во 05:00
  часот. Патување преку граничен премин Богородица преку Велес, Неготино и
  Гевгелија со попатни паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување
  во Кавала во пладневните часови и сместување во хотел. Влезот во соби е
  после 14:00ч. Разглед на градот и посета на тврдината, Имаретот изграден во
  1817 г – врвот на муслиманската архитектура, споменикот и куќата каде бил
  роден во 1769 Мехмед Али – основачот на Египетската династија, како и
  симболот на Кавала – Аквадуктот. Слободно време за индивидуални
  активности. Факултативна 8 Мартовска вечера во една од локалните таверни.
  Ноќевање.
  Ден 2: 09.03.2024 (сабота)
  По појадокот се упатуваме на факултативна посета на археолошкиот локалитет
  “Филипи” каде групата ќе има можност да ги посети: Амфитеатарот, Форумот,
  Археолошкиот музеј, Базилики на рано христијанските цркви како и црквата
  посветена на Лидија – првата крстена христијанка од Апостол Павле. Токму на
  ова место се првите почетоци на христијанството во Европа. Во договорено
  време враќање назад во Кавала. Ноќевање.
  Ден 3: 10.03.2024 (недела)
  Појадок, по појадокот слободно време за индивидуални активности. Во
  договореното време тргнување назад за Македонија.
  Во цената на аранжманот е вклучено:
  – Превоз на дадената релација
 • – 2 ноќевања со појадок во Hotel 3*во Кавала
  – Организација на патувањето и пратител
  Во цената на аранжманот не е вклучено:
  Целодневна факултативна посета на археолошкиот локалитет Филипи –
  20 евра
  – Организирана 8мо Мартовска вечера во таверна со жива грчка музика –
  (цена дополнително)
  – Патничко осигурување
  – Туристичка такса 2,5 евра по лице од ноќевање
  НАПОМЕНИ:
  За single соба се доплаќа дополнителни 70% од аранжманот
  Дете до 11,99 со двајца возрасни плаќа 80% од аранжманот
  Во случај на еден возрасен и едно дете до 11,99г детето плаќа 100%
  За реализација на аранжманот потребен е миниум од 40 патници во
  спротивно организаторот може да ја откаже турата до пет дена пред
  тргнувањето
  За резервација задолжителна е уплата од 30% од вкупната сума и
  доплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
  За ова патување потребен е валиден биометриски пасош со важност мин.
  месеци од денот на патувањето
  Доколку патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во
  агенцијата може да доплати 10 евра по лице и да бира седиште (освен
  првиот ред, кој е резервиран за персоналот)
  Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат
  на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат
  правилата и препораките дадени од страна на водичот.
  Во случај на недоволен број на патници/промена на работни саати на
  локалот којшто е предвиден да се посетува организаторот смее да
  направи промена или отказ на факултативите на лице место
  За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и Зулу
  Травел
  идеа