Љубљана 16.03-19.03.2024

јануари 9, 2024

Искуси ја Словенија со посета на Трст (16-19 март’24)

Основниот впечаток кој ви останува во умот по посетата на Словенија е зелената боја. Во „дежелата“ зеленилото е насекаде околу вас – од фино средените паркови во урбаните средини, преку раззеленетите тунели низ кои поминувате додека ја шетате земјата, па се’ до природните предели кои ве оставаат без здив.

16 март 2024  (сабота) СКОПЈЕ – ЉУБЉАНА

Состанок на групата на аеродром Скопје во 04.30 часот. Поаѓање за Љубљана во 06:40 SKP  W6 7783 08:20 LJU . Пристигнување на аеродром Брно крај Љубљана и организиран трансфер до Љубљана. Разгледување на градот со професионален водич: Симболот на градот – Змејскиот Мост, Трите мостови на реката Љубљаница, Прешерновиот споменик во чест на најголемиот словенечки поет Франце Прешерн, Фрањевачката Црква или Црквата на Воведувањето на Пресвета Богородица која е уште еден симбол на градот, Робовата Фонтана или Фонтаната на трите реки-најпозната фонтана од бел мермер. Сместување во хотел. Слободно попладне и вечер. Ноќевање 1.

17 март (недела) ЉУБЉАНА – ПОСТОЈНА – ТРСТ – ЉУБЉАНА
Појадок. Предлагаме факултативна посета на Трст и  Постојнска Јама – најпосетуваната туристичка атракција во Словенија. Постојнска јама (пештера) е најголемата пештера во Словенија. Постојнската јама е една од најголемите геолошки атракции во Словенија. Представува 20.570 метри долга системска пештера. Во тој систем спаѓаат уште и Отошка, Магдаленината, Джрна и Пивка пештерата. Овој систем на пештери настанал под влијание делумно од понорницата на реката Пивка, која во својот тек последните 2 милиони години, го образувала неговиот сегашен изглед и форма. Во внатрешноста на пештерата температурата е константна и изнесува од 8 степени Ц до 10 Степени Ц. Најголема длабочина на Постојнската јама изнесува 115 метри. Постојнската пештера е богата со биолошки врсти во подземниот свет.

Заминување за прекрасниот Трст. Трст е чуден град, кој се наоѓа во северниот дел на Италија, свртен кон Јадранското Море и се граничи со Словенија. Тој е главен град на регионот Фруили-Венеција Џулија. Овој град е сад за топење на разновидни култури, бидејќи се наоѓа во Италија, на чекор од Словенија и беше дел од Австро-унгарската империја. Иако сè уште не е во можност да ја надмине популарноста на другите италијански градови, тоа е место кое вреди да се види. Оваа градот го посетиле многу личности како Џемс Џојс или Ернест Хемингвеј. Тоа е прекрасен град, кој делува инспиративно и ужива во добра клима, освен кога дува познатата бора, силен ветер што се појавува само неколку пати годишно. Ќе дознаеме малку повеќе за овој чуден град Трст. Ќе го видиме Замокот Мирамаре –прекрасен замок  изграден во XNUMX век и се наоѓа на прекрасна локација, со поглед на Јадранско Море. Овој замок е подигнат за во Архивојводата Максимилијан од Хабсбург и неговата сопруга Шарлот од Белгија.  Веќе во центарот на Трст можеме да одиме на Пјаца дела уна, најцентралното место. На овој широк и убав плоштад можеме да видиме неколку палати како што е  Градската палата, владина палата, палатата Питери, куќата Страти и палатата Модело меѓу другите. Сите овие згради му даваат на овој плоштад елегантен и уникатен стил. Во Палацо Страти можеме да најдеме едно од најтипичните кафулиња на овој град, во кое има и неколку кои се од интерес.  Постојат и други плоштади кои исто така можат да се посетат во градот како што се Плаза де ла Борса или Плаза Голдини, иако тие не се толку важни како овој.

Трст е град кој се истакнал по тоа што бил место на политичари и културни дејци. Затоа имаше многу историски кафулиња тие исто така го стекнаа стилот на оние од Виена, нудејќи разни видови кафе и слатки. Денес овие стари кафулиња сè уште се интересни за оние кои доаѓаат во градот бидејќи многу од нив се историски. Некои од оние што треба да ги посетиме се Кафе Сан Маркос, Кафе Торинезе или Кафе Томасео. Заминување за Словенија. Пристигнување во доцните вечерни сати. Ноќевање2.

18 март (понеделник) ЉУБЉАНА – БЛЕД – БОХИЊ

Појадок. Факулатативна посета на Блед – бисерот на Словенските Алпи, вистинско богатство на природа опкружено со планинските врвови.  Сместени на час и половина лесно возење од главниот град Љубљана, Блед и Бохињ се вистински магнет за туристите. Движејќи се низ одлично уредени зелени појаси со сликовити села во кои секој агол е пицнат до детаљ, нашиот план за тој ден е прво да се посети подалечниот Бохињ, а потоа да се вратиме во идиличниот Блед. Возејќи покрај езерото и поминувајќи низ неколку атрактивни природни предели, крајната дестинација ни понуди простор  каде меѓу дрвјата се оставаат автомобилите, и потоа по сопствена желба, се продолжува по планинарските патеки, или пак се качувате на атрактивната жичарница и се качуваме таму горе, на небесата, каде Триглав ви е на дланка, а погледот кон езерото едноставно прекрасен. Можност за посета на Бледската тврдина од каде се простира раскошен поглед на езерото. Слободно време за прошетки покрај езерото и уживање во кафе и познатите бледски кремпити. Замимување за Љубљана и пристигнување во вечерните часови.  Ноќевање 3.

19 март (вторник) ЉУБЉАНА -СКОПЈЕ- БИТОЛА

Појадок ланч пакет.  Организирано заминување за аеродром во 06.00 часот. Лет за Скопје во 08:55 LJU  W6 7784 10:30 SKP. Пристигнување во Скопје во пладневнте часови. Организиран трансфер до Битола. Крај на аранжманот.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 369 евра ( 22.878 денари)

Цена во претпродажба до 31/01/2024: 343 евра (21.266,00 денари)

Деца 2-12 години со двајца возрасни 299 Еур. Еднокреветна соба 439 Еур.

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

– Авионски превоз со  Wizzair  на релација Скопје – Љубљана РТ со рачен багаж (30 х 40 х 20 cm 10 кг)
– Аеродромски трансфер со високо туристички автобус
– 3 ноќевања со појадок во хотел со  3* во центар на Љубљана https://www.hotel-bb.com/sl/hotel/ljubljana-park
– Разглед на градот со локален водич.
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

– Туристичка такса 2 евра на ден (се плаќа во хотелот).
– Факултативна посета на Постојнска Јама и Трст со професионален водич (60 евра).
– Факултативна посета на Блед и Бохињ со професионален водич (50 евра).
– Влезници за локалитетите.
– Задолжително патничко-здравствено осигурување.
– Организиран трансфер Битола, Прилеп, Струга, Охрид, Ресен 15 Еур/РТ

НАПОМЕНИ:

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 20 патници.
Пријавување за факултативните излети при резервација на аранжманот.
Плаќањето се врши исклучиво во денарска противредност 1 € = 62 денари.
Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.
Организаторт го задржува правото на промена на редоследот на реализација на програмата.
Организаторот го задржува правото на промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите. За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ.

Highlights

 • Основниот впечаток кој ви останува во умот по посетата на Словенија е зелената боја. Во „дежелата“ зеленилото е насекаде околу вас – од фино средените паркови во урбаните средини, преку раззеленетите тунели низ кои поминувате додека ја шетате земјата, па се до природните предели кои ве оставаат без здив.
 • Трст е чуден град, кој се наоѓа во северниот дел на Италија, свртен кон Јадранското Море и се граничи со Словенија. Тој е главен град на регионот Фруили-Венеција Џулија. Овој град е сад за топење на разновидни култури, бидејќи се наоѓа во Италија, на чекор од Словенија и беше дел од Австро-унгарската империја. Иако сè уште не е во можност да ја надмине популарноста на другите италијански градови, тоа е место кое вреди да се види. Оваа градот го посетиле многу личности како Џемс Џојс или Ернест Хемингвеј. Тоа е прекрасен град, кој делува инспиративно и ужива во добра клима, освен кога дува познатата бора, силен ветер што се појавува само неколку пати годишно. Ќе дознаеме малку повеќе за овој чуден град Трст.
  • ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
  • – Авионски превоз со  Wizzair  на релација Скопје – Љубљана -Скопје  со рачен багаж (30 х 40 х 20 cm 10 кг)
  • – Аеродромски трансфер со високо туристички автобус
  • – 3 ноќевања со појадок во хотел со  3* во центар на Љубљана https://www.hotel-bb.com/sl/hotel/ljubljana-park
  • – Разглед на градот со локален водич.
  • – Организација на аранжманот и придружник на патувањето.
  • ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
  • – Туристичка такса 2 евра на ден (се плаќа во хотелот).
  • – Факултативна посета на Постојнска Јама и Трст со професионален водич (60 евра).
  • – Факултативна посета на Блед и Бохињ со професионален водич (50 евра).
  • – Влезници за локалитетите.
  • – Задолжително патничко-здравствено осигурување.
  • – Организиран трансфер Битола, Прилеп, Струга, Охрид, Ресен 15 Еур/РТ

  Tour’s Location

ari