Category: Автобуск

Атина 21.10- 24.10.2022

23-ти Oктомври во Атина Атина е величествен град, чиј далечно минато е завиткано во најпознатите грчки митови и легенди. Настаната е на земја каде се испеани незаборавни стихови, кажани големи мисли, и создадени големи дела од човековата рака. Славата и ја донесоа истакнати уметници, филозофи, научници, државници и војсководи. За нејзината величественост може да сведочат…
Read more

Сараево и Мостар 21.10.2022-24.10.2022

Сараево и Мостар за 23-ти Октомври 21.10.2022-24.10.2022 Kaко ни доаѓа есен, така и се буди желбата за посетување на земјата што ќе ве изненади со убавините на културната разноликост и природата. Екскурзија која ќе ви остане во сеќавање, прошетка низ убавините на Босна и Херцеговина. Нашите ноќевања се во „Ерусалимот на Балканот” поточно Сараево. Го…
Read more

БЕЛГРАД -НОВИ САД – СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ 22.10-24.10.2022

За 23 Октомври во  БЕЛГРАД –НОВИ САД – СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ БЕЛГРАД: Сместен на вливот на реката Сава во Дунав, еден од најстарите градови во Европа, боемски град ,град со богата историја и културно историски знаменитости. НОВИ САД: Сместен на реката Дунав, познат по Петроварадинската тврдина, град кој ја спојува традиционалната и современата модерна архитектура. С.КАРЛОВЦИ: со прекрасна барокна…
Read more

ИСТАНБУЛ 20.10-24.10.2022

ИСТАНБУЛ 23 ОКТОМВРИ   Автобус 5 дена / 3 ноќевања   1 ден 20.10 СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ Состанок на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn”, во 15:30 и паѓање за Истанбул во 16:00 часот. Се патува преку Р. Грција – граничен премин Евзони со попатни паузи. Ноќно возење.   2 ден 21.10  ИСТАНБУЛ НА…
Read more

БУКУРЕШТ И ТРАНСИЛВАНИЈА 21.10-24.10.2022

БУКУРЕШТ И ТРАНСИЛВАНИЈА 23 ОКТОМВРИ Романија — земја во југоисточна Европа. Граничи со Украина и Молдавија на североисток, со Унгарија и Србија на запад и со Бугарија на југ (по должината на реката Дунав). Романија на исток има мал излез на Црно Море. Источните и јужните Карпати минуваат низ централниот дел на земјата. Главниот град…
Read more

КАПАДОКИЈА 20.10-25.10.2022

КАПАДОКИЈА 23 ОКТОМВРИ Автобус 6 дена / 3 ноќевања Aко постои бајка за магична земја од глина, веројатно ќе изгледа како Кападокија, која се наоѓа во централна Турција и е позната по уникатни карпести форми во кои древните народи ги направиле своите домови и светилишта. Областа Кападокија во покраината Невшехир, Турција, со причина е вклучена…
Read more

Црна Гора 21.10-24.10.2022

ЦРНА ГОРА 23 ОКТОМВРИ   Острошки Манастир – Будва – Дубровник – Цавтат – Тиват –  Порто Монтенегро  – Котор –Св.Стефан – Бар   *МОЖЕ ДА СЕ ПАТУВА И СО ВАЖЕЧКА ЛИЧНА КАРТА   1 ден: 21.10.2022 (Петок) Кавадарци – Неготино- Штип – Велес- Скопје     Состанок на групата. Поаѓање за Црна Гора во вечерните часови. Ноќно возење со кратки…
Read more

Бари – Алберобело – Наполи – Амалфи – Позитано – Салерно – Помпеа – Везув – Матера 21.10-26.10.2022

Јужна Италија Бари – Алберобело – Наполи – Амалфи – Позитано – Салерно – Помпеа – Везув – Матера 1 ДЕН 21.10.2022 (Скопје – Драч – Бари) Поѓање во 12 часот од Скопје за Драч (од граничен премин Ќафасан, можност за собирање на патници кои се од Охрид, Битола..) од хотел Вип, наспроти Ист Гејт мол. Попатни застанувања за одмор и царински формалности. Пристигнување во Драч и качување на…
Read more

САНТОРИНИ 20.10-24.10.2022

САНТОРИНИ 23 ОКТОМВРИ   Автобус  6 дена / 3 ноќевања   Опис на островот Симболот на грчкиот туризам, наречен Санторини, а препознатлив по куќичките од бел камен со плави покриви и е еден од 10-те најромантични дестинации во светот. Како што ќе се доближувате до островот, се потешко е да сфатите дека тој кружен залив, некогаш…
Read more

ЗЛАТИБОР 21.10-24.10.2022

ЗЛАТИБОР 23 ОКТОМВРИ (Со посета на Сирогојно, Ел Пасо и Врњачка Бања)   Прв ден: 21.10.2022 (Петок) Тргнување на групата од Скопје во 23:00 часот. Од Куманово во 23:30 часот. Се патува преку граничниот премин Табановце со попатни паузи. Ноќно возење. Втор ден: 22.10.2022 (Сабота) Пристигнување во Златибор во утринските часови. Панорамски разглед со локален водич. Заминување на групата кон етно…
Read more