Венеција 03.04 – 06.04.2024

ноември 14, 2023

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО: 4 дена / 3 ноќевања

Carnevale di Venezia е еден од најпознатите карневали низ светот и препознатлива карактеристика на градот. Карневалот е традиција која се организира со векови и сè уште привлекува илјадници туристи кои секоја година пристигнуваат во Венеција за да се восхитуваат на раскошните костими и маски кои парадираат на улиците и плоштадите…


03.февруари (сабота) СКОПЈЕ – ВЕНЕЦИЈА  
Состанок на групата на скопскиот аеродром во 10:35 часот. Лет за Венеција W6 7751 во 12:35ч. Пристигнување на аеродромот Марко Поло во 14:25ч. Превоз до центарот на Местре (околина на Венеција). Сместување во хотел… Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи. Можност со придружникот на групата за вечерна посета на Венеција со јавен превоз. Ноќевање.
Програма на карневалот:
09:00 – 17:00 ч. Ревија на карневалски костими на плоштадот Свети Марко
14:30 Празникот на „Мариите“ Парадата на најубавите девојки од Венеција започнува во Трагетото Света Софија; потоа со гондола ќе пристигнат до плоштадот Св. Марко и ќе бидат претставени на плоштадот пред јавноста.
10:00 – 17:00 ч.  Натпревар за костими на плоштадот Свети Марко
16:00ч. Улична театарска претстава на плоштадот Свети Марко

04.февруари (недела) ВЕНЕЦИЈА
Појадок. После појадокот организиран панорамски разглед со локален водич на Венеција. Пристигнување со јавен превоз до центарот на Венеција. Разглед на градот: плоштадот и црквата Св.Марко, Мостот на воздишките, Дуждевата палата, Прокуратите, Мостот Риалто, Каналот Гранде… Во слободното време препорачуваме посета на камбанаријата на Сан Џорџио Маџоре и преубавата фасада на Паладио, од каде што имате преубав поглед на Венеција. Посетете го музејот на црквата Св.Марко од каде што имате уште еден преубав поглед од балконот на црквата на целиот плоштад пред вас. Кај мостот Ријалто дозволете си пауза за ручек во еден од многубројните ресторани уживајќи во вкусната италијанска кујна…  Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи. Ноќевање.
Програма на карневалот:
09:00 – 17:00 ч. Ревија на карневалски костими на плоштадот Свети Марко
10:00 – 17:00ч.  Натпревар за костими на плоштадот Свети Марко
11:30, 14:30ч. Улична театарска претстава на плоштадот Свети Марко
12:00 ч.               “Лет на ангелот“ од камбанаријата Свети Марко

05.февруари (понеделник) МУРАНО-БУРАНО-ТОРЧЕЛО
Појадок. Факултативна посета на трите најпознати острови во Лагуната на Венеција (Мурано, Бурано и Торчело). Лагуната брои вкупно 120 острови од кои само 11 се населени, од кои овие три не треба да ги пропуштите. Мурано е трет по големина и иако поседува многу знаменитости најпознат е по изработка на Мурано стаклото од кое призведуваат накит, витражи, лустери, огледала, чинии, вазни… Музејот на стаклото е сместен во палатата Јустинијан на самиот остров… Во 13в Мурано било летувалаште на познатите аристократи кои изградиле прекрасни вили со богати градини и овоштарници. Главниот приход на Бурано во минатото бил риболовот. Мажите претежно се занимавале со риболов, додека жените биле посветени на обработка и везење на чипка која до ден денеска се изработува. Бурано е познат по шарените куќи кои го обиколуваат целиот остров секоја со различна боја од претходната, за да рибарите кои се враќале од риболов во темните ноќи можеле да си ја препознаат својата куќа. Торчело е најстариот населен остров, познатата црква Санта Марија Асунта располага со импресивни мозаици. Нејзината камбанарија нуди незаборавен поглед на лаугната. Во Торчело се наоѓа познатиот хотел и ресторан Локанда Ципријани каде што често престојувал Ернест Хемингвеј. Враќање во Венеција, па потоа во Местре. Ноќевање.
Програма на карневалот:
09:00 – 17:00 ч. Ревија на карневалски костими на плоштадот Свети Марко
10:00 – 17:00ч.  Натпревар за костими на плоштадот Свети Марко
15:00 ч.               Карневал на островот Бурано

06.февруари (вторник) ВЕНЕЦИЈА  – СКОПЈЕ
Појадок. Напуштање на хотелот. Слободно претпладне за индивидуални прошетки. На пладне 12:00 трансфер до аеродромот Марко Поло. Лет за Скопје W6 7752 во 15:00ч. Пристигнување во Скопје во 16:40 часот.
Програма на карневалот:
09:00 – 17:00 ч. Ревија на карневалски костими на плоштадот Свети Марко
11:00 ч.               Натпревар за костими на плоштадот Свети Марко

 

Цена на аранжманот во претпродажба: 385 € (23.870,00 мкд) до 15.12.2023
Редовна цена на аранжманот: 415 € (25.730,00 мкд)

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Авионски превоз на релација: Скопје – Венеција – Скопје (со Wizz Air) со вклучени аеродромски такси.
– Сместување во хотел Hotel Mondial ***  во Венеција/Маргера, на база 3 ноќевања со појадок
– Туристичка такса: Хотел 3* – околу 2,4€ по лице / ноќевање
– Панорамски разглед на градот Венеција со локален водич (доплата за јавен превоз Маргера -Венеција- Маргера)
– Рачна торба торба (20x40x30cm), максимум 8кг.
– Oрганизирани трансфери во Венеција: аеродром – хотел – аеродром
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Здравствено – патничко  осигурување
– Факултативен разглед на Мурано, Бурано и Торчело 45€ (превоз и водич на брод)
– Пријавен багаж до 20кг – информација во агенција
– Пријавен багаж до 32кг – информација во агенција
– Билети за јавен превоз со автобус или железница
– Влезници за културно-историските споменици

НАПОМЕНИ:
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 20 патници
– За реализација на факултативните екскурзии потребен е минимум од 15 патници

Информации за факултативната екскурзија – еднодневно патување во северната лагуна и посета на Мурано, Бурано и Торчело.
Прво застанување е во “стаклениот остров” – Мурано, познат низ светот по уметноста за производство на стакло. Тука ќе имате можност да посетите работилница за правење на стакло, каде што има демонстрацијата и преглед на техниката на дување на стакло. (на островот се останува 1 час и 15 минути)
Потоа, турата продолжува кон Бурано, познат низ целиот свет по изработката на врвки и по светло обоените рибарски куќи. Ќе имате можност да прошетате низ улиците и да погледнете одблиску како се везат рачно изработени производи од тантела. Во Бурано се пристигнува околу ручек, па имате можност да изберете некој од типичните рибни ресторани за брз ручек или да си купите нешто од продавниците за рачна изработка на тантела. (на островот се останува 1 час и 30 минути)
Последен остров кој се посетува во оваа тура е островот Торчело, првиот центар на цивилизацијата во овој дел. На овој остров ќе ги погледнете најстарите цркви во лагуната и ќе откриете како настанала Венеција. (на островот се останува 1 час и 15 минути)
При враќање од островите се поминува целата лагуна на Венеција.

sav