Тиват – 8.Март

февруари 8, 2024

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО:

07.март (четврток) СКОПЈЕ – ТИВАТ
Состанок на групата на паркингот кај СЦ “Борис Трајковски” во 23:00ч. Поаѓање на автобусот за Тиват во 23:30 часот. Се патува преку Косово и Албанија. Ноќно возење со попатни паузи за одмор.

08.март (петок) КОТОР – ТИВАТ
Пристигнување во Котор во претпладневните часови, разглед на градот со локален водич и прошетка низ прекрасниот, стар град – Котор, катедралата на св.Трифун, Столбот на срамот, цркавата Св. Лука, поморскиот музеј, црквата Св.Никола… Патувањто продолжува кон Тиват со организиран разглед на градот; плоштадот Култура, Летниковецот Буча (најголемата градба на Которскиот залив, изградена во 16.век и некогашна летна резиденција на благородната фамилија Буча), луксузниот комплекс “Порто Монтенегро”, Ботаничката градина (изградена по наредба на адмиралот на австроунгарската морнарица Максимилиан Даблес фон Шротернек, кој со декрет побарал од сите капетани да донесат примероци од разни растенија за да го украсат военото пристаниште Арсенал во Тиват). Благодарение на благата клима, растенијата се совршено вкоренети и денес, а градината која зафаќа површина од 4 хектари е една од најголемите во јужниот дел на Јадранското Море. Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности и прошетки. Ноќевање.

09.март (сабота)           ТИВАТ – ДУБРОВНИК
Појадок. По појадок факултативен целодневен излет до Дубровник. Прошетка низ стариот дел на градот Дубровник: Плаца, Онофриевата чешма, Орландовиот столб, Градскиот звонарник, црквата Св.Влах, Дубровачката катедрала… Враќање во Тиват. Ноќевање.

10.март (недела)       TИВАТ – МАНАСТИР ОСТРОГ – СКОПЈЕ
Појадок. По појадокот напуштање на хотелот. Посета на манастирот Острог кој е едно од најпосетуваните светилишта во Црна Гора и на Балканот; датира од XVII век, основан од Василиј Острошки. Попладне, заминување за Македонија преку Албанија и Косово. Пристигнување во вечерните часови.

Цена на аранжманот во претпродажба: 129 € (7.998,00 мкд)
Цена на аранжманот: 144 € (8.928,00 мкд)

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Превоз со туристички автбус на наведената релација
– Сместување во хотел Palma  ****, 2 ноќевања со појадок
– Организирани разгледи на Тиват и Котор со локален водич
– Организирана посета на манастирот Острог
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Факултативен целодневен излет до Дубровник (20€)
– Влезници за музеите и културно-историските споменици
– Патничко здраствено осигурување
– Туристичка такса 1,5€ по лице на ден (се наплатува на рецепција во хотел)

НАПОМЕНИ:
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 40 патници.
– Цената е изразена по лице за пакет аранжман во двокреветна соба.
– За патување потребено е да се поседува валиден биометриски пасош, со важност најмалку уште 3 месеци.
– Организаторот го задржува правото во случај на недоволен број пријавени, да го откаже аранжманот најдоцна 7 дена пред датумот на тргнување.
– За реализација на факултативите потребен е минимум од 30 патници, организаторот го задржува правото во случај на не доволен број пријавени да ја промени цената на факултативите или истата да ја откаже.
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на Zulu Travel
– Организатор на патувањето е Zulu Travel

sav