Најдоброто од Истанбул : Нашиот водич и совети за патување

јануари 16, 2022

 

Наполеон еднаш рекол: „Да беше светот Држава, Истанбул ќе беше главен град!“. Значи, она што го поттикна Наполеон да го каже тоа, тоа може лесно да се објасни е со уникатната локација на Истанбул што се наоѓа на двата континента Азија и Европа. Длабоко во Истанбул содржи богата култура и безвременски историски вредности.

Истанбул е најголемиот град во Турција со површина од 5.343 km² и население од повеќе од 15 милиони луѓе, лоциран на два континента од Азија и Европа, кој се протега од двете страни на Босфорскиот Теснец – важен воден пат што го поврзува Мраморното Море. и Црното Море. Истанбул е исто така центар на економијата, културата и трговијата на Турција и главен град на провинцијата Истанбул.

 

Стигнување од аеродромот до центарот на градот

Во Истанбул има 2 главни аеродроми: Истанбул (IST) и Сабиха Гокчен (SAW). И двата аеродрома се меѓународни аеродроми, но Сабиха Гокчен главно опслужува нискобуџетни авиокомпании.

Треба да изберете лет до аеродромот во Истанбул бидејќи се наоѓа на европскиот дел од градот и има повеќе видови на јавен превоз за патување до центарот на градот. Поточно, како да стигнете од аеродромите до центарот на градот на следниов начин:

Од новиот аеродром во Истанбул до центарот на градот (и обратно)

Inside Istanbul Airport (IST), the world’s largest airport.

Во моментов, овој нов аеродром во Истанбул штотуку стапи во функција во април 2019 година и е на околу 40 километри од центарот на градот.

Автобус: Најекономичен начин да се патува од аеродромот во Истанбул до центарот на градот – област Таксим и обратно е да се земе автобус на компанијата  Havaist company.

Предноста на овој тип превоз е погодна, евтина (само 30 лири/лице/на пат), директно ве води до плоштадот Таксим, но не директно до областа Султанахмет (само до блиската станица Бејазит Мејдан).

Havaist Bus Route

 

Havaist Bus Route

Shared Istanbul Airport (IST) Transfer for City Center

Такси: Ако имате многу багаж и штотуку сте стигнале од  долго патување, треба да земете такси. Цената на таксито од аеродромот IST до центарот на градот е околу 150 лири.

Сепак, цената не е секогаш фиксна на 150 лири, Возачот повеќе претпочита да се пазари со клиентот отколку да го вклучи мерачот. Ако ги прашате да го вклучат броилото, ќе тргнат на заобиколен пат за да ви наплатат повеќе.

Метро: Метрото е исто така прифатлива опција, но ќе мора да го носите вашиот багаж, малку уморен. Поточно, ќе треба да го смените возот на станицата Гајретпе на линијата Таксим. И уште една лоша страна е тоа што не можете да одите директно во областа Султанахмет (само до станицата Везнечилар во близина).

M11 Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattı | istanbul travel blog

 

Istanbul Airport Metro Map | istanbul travel blog

Од аеродромот Sabiha Gokcen до центарот на градот (и обратно)

Има помалку транспортни опции на располагање од аеродромот Sabiha Gokcen до центарот на градот отколку од аеродромот во Истанбул. Најлесен начин е да резервирате услуга за трансфер на аеродром. Оваа услуга можете да ја резервирате директно со хотелот или туристичките агенции. Цената за ова патување е околу 10 евра (90 лири).

Sabiha Gokcen Airport

 

Без зборови. Огромно. Возбудливо. Овие впечатоци од Истанбул се вечни трајни и тој е веројатно најнезаборавниот град што некогаш сме го истражувале. И покрај тоа што имавме нијанса на скептицизам пред нашето патување, не помина долго пред да се заљубиме во градот Истанбул.

Ако планирате градско патување до Истанбул , тогаш сте слетале на вистинската страница. Во оваа статија ќе дознаете што можете да очекувате од најголемиот град во Турција. Ќе ги споделиме со вас најубавите глетки и секако нашите лични совети за вашето патување во овој фасцинантен град сместен на Босфорот.

Совети за патување во Истанбул

1. Истанбул: Нашите искуства и што да очекуваме

Толку можеме да ви кажеме веднаш: Истанбул е град кој апсолутно мора да го видите сами. Пулсирачките вибрации на Метрополата е тешко да се опишат со зборови – овој град зрачи со живот како ниеден друг.

Во исто време, Истанбул е толку уникатен и за разлика од кој било друг град. Тоа е буквално судир на два света – европскиот континент се среќава со азискиот континент и создава спој, тоа е Истанбул. Она што е толку фасцинантно е што Истанбул е единствената метропола во светот што опфаќа два континента. Овој турски град е поделен на два дела. Има две страни, два континента, две култури. Токму оваа контрадикторност го прави Истанбул еден од најинтригантните градови во кои некогаш сме биле.

 

Колку време треба да престојувам за Истанбул?

Доколку сакате да го истражите Истанбул што е можно повеќе без стрес, ви препорачуваме да престојувате околу 5 ноќевања. На тој начин ќе имате доволно време да ги посетите сите главни знаменитости, а воедно и да патувате до азиската страна на Истанбул. Се разбира, повеќе време е секогаш подобро. Без сомнение, сè уште ќе откривате нови краеви на Истанбул, дури и ако останете подолго.

Не грижете се ако времето ви е малку: дури и за време на викенд можете да ги посетите најважните места на Истанбул, бидејќи повеќето знаменитости се многу блиску една до друга.

 

Блог за патувања во Истанбул

2. Знаменитости и активности во Истанбул

До многу знаменитости во Истанбул може лесно да се стигне пеш. Најдобро е да започнете директно во историскиот кварт Султанахмет во областа Фатих. Овде ќе ги најдете сите главни туристички атракции во Стариот центар на Истанбул, вклучувајќи ја и светски познатата Аја Софија.

Откако ќе го поминете мостот Галата, ќе стигнете на другата страна на Златниот рог во областа Бејоглу – модерната страна на Истанбул. Овде фокусот повеќе не е на разгледување, туку повеќе на турскиот начин на живот. Сепак, има некои места што вреди да се видат и овде.

Света Софија

Некогаш најголемата црква во светот, потоа стана џамија, а сега музеј: Света Софија е веројатно најважната знаменитост и една од апсолутните знаменитости во Истанбул. Посетата на светски познатата зграда секако е задолжителна при патувањето во Истанбул.

Важна забелешка – само за да не се разочарате: некои од внатрешните делови на Света Софија се под скеле со години (или дури и децении). Се чини дека Света Софија можеби е под постојана, тековна реставрација.

Наш совет: Света Софија е една од најпосетуваните атракции во Истанбул, па може да има редица на чекање на влезот (особено во екот на сезоната). Во зависност од времето од денот и сезоната што ја посетувате, затоа би препорачале однапред да го купите вашиот билет.

 

Информации за посета на Света Софија:

Влез: 60 турски лири
Локација: Султанахмет во областа Фатих
Доаѓање: можете да одите со трамвајската линија 1 до станицата Султанахмет

Водич за патување во Истанбул

Света Софија

Сина џамија (џамија Султан Ахмед)

Непосредно спроти Света Софија е најголемата и несомнено најимпресивната џамија во цел Истанбул: Сината џамија. Најзабележително е единствен по своите шест минариња.

Како посетители од различна вера, дозволено ви е да влезете во џамијата бесплатно – но само надвор од времето на молитва. Чевлите мора да се соблекуваат на влезот, а од жените исто така се бара да ја покријат косата со крпа и да ја покријат облеката ако се смета дека е премногу тесна.

Информации за посета на Сината џамија

Влез: Бесплатен
Локација: Султанахмет во областа Фатих
Како да стигнете таму: можете да одите со трамвајската линија 1 до станицата Султанахмет.

Џамијата Султан Ахмед

Сулејманија џамија

Палатата Топкапи

Третиот белег во Султанахмет е аристократската палата Топкапи. Се наоѓа северно од Света Софија. Палатата Топкапи некогаш била резиденцијална и управна локација на султаните – денес таа е една од најважните знаменитости на Истанбул и музејска изложба која го прикажува историското владеење на Отоманската империја.

Палатата се состои од неколку згради со безброј соби од високото благородништво и голем простран градинарски парк. Погрижете се да не го пропуштите најважниот момент на палатата Топкапи: Харемот. За ова треба да доплатите, но 35-те лири вредат.

Информации за посета на палатата Топкапи

Влез: 60 турски лири (+ 35 турски лири за Харемот)
Локација: Султанахмет во областа Фатих
Доаѓање: можете да одите со трамвајската линија 1 до станицата Султанахмет или Ѓулхане.

 

 

Dolmabahce Palace

Палатата Долмабахче

Се смета за „Версај од Истанбул“ поради неговата исклучително прекрасна архитектура. Долмабахче ќе ве импресионира од моментот кога ќе стапнете во Босфорот каде што го дели Истанбул на два дела во Европа и Азија.

Ако палатата Топкапи изгледа античко, палатата Долмабахче има малку модерност и елеганција. Сместена веднаш до Босфорот, палатата е како сјаен скапоцен камен што го краси градот Истанбул.

Бидејќи палатата дозволува само 5000 гости да ја посетат дневно, затоа треба да ги искористите предностите на раната посета. Посетителите можат слободно да ја посетат градината додека сакаат да влезат внатре во палатата ќе мора да земат туристички водич. На посетителите не им е дозволено да фотографираат внатре, но кога водичот и обезбедувањето не обрнуваат внимание, сепак можете „да направите неколку фотографии“

 

Dolmabahce PalaceDolmabahce Palace

 

 

Големата чаршија

Недалеку од Султанахмет, ќе стигнете до фасцинантен внатрешен лавиринт со секакви стоки по секоја лента. Големата чаршија, наводно, привлекува до половина милион луѓе секој ден.

Без разлика дали статистиката е точна или не, очигледно е дека Големата чаршија го исполнува своето име. Овде можете да купите сè, од кожа и текстилни производи до накит, сувенири и слатки. Како што е случајот со повеќето пазари, размената е од суштинско значење. Не е невообичаено понудените цени да се намалат за дури 50 проценти.

Информации за посетата на Големата чаршија

Локација: во областа Фатих, западно од Султанахмет
Доаѓање: можете да одите со трамвајската линија 1 до станицата Бејазит; или можете да пешачите од Света Софија и тоа треба да ви одземе само околу 15 минути.

Големиот пазар во Истанбул

Мостот Галата

Мостот Галата го преминува Златниот Рог и го поврзува историскиот центар на градот (Султанахмет или Фатих) со модерниот Истанбул (Бејоглу) – мостот е висок два ката: горниот дел е местото каде што тече сообраќајот, додека долниот дел е дом на бројни ресторани .

Мостот Галата е составен дел на Истанбул. Овде секогаш се случува толку многу, без разлика на времето од денот. Можевме да поминеме вечно гледајќи ги рибарите на мостот. Друга работа што навистина не импресионираше беше погледот кон центарот на градот. Од мостот Галата имате спектакуларен поглед кон Султанахмет, вклучувајќи ја џамијата Сулејманије и Рустем-пашината џамија од едната страна и Новата џамија од другата страна.

Локација: северно од Суланахмет; ги поврзува двата окрузи Фатих и Бејоглу
Стигнување таму: можете да одите со трамвајската линија 1 до станицата Еминону

Рибари од мостот Галата

Бејоглу: Истиклал Кадеси и плоштадот Таксим

Во модерниот кварт Бејоглу, ќе ја најдете најпознатата шопинг улица во градот: Istiklal Caddesi. Се протега од југ – во близина на кулата Галата (повеќе за тоа подоцна) – сè до познатиот плоштад Таксим на север.

Веднаш во средината на пешачката зона, ќе го видите црвениот, историски трамвај како се пробива низ гужвата. За разлика од другите трговски улици, „Istiklal Caddesi“ зуи цел ден и цела вечер. Кога ќе падне ноќта, толпата се повлекува во блиските барови и ресторани.

Локација: Во областа Бејоглу
Како да стигнете до таму: можете да одите со метро до Таксим, оттаму можете да пешачите долж Истиклал Кадеси кон југ.

Плоштад Таксим

Премин на Босфор со брод

Босфорот ја дели европската страна на Истанбул од азиската страна. Силно можеме да препорачаме патување со брод преку теснецот, бидејќи Истанбул е толку зачудувачки од водата. Не е ни чудо што секој водич ви кажува дека патувањето со брод преку Босфор е еден од најголемите моменти.

Има безброј провајдери кои нудат и кратки и долги патувања со брод. Сепак, избравме да одиме со она што мислиме дека е најевтината опција. Исто така, добивате прекрасен поглед на Истанбул од траектот додека патувате меѓу европскиот и азискиот континент. 

Фериботите до Кадикој (на азиската страна) поаѓаат и од терминалот за фериботи Еминону (на јужниот крај на мостот Галата) и од Кадикој (на северниот крај на мостот Галата).

Брод Босфор

Премин Босфор

Азиската страна на Истанбул

Дури и ако тоа е само за еден час или два, патувањето на азискиот континент е задолжително да се посети , особено кога е толку блиску! Поточно само 20 минути со траект.

Добра почетна точка за истражување на азискиот град Истанбул е Кадикој. Одеднаш, сите оние меѓународни брендови што штотуку ги видовте на Istiklal Caddesi се само странски зборови. Градот е ист, но атмосферата на азиската страна е дефинитивно нешто друго – толку многу можеме да ви ветиме.

Како да стигнете до Кадикој:

Наша препорака: фериботот можете да го земете или од терминалот за траект Еминону (на јужниот крај на мостот Галата) или од Каракој (на северниот крај на мостот Галата).

Азиската страна на Истанбул

3. Најубавите видиковци во Истанбул

Кулата Галата

Веројатно најдобриот панорамски поглед на Истанбул е горе покрај малата платформа за гледање на кулата Галата. За жал, кулата е далеку од тајна. Затоа, очекувајте да почекате до 30 минути или уште повеќе.

Сепак, сепак вреди да се посети! Погледот од 360 степени е едноставно спектакуларен, а самата тераса за гледање е прилично лесно достапна. Има лифт кој ве носи речиси до врвот, така што треба да ги пешачите само последните два ката.

Сепак, платформата за гледање е многу тесна, така што може да биде малку тесна таму. Нашите мисли: иако брзањето е обично полошо непосредно пред зајдисонце, светлината е едноставно толку убава.

Информации за посета на кулата Галата

Влез: 35 турски лири
Локација: Во областа Галата во областа Бејоглу.
Да стигнете таму: можете да одите со метро до станицата Сишане

Поглед на кулата Галата

360 Истанбул

Името веќе кажува се: Од терасата на ресторанот 360 Istanbul, имате спектакуларен поглед над градот. Бидејќи цените се прилично високи, би препорачале да дојдете само на коктел.

Локација: на Istiklal Caddesi во Бејоглу
Стигнување таму: можете да одите со метро до станицата Сишане

Бар на покривот Истанбул

4. Храна и пијалоци во Истанбул: Нашите совети

Во Истанбул и Турција воопшто, има голем акцент на храната – нешто што сакаме да го слушаме! Најважниот оброк овде е вечерата и луѓето обично се среќаваат со семејството и пријателите не порано од 20 часот.

Она што не го сакавме толку многу е дека културата на храна е повеќе со  месо и може да биде доста тешко за вегетаријанците да најдат креативни јадења. Сепак, турската кујна е вкусна.

Пекара Хафиз Мустафа: Баклава и други турски слатки

Ако сакате да вкусите турски слатки, тогаш треба да поминете покрај пекарата Хафиз Мустафа. Демек ја прават најдобрата баклава во цел Истанбул. Иако ние лично  сме големи љубители на овој сладок леплив десерт, ќе признаеме дека баклавата беше добра.

Поради големиот избор, донесувањето одлука е навистина тешко. Сепак, можете да пробате секакви турски слатки, вклучувајќи ја и баклавата во сите нејзини многубројни варијации. Тие сега имаат неколку ограноци во Истанбул (вклучувајќи една во близина на мостот Галата на југ и една во Султанахмет).

Пекара Хафиз Мустафа

Невизад Сокак

Баровите и рестораните во оваа живописна област во Бејоглу е местото каде што половина од населението на Истанбул се собира навечер на пиво. Невизад Сокак е всушност името на одредена улица, но најчесто се користи за да се однесува на овој конкретен кварт.

Ако можете, треба да се обидете да најдете место веднаш на улица, да нарачате „Ефес“ (најпознатото турско пиво) и да уживате во живиот ноќен живот во Истанбул.

Локација: северозападно од Истиклал Кадеси во Бејоглу (паралелно со него)

Невизад Истанбул

Повеќе совети за јадење во Истанбул

Привато Кафе: Пријатно кафуле во близина на кулата Галата. Одличен појадок и добар избор на вегетаријански опции.
Мандабатмаз: „Местото што треба да се биде“ ако сакате да пробате турско кафе.
Треба да пробате: Симит (прстен од сусам) на мостот Галата и потоа да одите со траектот до Кадикој. Не можете да добиете поавтентично чувство во Истанбул!

 

Што и каде да  јадете во Истанбул?

Поради тоа што  градот  се наоѓа на два континента, затоа Истанбул има многу уникатни кулинарски карактеристики кои е тешко да се најдат на друго место во светот. Меѓу нив се донер ќебапи, сендвич со риба, динстано јагнешко месо, баклава… Подолу се познатите јадења што треба да ги пробате

Донер ќебап

Осврнувајќи се на Турција не може а да не се спомене Донер ќебап – познато традиционално јадење во Турција. Порано Турција беше земја на номадски племиња, па често печеа месо за да се чува долго време, сендвичи со леб и зеленчук, сосема слично на денешниот донер ќебап. Во Турција, Донер често прави сендвичи со јагнешко, говедско и пилешко… апсолутно никакво свинско бидејќи Турците муслимани не јадат свинско месо. Маринираното пилешко е вкусно, меко, сочно. Говедското месо е во ред, додека јагнешкото е малку прејак вкус, можеби затоа што не сме навикнати на вкусот на Турција.

| istanbul travel blog

 

What makes Salep dondurma impressive is the texture and resistance to melting.

Fish sandwich (balık ekmek) at Galata bridge

Пред Долго време прочитав напис на еден форум за патувања дека овој сендвич со риба е толку вкусен, но вистината е дека не е толку вкусен како што се надевав. Рибен сендвич има само неколку зелена салата и пржена риба без никаков сос, па затоа е благ. Привлечно е само шоуто на пржената риба на чамците. Можете да дојдете до мостот Галата и да го пробате на чамци.

| istanbul travel blog

Stewed lamb

Јагнешкото месо е позната состојка во турските оброци, од него се приготвуваат многу јадења, во кои не може да се игнорира ова атрактивно печено јагне. Јагнешкото месо откако ќе се испече темелно со зачини, ќе се стави во керамичка тегла. После тоа, келнерот ќе го запали огнот наоколу и ќе создаде уникатен танц на оган пред да можете да уживате.

Tea and raki   –   Чај и ракија

Ова се двата најкористени пијалоци во Турција. Кога ќе влезете во нечиј дом, дефинитивно ќе бидете поканети на шолја чај, покажувајќи го гостопримството на луѓето овде. Раки е алкохолен пијалок направен од двојно дестилирано грозје и анасон со прилично висока содржина на алкохол (до 48%). Затоа, ако не можете да пиете алкохол, треба да размислите пред да го пиете!

Raki | istanbul travel blog

Мед

Турција е земја со високо годишно производство на мед во светот, но цените на медот не се евтини. Ова е најчесто користена состојка во кујната за правење колачи, слатки, јогурт,…

Bread served with honey and yoghurt. | istanbul travel blog

Turkish Baklava -Турска Баклава

Баклавата во Турција е слоевит печив десерт , исполнет со сечкани ореви и засладен со сируп или мед. Ова е храна која мора да се проба во Истанбул особено и во Турција воопшто. Исто така е едно од најпознатите и најпопуларните слатки колачи во отоманската кујна.

Turkish Red Lentil Soup – Турска супа од црвена леќа

Ова е исто така едно од незаменливите јадења во секојдневниот живот на жителите на оваа земја што треба да го пробате. Јадењето е атрактивно и привлекува внимание, а главната состојка е леќата динстана со домати, пиперки, кромид и малку крем за да создаде маснотии.

 

Lahmacun cake – Лахмацун торта

 

Пицата во турски стил е позната како препознатлива улична храна, но ја има насекаде, па можете да ја купите за да ја пробате. На врвот на тортата се става мелено јагнешко месо, пропржено со зачини, сечкано чили, коријандер и исцедено  малку сок од лимон за да се подобри вкусот. Потоа   се завиткува   во хартија и се пресекува на пола.

 

| istanbul travel blog

Midye Dolma -Мидија Долма

Ова е познато јадење со безалкохолизирано вино кое се состои од школки полнети со мешавина од зачинет ориз. Во рестораните во оваа земја насекаде се служи како познато јадење

 

Cig kofte (raw meat balls)

Цигкофте (топчиња од сурово месо)

Цигкофте е едно од најдобрите јадења со сирово месо во светот со многу лут вкус. Ова јадење со сирово месо често се служи со рамен леб, салата, масло од семки од калинка и зачинет сос.

 

Simit (Turkish sesame bagel)

Симит (турски ѓеврек од сусам)

Ова е традиционална турска торта и често се користи за појадок. Во форма на прстен се формира еден вид мек и сунѓерест леб, одозгора се посипува со бел сусам и потоа се пече. Можете да ги купите во улични продавачи на храна или слаткарници. Уживајќи  со шолја чај или послужена со сирење.

 

istanbul travel blog
| istanbul travel blog

Türk Kahvesi (Turkish Coffee)

Türk Kahvesi (турско кафе)

Турското кафе да не се меша со зовриена вода како и обично. Се инкубираат во шпорет на ниска температура и се служат во големи чаши. Турското кафе има малку кисел вкус, многу јак и особено кога ќе го испиете до дното на шолјата ќе видите дека слојот од кафена паста ќе се спушти поради кафето во прав.

Mado Chain

Мадо синџир

Ова е познат  ланец на  продавници за сладолед и пецива во Турција. Десертите, сладоледот и соковите им се многу  вкусни. Покрај тоа, се служат и солени јадења, пици во големи чинии, . Убав поглед, пријатна, многу убав сервисен персонал, декорирани со убави  фустани.А што повеќе да посакате…

 

Address: Alemdar, Divan Yolu Cd. No:24, 34110 Fatih/İstanbul, Turkey
Hours: 8AM–12AM

Turkish Delight Chain

Еве колекција од познати турски брендови, турски традиционални слатки, колачи, колачи, баклави… Омилена  превкусна турската чоколада, која е многу евтина и вкусна. Ова е место кое мора да се посети во Истанбул.

 

istanbul travel blog
| istanbul travel blog

ШТО И КАДЕ ДА КУПИТЕ ВО ИСТАНБУЛ ЗА ПОДАРОК?

 

Кога патувате во Истанбул, можете да купите многу интересни работи како подароци како што се чај од јаболка, локум (бонбони Турски ) или рачно ткаени килими, Назари ( против злото око), маслиново масло, традиционална рачна керамика, кожни производи, магнети за фрижидер со слики од познати места,…

 

Nazars (charms against the evil eye).

 

Spice bazaar Misir Carsisi

Трговски центри
Трговски центар Форум Истанбул
Ова е најголемиот трговски центар во Истанбул до кој може да дојдете со метро, така што за да стигнете до него патувањето е многу едноставно и  погодно. Ова место може да ги задоволи вашите  потреби за купување , вклучувајќи ги сите познати домашни, но и светски брендови за облека, козметички брендови, супермаркети, тезги со овошје и терени за храна. Она што најмногу ќе ви се   допадне  е катчето  за храна овде, цената е евтина, а вкусот е многу лесен за јадење. Ако не можете да јадете турска храна,  овде ќе се чувствувате како да сте спасени со вкусно пржено пилешко, хранлив и евтин лосос.

Address: Kocatepe, Paşa Cd, 34045 Bayrampaşa/İstanbul, Turkey
Hours: 10AM–8PM/Saturday, Sunday: Closed

Marmara Forum

Овој трговски центар се наоѓа веднаш до Media Mart и големиот трговски центар Decathlon Mall Of İstanbul и на околу 800 метри од метро станицата. Покрај предметите за домаќинството, облеката, храната и овошјето, интересни  се  продавниците што продаваат садови, керамика : фенси дизајни со многу пристапни цени.

Address: Osmaniye, Çobançeşme Koşuyolu Cd. No:3, 34100 Bakırköy/İstanbul, Turkey
Hours: 10AM–8PM/Sunday: Closed

Aqua Florya Shopping and Life Center

Ова е исто така прилично голем трговски центар во Истанбул, но она што е најдобро е неговата локација. Овој трговски центар е блиску до стариот аеродром, веднаш до патот на плажа и парк каде што можете да се опуштите, забавувате, возите велосипед, да се сончате или да го гледате морето. Можете исто така да уживате во шолја турско кафе во ресторанот на отворено со поглед на море или да легнете на големите карпи за да се сончате и да гледате галеби.

Address: Şenlikköy, Yeşilköy Halkalı Cd. 93-93/1, 34153 Bakırköy/İstanbul, Turkey
Hours: 10AM–8PM

5. Нашите хотелски препораки за Истанбул

Каде да се сместите ?

Изборот помеѓу престојот во близина на историскиот центар (Султанахмет) или престојот во Бејоглу од другата страна на мостот Галата – е прашање на личен избор.

Во историскиот центар (Султанахмет), ја имате предноста што можете да стигнете до главните атракции пеш. Додека Суланахмет е прилично туристички, Бејоглу нуди многу поавтентична атмосфера.

Опција 1: Престој во историскиот центар Sultanahmet-Султанахмет

Според моето искуство за патување во Истанбул, треба да престојувате во населбите Султанахмет и Таксим:

Султанахмет Стариот кварт каде се собираат познатите туристички атракции на градот како Султанахмет Камии, Света Софија, палатата Топкапи… Ако сакате да ја почувствувате безвременската убавина на Истанбул, треба да резервирате соба овде. Станете рано и шетајте за да можете да ја почувствувате чудната убавина на секоја улица.

-Силно можеме да го препорачаме Hotel Miniature – Ottoman Mansion, Istanbul. Локацијата тешко може да биде поцентрална со Света Софија и Сината џамија на само кратки 5 минути пешачење.

Целиот хотел е многу убаво декориран, особено пријатни дрвени панели и декор. Еден од најважните моменти е дефинитивно малата тераса на покривот. Сè на сè, високо препорачливо!

Некои други  хотели во областа Султанахмет:

  • Sirkeci Park Hotel

  • Istiklal Terrace Hotel

  • Sunlife Oldcity

  • Hotel Megaron

  • Aldem Hotel

 

Опција 2: Останете преку ноќ во Бејоглу

Од страната на Бејоглу, можеме да ги препорачаме многу шик и модерни KARAKOY ROOMS ISTANBUL.

Се наоѓа на југот на Бејоглу во близина на мостот Галата. Ако имате среќа, можеби ќе добиете прекрасен поглед на Босфорот од вашата соба.

Самите соби се многу пространи и многу беспрекорно уредени. Околното соседство е исто така многу убаво со неколку ресторани на одење. Плус, можете многу брзо да стигнете до историскиот центар со трамвај – само да знаете!

 

Знаменитости во Истанбул

ОПЦИЈА 3: Познатиот  Taksim -Таксим

Се смета за срцето на Истанбул со плоштадот и раздвижената пешачка улица. Покрај тоа, ова е и главниот центар на сите сообраќајни правци во градот.

Оттука можете лесно да најдете евтини автобуси за да стигнете до аеродромот. Сепак, безбедноста на оваа област не е многу добра, како што видов овде.

Некои хотели во областа Таксим:

  • Santa Ottoman Hotel

  • The Legend Platine Suites

  • Mirrors Hotel 

  • Jakaranda Boutique Hotel Istanbul

  • Gravis Suites Taksim

 

istanbul travel blog
| istanbul travel blog

 

Mirrors Hotel

 

istanbul travel blog
Deluxe Roof Top Loft Flat with Balcony 4 rd Floor at $22/night.