Каде да престојувате во Миконос – Најдобри области и хотели

mikonos-zulu-travel
јануари 14, 2022

Каде да престојувате   во Миконос: Најдобри области и хотели

Mykonos from above - credits: bmphotographer/Shutterstock.com

Чистата убавина на Миконос е доволно добра причина некој да го стави островот високо на својата листа. Гламурозно, убаво и диво, не е изненадување што стана крајната дестинација за одмор за патниците ширум светот; на крајот на краиштата, кој може да каже „не“ на силна сончева светлина, кристално чисти води, песочни плажи, варосани куќи и жив ноќен живот? Ако конечно одлучивте да го изберете Миконос за вашите одмори, сосема е природно да сакате да го разберете и последниот детал од вашето патување правилно! Иако може да изгледа лесно, да се одлучи каде да се престојува во Миконос и да се пронајдат најдобрите области и хотели на островот е прилично предизвикувачка задача.

Од таа причина, и бидејќи ние сме тука само за да ви го олесниме животот, тука ги собравме сите информации што треба да ги имате за да донесете едуцирана одлука во врска со вашето сместување.

 

Дали треба да останам во градот Миконос?

mykonos town ZGPhotography shutterstock 2 copy copy copyMykonos Town

Прво, мора да донесете важна првична одлука, а тоа е да изберете помеѓу престој во градот Миконос или едно од неговите многубројни прекрасни одморалишта на плажа. И покрај тоа што не е масивен остров, постои јасна разлика помеѓу двете области и се се сведува на личните преференци.

Како што може да се очекува, градот Миконос е полн  со кафулиња, ресторани, таверни, барови, клубови и широк избор на продавници за малопродажба кои ја зголемуваат живоста и живоста на областа, но сепак можат да ги обземат посетителите кои сакаат да се релаксираат и уживајте во многу помирна атмосфера, колку што е можно подалеку од големиот градски живот.

Ова е местото каде што се одвива најголемиот дел од дејството, каде што ќе слушнете најмногу џагор додека шетате по варосани улички, каде што ќе се соочите лице в лице со холивудските познати личности и каде метежот и вревата траат во текот на ноќта и до првата светлината на денот.

Позитивната страна е тоа што ќе можете да присуствувате на која било забава секогаш кога ќе ви се допадне и да се напиете неколку пијачки без да се грижите за возењето до дома бидејќи сè ќе биде на непосредна близина.

 

Дали треба да бидам сместен  блиску до плажите на Миконос?

mykonos beach C1superstarMykonos’ beach 

Престојот во едно од прекрасните одморалишта на плажа на Миконос, ќе ви даде можност максимално да уживате во спокојниот пејзаж на островот и да го поминете денот во пливање и релаксирање, а сето тоа имајќи различни барови на плажа и морски ресторани кои ги угостуваат вашите потреби.

Може да го следите нашиот водич за плажите на Миконос за да ја одредите најдобрата плажа за вас, меѓутоа, живеењето на плажа значи дека за да стигнете до градот Миконос за вечерна забава, ќе ви требаат најмалку 20 минути со автомобил. Додајте го на тоа времето што ќе ви биде потребно за да најдете место за паркирање и фактот дека ќе треба да бидете дополнително внимателни со консумирањето алкохол, и ќе имате голема забава.

Сè на сè, како правило, ако барате мирно, релаксирачко време или ако го посетувате Миконос со вашето семејство, одморалиштето на плажа е она што го барате. Ако, од друга страна, сакате да се забавувате , тогаш можеби Миконос Таун ќе биде помудар избор за вас.

Најдобрите хотели во градот Миконос

mykonos town Public DomainPicturesMykonos Town 

Како што веќе споменавме, Mykonos Town, or Chora, како што го нарекуваат локалното население, е одличен избор за вашето сместување, особено ако сте дојдени за   гужви, прометни улици и забавите . Мојот апсолутен омилен елемент на градот Миконос се неговите живописни и мали улици само за пешаци кои носат шарм што не може да се најде никаде на друго место во светот.

Тие се голем број одлични хотели и одморалишта во градот Миконос што ќе ги задоволат сите ваши потреби. Малата Венеција е најромантичната населба на островот, а нејзините хотели се совршени за оние што го избрале Миконос за одмор или меден месец . Little Venice Suites & Villas нуди луксузен и удобен престој во градот Миконос, заедно со прекрасен поглед на иконите на ветерниците на Миконос.

Инаку, Belvedere Mykonos Hotel се наоѓа на стратешка локација на работ на градот Миконос што ќе ви помогне да останете во контакт со живописниот живот на Миконос. Се разбира, како главен град на островот, Миконос Таун има голем број значајни културни атракции, како што се Археолошкиот музеј на Миконос и Егејскиот поморски музеј, како и кино на отворено што ќе ги возбуди неговите  посетителите.

 • Harmony Boutique Hotel  се наоѓа многу блиску до археолошкиот музеј и нуди удобни и луксузни соби со поглед на магичното Егејско море. Ако одморалиште само за возрасни е она што го барате на вашиот космополитски одмор во Миконос, Myconian Naia  нуди врвни услуги во луксузен и естетски пријатен објект. Со единствена цел да ве опушти и разгалува, Myconian Naia е едно од најдобрите одморалишта на Миконос, лоцирано веднаш надвор од градот. И да не заборавиме на магичниот поглед; навистина зачудувачки поглед! Ако сакате да останете во градот Миконос, но немате превозно средство за вашите напори за пливање, не грижете се! Има автобуски врски до сите плажи на Миконос за ваша погодност!

Сместување на плажата Орнос

ornos beach mykonos fokke baarssen shutterstock copy copyOrnos Beach 

Една од најпопуларните, а потоа и најпреполните плажи во Миконос е Орнос, која се наоѓа на околу 3-4 километри јужно од градот Миконос. Оваа прекрасна организирана плажа им нуди на своите гости удобни луксузни лежалки, додека луксузните хотели и ресторани околу неа се повеќе од неколку, што ја прави плажата Орнос идеално место за секој престој во Миконос.
Зборувајќи од искуство, рестораните веднаш покрај водите на плажата Орнос, особено, се едни подобри од другите и се грижат за гостите ширум светот. Иако се фаворизирани од семејствата поради мирните води и заштитениот брег, неверојатниот поглед на зајдисонцето што го нуди плажата е идеален амбиент за романтично бегство, па ако го посетувате Миконос како двојка, не треба двапати да размислувате за тоа. Престојувајте таму!
Како тоа да не беше доволно, плажата Орнос е на 5 минути пешачење до позатскриената, но поветровита плажа Корфос, така што локацијата им овозможува на посетителите на Миконос многу ценет избор. За среќа, има многу автобуси до и од градот Миконос, така што пристапот е лесен; клучно ако размислувате темелно да го истражите островот!

Топ 3 хотели на плажата Орнос

 • Santa Marina Resort & Villas

 

Хотелот Santa Marina е луксузно одморалиште, чии апартмани и вили ќе ги импресионираат дури и најпребирливите посетители. Со модерен, шик ентериер на плажа и хипнотизирачки поглед на Егејското море, ова одморалиште во  Орнос гарантирано ќе ве натера да се чувствувате опуштено и мирно. И ако наидете на проблеми да се опуштите и да се ослободите од вашите грижи, само посетете ја неговата бања со меѓународен калибар Ginkgo spa . Ќе се чувствувате повторно родени по нивниот посебен третман!

 

 • Kivotos Luxury Boutique Hotel

Kivotos Luxury Boutique Hotel го цени гостопримството пред сè друго; неговиот пријателски персонал и прекрасните апартмани и вили планираат да направат да се чувствувате како дома, покажувајќи го вистинското значење на светски познатото грчко гостопримство. Со магични базени и еден од најдобрите гурмански ресторани во Миконос за да ја истражите кулинарската сцена на островот, не е ни чудо што Kivotos Luxury Boutique Hotel е едно од најдобрите места за престој во Миконос.

 

 

 • Kensho Ornos 

Овој боемски хотел на плажата Орнос ќе им понуди уникатно искуство на своите посетители; Останете во луксузни соби и апартмани, разгалете се во Kensho Cave Spa, опуштете се во амам и потоа тргнете на гастрономско патување со традиционалните медитерански вкусови, со азиски и латински пресврти во неговите јадења. Хотелот Kensho Ornos ќе го направи вашиот престој во Миконос незаборавен!

 

 

Престој на плажата Platis Gialos

platis gialos beach mykonos MevZup shutterstock copy copy copy copyPlatis Gialos Beach 

Веројатно еден од најдобрите избори на плажа во Миконос и омилен на многу луѓе, плажата Платис Гиалос е исто така неверојатно место за вашето сместување во Миконос, бидејќи нејзините вкусни ресторани, ноќниот живот и хипнотизирачката златна плажа ќе го направат дури и најпребирливиот посетителите се заљубуваат во него.

Малку подалеку јужно од плажата Ornos Beach, на околу 4 километри од градот Миконос, таа успева да ја има вистинската рамнотежа да биде жив и централен, а истовремено да биде ладен и релаксирачки. Нејзината разновидност во работите што треба да се прават,  ја прават плажата Platis Gialos популарна меѓу сите возрасни групи, додека водените спортови што ги нуди ги привлекуваат љубителите на водните спортови како пчелите кон медот.

Можете да уживате во кајак, веслање, вејкбординг и флајбординг(kayaking, paddleboarding, wakeboarding, and flyboarding), пред да ги  јадете локалните деликатеси во една од најквалитетните ресторани во областа и да одите во градот Миконос на ноќно танцување. И автобусите и водените такси можат да ве однесат во центарот на градот и до другите плажи, соодветно, така што уште еднаш, удобноста е врвен приоритет!

 

Топ 3 хотели на плажата Platis Gialos

 • Myconian Ambassador 5*

Плажата Platis Gialos е една од најдобрите области за престој во Миконос и нејзините луксузни хотели и одморалишта играат голема улога во тоа. Myconian Ambassador е бутик хотел со 5 ѕвезди кој ја комбинира традицијата со современата елеганција и нуди луксузни соби и апартмани. Без разлика дали ќе се потопите во некој од приватните базени и џакузи или ќе одлучите да пиете фантастичен коктел во барот покрај базенот, овој хотел е совршен за опуштена вечер.

 • Palladium Hotel 5*

Хотелот Palladium е хотел со 5 ѕвезди, на само пет минути пешачење од Platis Gialos и плажата  Psarou beach.Неговите удобни соби и апартмани ќе ве чекаат по напорниот ден на истражување на највпечатливите моменти на Миконос, додека неговите врвни спа услуги, кои вклучуваат масажи, третмани за коса и убавина, сауни и топли кади. Базенот осветлен со ѕвезди е дефинитивно една од најдобрите особини на овој миконски хотел и тие нудат услуги за чување деца во случај да го посетувате Миконос со деца.

 

 

 

 • Mykonos Drops 

Mykonos Drops Хотелот е уште едно одлично место за престој во Миконос. Овој бутик хотел со минималистичка декорација од сета кикладска естетика ќе ве запрепасти со својот спектакуларен поглед од удобноста на вашата соба. Ако се будите со чувство на мрзеливост, прескокнете го денот на плажа и потопете се во неговиот недопрен базен и впијте го сонцето на неговите удобни лежалки, со посебен коктел при рака.

 

Престој на плажата Agios Ioannis

agios ioannis beach mykonos philippeschneiderAgios Ioannis Beach  

Апсолутно најдобро место за гледање на иконското грчко зајдисонце, плажата Agios Ioannis beach е попривлечна локација на која, сепак, не недостасуваат работи во Миконос.

Како уште една организирана плажа, нејзините прекрасни шезлонги даваат можност да ја збогатите вашата пливачка авантура со удобност и луксуз. Повторно, рестораните и таверните што го опкружуваат сето тоа нудат неверојатни грчки јадења и придонесуваат за пријатна, но енергична атмосфера во која се чини дека секој што го посетува е заљубен. И покрај тоа што е далеку од градот Миконос, плажата Agios Ioannis beach се опслужува со неколку автобуски линии дневно, додека се наоѓа на 20 минути пешачење од изолираниот и магичен залив на плажата Kapari beach.

Топ 3 хотели на плажата Agios Ioannis Beach

 • Mykonos Grand Hotel & Resort 

Mykonos Grand Hotel & Resort  е луксузен хотел покрај плажа со елегантни и соби со уникатен стил  и уште подобра услуга. Само погледот од неговиот спа и бањата Алтеа кон отвореното грчко море е воодушевувачки. Ако барате хотел во Миконос со не само неверојатни услуги, туку и совршено место за гледање на зајдисонцето, ова е хотелот за вас.

 

 

 • Katikies Mykonos

35 луксузни апартмани ве чекаат во хотелот Katikies Mykonos, елегантен објект над полуостровот Agios Ioannis . Совршено за да избегате од гужвите на Миконос, Katikies нуди висококвалитетни услуги, фитнес студио, спа и два ресторани за одлично јадење. Единствениот недостаток е тоа што никогаш нема да сакате да го напуштите ова место!

 

 • Anax Resort and Spa 

Anax Resort and Spa е сигурно мало парче рај, оставено на островот Миконос. Ако барате магични, воодушевувачки и луксузни места за престој во Миконос, тогаш не барајте понатаму. Овој луксузен ресорт е идеален за опуштен и релаксирачки одмор. Само пробајте ја неговата имагинативна кујна заедно со чаша вино од неговата широка разновидност. Дали може нешто  да биде подобро од ова?

 

Престој на плажата Psarrou Beach

psarou beach mykonos Aerial motion shutterstock copyPsarrou Beach 

Нема шанси да не сте слушнале за фамозната  плажа Psarou Beach. Позната по своите неверојатни цени и гламур, плажата Psarou Beach со години е домаќин на богатите и славните. Нејзините сино-зелени води и долгиот чист брег само ја зголемуваат привлечноста на плажата, додека одличните барови на плажа и ресторани околу плажата ја прават засолниште од реалниот живот. Иако има водени спортови понудени на лице место, Psarou Beach е позната по својата елеганција и смирувачка атмосфера, па затоа е омилен за заљубените за меден месец и парови кои сакаат да поминат квалитетно време со својот заедночки другар. Дополнително, бидејќи е заштитена од постојаните ветрови кои се чест проблем за островот, плажата Псару е совршена и за семејства со мали деца!

Топ 3 хотели на плажата Psarou Beach

 • Mykonos Blu

Чувствувајте се како елитна славна личност во луксузниот објект на Mykonos Blu, чии варосани, камени бунгалови, апартмани и вили ќе ви го понудат најволшебниот поглед на Егејот. Опуштете се на приватна тераса и базен и уживајте во сонцето, ценејќи го грчкото лето или на импресивниот бесконечен базен во хотелот. Не заборавајте да ги пробате нивните спектакуларни јадења кои уникатно го прикажуваат богатството на грчката земја и производи.

 

 • Colors of Mykonos

Друго одморалиште во Миконос, далеку од гужвите кое нуди мирен и тивок одмор е Хотелот Colors of Mykonos. Со модерен пресврт на традиционалниот декор и архитектура, оваа Хотел  ќе ве импресионира и ќе ве инспирира да ја истражувате магичната култура на Миконос.

 • Alissachni Mykonos

 

И на крај, Хотелот Alissachni Mykonos кој ве маѓепса со својот магичен поглед на Егејот од неговиот луксузен базен и неговите различни удобности, вклучително и спа со масажи, третмани за коса и убавина и теретана со личен тренер за да го истражите грчкиот стил на благосостојба.

Престој на плажата Elia Beach

Elia beach mykonos saiko3p shutterstock copyElia Beach 

Личен фаворит во категоријата „одмор на плажа во Миконос“, плажата Elia Beach е мирна, тивка, песочна, чиста и сè што некогаш ќе посакате од место каде што ќе ги организирате вашите одмори. Иако не е толку лесно достапен како останатите плажи на Миконос, а до него можете да стигнете само со брод преку селото Ано Мера во текот на сезоната на висока сезона, плажата Елија вреди за трудот и ќе ве награди со мирен ум и потемнета кожа.

Можете да најдете само еден ресторан во областа, но сепак е еден од најдобрите на островот и нуди свежи јадења од морска храна со уникатен вкус и квалитет. 10-минутната прошетка на запад ќе ве доведе до малата плажа Agrari beach, каде што ќе најдете уште неколку ресторани и уште еден прекрасен амбиент.

 

Топ 3 хотели во Elia Beach

 • Колекција на вили во Миконос

Нема шанси оваа семејна туристичка група од десет водечки луксузни хотели на Миконос да не ја задоволи дури и вашата најекцентрична потреба. Докажувајќи секој ден дека гостопримството е грчка состојба на умот, колекцијата на миконски вили со 5 ѕвезди нуди врвни услуги од врвни бањи, гурмански ресторани, извонреден бар и бесконечен базен со солена вода.

 

Греко Филија луксузни апартмани и вили

 

Луксузните апартмани и вили на Greco Philia се идеално место за престој во Миконос, особено ако сакате автентично локално искуство. Нејзините прекрасни и луксузни апартмани и вили имаат најневеројатен поглед на светло синото море, како и барот за зајдисонце, каде што можете да уживате во персонализиран коктел додека го гледате, погодувате, зајдисонцето!

 

Arte & Mare Elia Suites

На само 5 минути од плажа, Arte & Mare Elia Suites ќе направат вашиот одмор во Миконос да се чувствува како остварување на сонот! Луксузните соби, пријателскиот персонал и беспрекорните услуги Arte & Mare ќе ви помогнат да се опуштите и да уживате во вашиот престој. И ако сте малку зависници од адреналин, хотелот ќе ви понуди приоритет и попуст за водените спортови Elia, веднаш пред одморалиштето. Сега тоа е она што јас го нарекувам договор!

 

Престој во Ано Мера 

 

ano mera mykonos cndiggs Ano Mera – credits: cndiggs/Pixabay.xom

Ако сакате да следите целосно алтернативна рута и не звучи привлечно ниту престојот во градот Миконос ниту на некоја од плажите на Миконос, тогаш единственото друго место што треба да се оди е селото Ано Мера, второ по големина по градот Миконос. Сместено во средината на островот, на околу 8 километри од пристаништето, Ано Мера е типично островско село кое вреди да одвоите време поради неговата прекрасна естетика и уникатниот карактер. Нејзиниот симболичен главен плоштад, неговите традиционални таверни и кафулиња од старо време, како и манастирот Турлијани од 16-тиот век, кој инспирира стравопочит, не може а да не го шармира секој што ќе се потруди да го посети. Ако сакате да се восхитувате на прекрасните погледи на селото и на манастирот, возете до манастирот Палеокастро, сместен на рид веднаш надвор од Ано Мера. И покрај тоа што е извонредна локација, Ано Мера е поврзана со градот Миконос преку редовни автобуски линии, додека е поврзана и со плажите Кало Ливади и Калафати, нешто што ќе им користи на оние што ќе одлучат да ја изберат Ано Мера како најдобра област за престој. Миконос. Едно нешто што треба да го имате на ум е дека и покрај тоа што Ано Мера има неколку хотели, ниту еден не е особено луксузен. Сепак, тоа е мала цена што треба да се плати со оглед на тоа дека ќе престојувате во еден од најавтентично најубавите региони на островот!

 

Top 3 хотели во Ano Mera

Хотел Анадолија Миконос Хотел Анадолија е семеен хотел со 4 ѕвезди, кој совршено се вклопува во живописната атмосфера на селото Ано Мера. Со елегантни соби и мини-апартмани, како и надворешен базен и прекрасна градина, овој хотел ќе направи да се чувствувате како дома.

Левантес Куќа Миконос Можеби ова не е најлуксузниот хотел на Миконос, но Левантес Хаус е мал и традиционален хотел што ќе ве шармира со својот пријателски персонал и кикладската естетика. Опуштете се на надворешните терени и балкони и здив; погледот на селата на Миконос е доволен за да се чувствувате удобно. Да се ​​биде прилично блиску до плажата Калафати е исто така голем плус.

Olive Mykonos Villas И бидејќи Ано Мера сè уште е во Миконос, космополитскиот и, пред сè, луксузниот остров Olive Mykonos Villas се најновиот додаток на селото. Со пространи и елегантни соби и апартмани за трансфер и услуги за масажа на барање , заедно со освежителен базен , Olive Mykonos додава искра на луксуз на традиционалниот наќин на живеење во Ано Мера .

 

Без притисок, но без разлика дали ќе престојувате во Миконос еден ден или еден месец, областа и хотелот што ќе ги изберете ќе играат значајна улога во квалитетот на вашите одмори, па затоа треба паметно да изберете.

Во секој случај, лошото време во Миконос е практично невозможно, па ако го следите нашиот водич за најдобрите области за престој во Миконос, нема што да се грижите! Се надеваме дека максимално ќе уживате во вашиот престој и ќе се заљубите во Миконос исто колку и ние! Каде и да престојувате во Миконос, не ја пропуштајте можноста да го истражувате островот како локален човек со една од нашите тури на Миконос.