Зошто Златибор е идеална дестинација за патување во лето ?

zlatibor
јануари 24, 2022

Зошто Златибор е идеална дестинација за патување во лето ?

Zlatibor je kraljica planina

Златибор е кралска планина

Доколку сакате да избегате од секојдневието и летната топлина тогаш Златиобр е идалното место за Вас. Oваа исклучителна планина oправдано се смета за носител на српскиот туризам , бидејќи изобилува со содржини кои се прилагодени на секое годишно време и секоја доба. Доколку не сте љубител на скијањето и не преферирате зимска магија , тогаш не пропуштајте го летниот одмор на Златибор, бидејќи ќе се вратите со зголемени бронхии, бронзен тен и полни со незаборавни впечатоци.Без разлика дали се фокусирате на центарот или околните одморалишта , земете ја камерата со себе за да снимите уникатни моменти.

Златиборското езеро во ново руво

Ова прекрасно езеро се наоѓа во самиот центар на Златибор на Кралскиот плоштад. Од неодамна, езерото има сосема нов изглед, како и центарот на оваа прекрасна планина. Во текот на денот можете да шетате покрај езерото или да се гушкате во сенката на боровите дрвја за да пиете во некој од многуте барови. Вечерта на езерото се случува вистински спектакл, па сигурно нема да останете рамнодушни пред оваа глетка.

Zlatibor jezero

Поранешните светилки покрај езерото се заменети со украсно осветлување. На дното на езерото има интересно осветлување во форма на ѕвездено небо, како и светлосни зраци кои даваат различни бои и ефекти. Шарените странични прскалки го комплетираат изгледот на езерото што го прави овој планински бисер импресивен.

Златна гондола како незаборавно искуство 

На почетокот на годинава почна со работа „златната“ гондола што го поврзува центарот на Златибор со Торник. Ова е и најдолгата панорамска гондола во светот.

Gondola Zlatibor

Возењето со гондола ќе ви овозможи незаборавно искуство, бидејќи ќе уживате во живописните предели на Златибор. Не го пропуштајте ова задоволство, бидејќи искуството е необично.

Ел Пасо Сити – Златибор

Во прекрасната природа која изобилува со пасишта и борови шуми, се наоѓа овој тематски град кој го носи името на истоимениот град во САД.

 

El Paso Zlatibor

Се наоѓа на нешто повеќе од 10 километри од центарот на Златибор, на главниот пат во правец на Јадранот. Комплексот

Ел Пасо Златибор е поделен со реката на два дела и претставува место каде што се спојуваат две култури. Имено, од едната страна на реката има каубојски град и индиско село, додека на другиот брег има српски дел со селото Златибор и црква.

Каубојски град

Во каубојскиот град ќе се чувствувате како да сте залутале во некој вестерн филм, бидејќи тој е полн со автентични реплики. Банката, поштата, затворот и шерифот се нешто што ќе ве маѓепса како и мноштвото детали кои се карактеристични за Дивиот Запад. Во близина на каубојскиот град има карвани наречени по познатите актери од вестерн филмовите како Гери Купер, Џон Вејн и други. Индиско село Ова спектакуларно село го добило името во чест на најпознатиот Шеф на бик. Платото на камперскиот оган е опкружено со обоени шатори, што го прави ова место идеално за визуелно уживање. село Златибор Златиборското село е традиционална населба на овој крај од XIX век. Црквата, како и дрвените колиби, се фантастично интегрирани во природната средина што ги опкружува.

Zlatiborski zaseok

Овде ќе имате можност да видите реплика на парна локомотива со патнички и товарни вагони.

Клубот Сателит Златибор

е уникатен замок Престојот во овој магичен замок Златибор ќе ја комплетира вашата атмосфера на оваа планина од бајките. Клубот Сателит Златибор со својата богата и разновидна понуда оправдано се смета за најубав замок на Златибор. Скриен меѓу боровите, овој замок несомнено привлекува со својата надворешност, а вистинската магија се создава само кога ќе влезете внатре. Комбинацијата на камен и дрво му дава етно нота, која е надополнета со неверојатно гостопримство и врвен луксуз.

Klub Satelit Zlatibor

Понудата на овој замок од бајките вклучува спа центар, сауна како базен со солена вода кој има лековити својства. Идеален е и за деца, бидејќи базенот има две нивоа на длабочина, па можете без пречки да се опуштите. Разновидна гастрономска понуда базирана на шведска маса со национална кујна и избор од над 40 јадења/салати/пецива е задоволство за секој гурман. Ако ви кажеме дека престојот е потполно бесплатен за деца до 15 години, тогаш сигурно ќе бидете воодушевени. Она што го разликува Klub Satelit од другите е тоа што тие често имаат специјални ценовници во својата понуда, што ќе признаете звучи многу примамливо.

Авантуристички парк

за љубителите на адреналин Во центарот на Златибор, во близина на пазарот, има Авантуристички парк за сите љубители на забавата и адреналинот. Овој најголем авантуристички парк на Балканот се состои од 6 нивоа кои покриваат различни нивоа на подготвеност и се прилагодени на различни возрасти. Секогаш пријателските лиценцирани инструктори ќе ве запознаат со паркот и постојано ќе ви даваат насоки. Во рамките на паркот има ресторан во кој можете да се освежите со свежо цедени сокови и да се освежите со специјалитети од областа Златибор.

Дино парк Златибор

Златибор во голема мера е прилагоден на најмладата популација, а покрај Авантуристичкиот парк, на патот до познатиот споменик е и Дино паркот.

Dino park Zlatibor

Сместен во боровата шума Дино Паркот е забавен едукативен лик наменет за сите возрасти од 1 до 101 година. Паркот се наоѓа на 6 хектари каде ќе најдете диносауруси, зип-лајни, вештачки карпи, вештачка карпа со пештерски луѓе од пред 300.000 години и уште многу изненадувања.

Совет плус пред заминување за Златибор Ова е само дел од богатата и разновидна понуда што ви ја нуди оваа исклучителна планина во текот на летото. Доколку сте љубители на активните одмори, не пропуштајте прошетка низ Златиборските пасишта и шуми, како и обиколки на видиковците на Златибор. Ако преферирате мрзеливост, задолжително посетете една од многуте плажи на Златибор. И што е најважно, време е да се срушат предрасудите за Златибор како место за оние со длабок џеб. Златибор е прилагоден на сечиј вкус и паричник. А штом ќе се уверите во тоа, сигурни сме дека оваа прекрасна планина ќе стане дестинација на која секогаш со задоволство ќе се враќате.