Сицилија автобус -јули и септември

април 22, 2024
Сицилија – Италија
Приморскиот град Рокалумера се наоѓа на јонскиот брег, град на провинцијата Месина.
Има население од околу 4.000 жители. Рокалумера е град познат не само по своите преубави и долги
плажи, туку и по поетот добитник на Нобелова награда Салваторе Квазимодо, кој таму го има
поминато своето детсво и младост во куќата на своите баба и дедо кои се наоѓаат на улицата Умберто

План За Патување-ЦЕЛОСНА ПРОГРАМА ЗА ПАТУВАЊЕ

1. ДЕН / СКОПЈЕ – АЛБАНИЈА – ДРАЧ
Состанок на група во 12:30 пред спортска сала Борис Трајковски. Тргнување во 13:00 за Албанија.
Возење со попатни паузи поради одмор и царински формалности. Пристигнување во Драч
Албанија околу 19:30 часот. Качување на траект во 22:00. Ноќно пловење до Бари.Царински формалности и попатни паузи
2.ДЕН /ИТАЛИЈА – БАРИ – МЕСИНА – СИЦИЛИЈА:
Пристигнување во Бари во утринските часови. Царински формалности па тргнување во 10:00 накај
Сан Џовани и пристигнување таму околу 16:00. Во Сан Џовани се качуваме на траект за Месина.Пристигнување на Сицилија и возење до Рокалумера. Пристигнување во хотел околу 17:30 часот.Сместување. Ноќевање.
Пристигнување во Рокалумера, ноќевање.
3-8. ДЕН / СИЦИЛИЈА:
Во текот на престојот на Сицилија покрај слободното време за уживање во преубавите плажи, за индивидуални активности, агенцијата се погрижи да Ви организира голем број на факултативни излети, кои ќе Ви овозможат незаборавни спомени од Сицилија…Уживање во убавините на Сицилија
9.ДЕН / СИЦИЛИЈА – БАРИ:
Појадок. Напуштање на собите, во претпладневните часови се упатуваме за Бари. Во вечерните часови
се качуваме на траект, каде ни пристои ноќно возење со траект до Драч.
Напуштање на собите, во претпладневните часови се упатуваме за Бари, патување со брод до Драч
10. ДЕН / ДРАЧ – АЛБАНИЈА – МАКЕДОНИЈА – СКОПЈЕ:
Пристигнување во утринските часови во Драч. Ни пристои патување низ Албанија и Македонија со попатни паузи за одмор и регулирање на граничните формалности. Пристигнување во Скопје во
вечерните часови.Пристигнување во Скопје во
вечерните часови.
НАПОМЕНА

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА
✅  7 ноќевања со појадок во 1/2, 1/3 и 1/4 соби во Хотел La Piramide 3* во Roccalumera

✅  Автобуски превоз со високо туристички автобуси (АC/TV/DVD) на релацијата според
програмата
✅  Бродска карта на релација Драч – Бари – Драч
✅  Траект на релација Villa San Giovani – Месина – Villa San Giovani
✅  Пратител на групата за времетраење на аранжманот
✅  Организација на патувањето.
ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА
– Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување – 890 денари – плаќање во
агенција
– Факултативни излети
– Индивидуални трошоци на патникот.

Напомена:

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници

Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд

Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето

Деца до 11,99 години 329 евра, за било каков тип на соба