Vrnjačke Terme Spa 4* Врњачка Бања

септември 23, 2023

Цени 2023

Цени за соба на ден 01.09 – 28.12.2023 – ноќевање со појадок

сместување 02.05 – 31.08.2023 01.09 – 30.12.2023
недела-четврток петок и сабота недела-четврток петок и сабота
Superior soba 1/1   87 €   91 €   77 €   82 €
De Lux Apartman 1/1 105 € 110 €   95 € 100 €
Superior soba 1/2 109 € 127 €   91 € 109 €
De Lux Apartman 1/2 146 € 164 € 127 € 146 €
Дополнително легло    32 €    41 €   32 €    41€

Цената е во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари

Деца до 3 години не плаќаат за нивниот престој.
Деца од 3 до 10 години добиваат 50% попуст.

Во цената е вклучено
Ноќевање со појадок
Валнес и СПА центaр:
Затворени базени,
Сауна,
Солена соба,
Парна бања,
Тепидариум
Безжичен интернет
Клима уред
Греење
Фитнес
Паркинг на отворено (во гаража се плаќа)

Во цената не е вклучено
Превоз
Патничко осигурување
Туристичката такса се плаќа на рецепција
Возрасен 160,00 динари, Деца 3-10 г.  80,00 динари

Осигурување (30 динари по лице/ден)

Услови за индивидуални туристи кои патуваат со сопствен превоз:
Прием на собата првиот ден по 14:00 часот.
Последниот ден, напуштање на собата најдоцна до 10:00 часот.

Политика за откажување:
Согласно деловната политика на хотелот, поради откажување на резервацијата, не е можно да се вратат уплатените средства (аванс). Наведената резервација и авансно плаќање може да се искористи до крајот на тековната година.

*Скратувањето на престојот ќе се третира како ненавремено откажување на резервацијата и во тој случај хотелот го задржува правото да ја наплати целата сума на резервацијата.

*Резервациите направени за државни празници мора да се гарантираат најмалку 30 дена пред очекуваниот датум на пристигнување.

 

 

Хотел

Во срцето на Врњачка Бања, во близина на добро познатата јапонска градина, се наоѓа комплексот на водното кралство Врњачка Терме.
СПА центар:
Има 8 базени и 4 тобогани во целиот комплекс.
Има 5 затворени базени, 3 надворешни
Базените се со термално-минерална вода со температура од 32℃ до 36℃.
Термичка вода во комплексот Врњачка Терме извира од лековити термални извори.
Сауна
Солена соба
Парна бања
Тепидариум
Простории за масажа

Хотелски содржини:
Лоби бар
Ресторан
Конгресна сала
Занимална за деца
Фитнес сала

 

Соби

Хотелот Врњачки Терме има 69 супериор соби (27м2) и 16 (35м2) луксузни апартмани.
Сите сместувачки единици имаат телевизор со кабелски канали, сеф, минибар, гардеробер, телефон, биро, безжичен интернет, електронски систем за заклучување …
Секоја соба и апартман има посебна бања: влечки, крпи, фен за коса, тоалети, бесплатна козметика, туш.
Сместувањето во хотелот „Врњачки Терме“ е специфично во неговата внатрешност.
Ако се одлучите за супериор, двокреветна соба, можете да изберете помеѓу два единечни кревети или еден брачен. Секоја соба има тераса со прекрасен поглед на градскиот парк.
Делукс апартмани Врњачка Терме се специјално украсени.

Superior soba
Максимален број гости: 3
Содржини: гардеробер, интернет, мини бар, биро, електронско заклучување, телефон, кабловска телевизија….
Поглед: Тераса со прекрасен поглед на градскиот парк
Површина: 27м²
Тип на кревет: француски кревет или два посебни кревети, софа кревет
  

Delux apartmani
Максимален број на гости: 4
Содржини: гардеробер, интернет, мини бар, биро, електронско заклучување, телефон, кабловска телевизија
Поглед: Тераса со прекрасен поглед на градскиот парк
Површина: 35м²
Тип на кревет: француски кревет, сет агол
 

Врњачка бања

Врњачка Бања е најголемото и најпознатото бањско одморалиште во Србија и пошироко и атрактивен туристички центар за одмор и рекреација.
Таа е и најпопуларна туристички дестинации во Србија.
Затоа, таа со право го носи ласкавиот епитет „Кралица на туризмот“.
Се наоѓа во областа Рашка, на надморска височина од 227м , сместена помеѓу планината Гоц и реката Западна Морава.
Во близина се бројни културно-историски споменици, како што се манастирите Жича, Студеница, Градац, како и средновековните градови Маглиќ, Рас …
Во бањата има многу паркови и патеки за пешачење, а вљубените парови можат да го искористат својот престој за да ја врзат својата љубов на Мостот на љубовта. Исто така, тука се одржуваат бројни настани и фестивали, како што се Летниот филмски фестивал, карневалот …
Бањата се наоѓа во централна Србија, околу 200 км јужно од Белград.
Влијанието на блиските планини на микроклимата на Врњачка Бања и дава посебен карактер и ја прави многу пријатна. Летата се умерено топли со свежи утра и вечери, а зимите се снежни и без силни мразови. Просечната годишна температура е 10,5°C, а просечната летна температура е 20°C.

Познат по минералната вода „Врњци“, името Врњици често се споменува наместо Врњачка бања. Голем избор на вили, апартмани, приватно сместување и пансиони ja прават овaa бањa најпосетуваната туристичка дестинација во Србија.
Позната по лековитите води и експерти во третманот на дијабетес и органите за варење, Врњачка Бања е центар со најсовремена медицинска услуга за превенција, третман, дијагностика и рехабилитација на органите за варење и дијабетес.

Врњачка Бања има седум познати минерални извори: Снешник, Слатина, Топла Вода, Jezезеро, Борјак, Бели извор и Врњачко врело, од кои четири се користат за балнеолошка терапија (Снешник, Слатина, Топла Вода и Jezезеро), додека два се флашираат како минерална вода (Вода Врњци, од изворот Топла вода и Врњачко извор).Врњачка бања е идеална дестинација во секое време од годината.

Услови

ВАЖИ ЗА ТУРИСТИЧКА АГЕНЦИЈА (СУБ-АГЕНТ) И ЗА ПАТНИКОТ:
За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% депозит уплатен при самото резервирање од страна на суб-агентот или патникот, а со целосна уплата 14 дена до пред поаѓање.

Сместување во собите после 14;00 часот ( прв ден )
Напуштање на собите до 11;00 часот ( последен ден )

Сите лични податоци кои се внесуваат во системот за резервирање се користат само и единствено за потребите на резервацијата.

Сите посебни потреби од страна на хотелот се потврдуваат на лице место од страна на самиот хотел.
Ако таквите дополнителни потреби изискуваат дополнително плаќање истото го плаќа патникот и треба да се направи на лице место за време на престојот во хотелот.
Туристичката агенција не признава дополнителни трошоци кои не се впишани во ваучерот, а ги побарал патникот во хотелот.

Категоријата на хотелите се определува според законодавните одредби на соодветната држава.
Информацијата за услугите и конфорот кои што секој хотел ги нуди се осигурани од самите хотели.

Суб-агентот или патникот има право да ја откаже или промени резервацијата според

.
Промена или откажување на резервација за време на празници до 40 дена пред пристигнување е без пенали.
Промена или откажување на резервација за време на празници помалку од 40 дена пред пристигнување, суб-агентот или патникот плаќа 100% од целата резервација.
Хотелот прифака рекламации во рок од 48 часа.
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ потпишан од страна на патникот и од овластените во хотелот.
Хотелот не прима домашни миленици

Агенцијата не сноси одговорност за загуба на облека, пари и документи оставени во собата на хотелот.

Агенцијата не сноси одговорност за штети настанати при неисполнување или нецелосно исполнување на услугата при појава на непретпоставена или виша сила која што не може да се предвиди или избегне од страна на агенцијата или нејзините суб агенти ако истите совесно ги извршиле своите должности.

Агенцијата не сноси одговорност за неточно потполнети обрзаци за резервација од страна на патникот. Неправилното пополнување на името може да доведе пограничните служби да не ви дозволат влез во соодветната земја и да ви се откаже престојот.

Агенцијата не сноси одговорност, не ги обештетува и не ги компензира туристите кои се откажале од користењето на услугата или на дел од неа.
Агенцијата не ги компензира туристите за трошоци направени надвор од платената услуга.

Агенцијата не сноси одговорност пред туристот за неиздавање на виза кога тоа се бара. При поднесување на редовни документи и неиздавање на виза на туристот платените суми не се враќаат. При неиздавање на виза поради поднесување на непотполни или неточни документи, предходни криминални дејствија на туристот во соодветната земја, незапазување на роковите за поднесување на документите, како и не пријавување на интервју во конзуларните служби каде тоа се бара, услугата се поништува и се задржуваат пенали

Агенцијата не сноси одговорност за дејствија на погранични и царински служби, авиокомпании, автобуски и железнички превоз и не ги обештетува туристите независно од тоа дали поради таквите дејствија туристите неискористиле дел од услугите или целата услуга.

При штети кои што се нанесуваат во хотелите конретниот извршител или извршители прифаќа/ат материјална одговорност за штетата на лице место кога тоа се бара од оштетениот. Агенцијата не прифаќа трошоци по тој основ и не е должна никакви компензации или обештетувања

Агенцијата не прифаќа трошоци поврзани со консумацијата за храна и пијалоци надвор од платената услуга и опишана во ваучерот издаден на клиентот.

 

Во овај хотел важат Условите кои хотелот ги пропишува.
Политика за откажување:
Согласно деловната политика на хотелот, поради откажување на резервацијата, не е можно да се вратат уплатените средства (аванс). Наведената резервација и авансно плаќање може да се искористи до крајот на тековната година.

*Скратувањето на престојот ќе се третира како ненавремено откажување на резервацијата и во тој случај хотелот го задржува правото да ја наплати целата сума на резервацијата.

*Резервациите направени за државни празници мора да се гарантираат најмалку 30 дена пред очекуваниот датум на пристигнување.