Се што треба да знаете пред да патувате на Малдиви

септември 22, 2022


КОГА ДА ПАТУВАМЕ НА МАЛДИВИ

 На Малдиви  можете да патувате во текот на сите четири сезони и нема период што не препорачуваме да го посетите. Малдивите немаат типична сезона на дождови и се погодни за посета во текот на целата година. Можни се краткотрајни врнежи  во текот на целата година, но траат околу петнаесет минути и не влијаат на температурите на водата и воздухот.

Имајте предвид дека кога ја гледате временската прогноза за Малдивите, всушност ја гледате прогнозата за главниот град Мале, а не конкретниот остров на кој ќе престојувате. Така може да се случи во Мале да биде дождливо, а на островите во архипелагот каде што се наоѓаат одморалиштата сончево. Дури и кога прогнозата за островот на кој ќе престојувате покажува дождливо време, не значи дека ќе врне цел ден, туку се работи за краткотрајни врнежи.

Секој период е добар за посета на Малдиви. Но, ако веќе е потребно да се издвои идеалното време за посета, тогаш тоа би бил периодот од ноември до април, кога на Малдивите официјално трае сувиот монсун. Периодот од април до септември се карактеризира со влажен монсун, но тој не е толку изразен како во другите дестинации, на пример Тајланд или Шри Ланка. Во текот на денот наизменично се менува облачно и сончево време, а дожд претежно паѓа во вечерните часови околу 15-20 минути. Единствениот период што треба да се избегне е за време на новогодишните празници, но тоа нема врска со временските услови, туку со цените и достапноста на авионските билети и хотелското сместување. Цените во текот на Новата година се и до неколку пати повисоки од вообичаеното, голем број хотели воопшто не се достапни за резервации, а повеќето од нив ве обврзуваат да доплатите за дочекот на Новата година

Виза за влез на Малдиви и Пцр тестови

На граѓаните на Македонија  не им е потребна виза за Малдиви.

Негативен ПЦР тест на англиски јазик не постар од 96 часа е потребен за влез на Малдиви. ПЦР тестот е потребен без разлика дали сте биле вакцинирани или не.

Не е потребна вакцина за да влезете на Малдивите, ниту пак условите за влез се олеснети доколку сте вакцининирани .

 Децата од една година и постари мора да направат и PCR тест. ПЦР тест не е потребен за враќање од Малдиви, освен ако тоа не го бара авиокомпанијата со која летате или вашата крајна дестинација.

Како до Малдиви?

Малдиви со QATAR AIRLINES

Доколку патувате од Скопје , летот до Доха (Катар) трае околу пет часа, а потоа уште пет часа до Малдиви. Можете да го искористите чекањето помеѓу летовите за да го истражите меѓународниот аеродром Хамад во Доха, кој има многу да понуди: продавници, ресторани, кафулиња и други објекти кои ќе ве забавуваат. За одмор и релаксација, можете да ги користите Тивките соби чие користење е бесплатно или некој од многуте салони за кои се доплаќа.

Малдиви со TURKISH AIRLINES

Предноста на летањето до Малдиви со Туркиш Ерлајнс е најкраткото вкупно време на патување: летот од Белград до Истанбул трае околу час и половина, додека летот од Истанбул до Мале (главниот град на Малдивите) трае околу осум часа. со одлични врски помеѓу летовите (околу 2 часа). Можни се и летови на други авиокомпании.

Трансфер на Малдиви

Кога патувате на Малдиви, слетувате на меѓународниот аеродром во главниот град Мале, а единственото нешто што ве чека е трансфер до избраното одморалиште.Малдивите се состојат од група острови, а секое одморалиште се наоѓа на свој остров. Трансферот може да се изврши со хидроавион, брз брод или домашен лет. Поради расфрланата природа на островите, најпрактичниот, најбрзиот и најубавиот начин да се стигне до избраното одморалиште е со хидроавион. Ова е единствена можност да се доживее убавината на Малдивите која може да се види само од воздух. За патниците ова е посебно искуство: додека крстарите низ небото, можете да уживате во нереален поглед од птичја перспектива на утописките острови. Ќе бидете маѓепсани од погледот на коралните гребени и тиркизните лагуни и погрижете се да ги имате подготвени вашите телефони и камери за да ги снимите овие извонредни сцени.

Трансферот на Малдиви се врши до 17:00 часот. Некои хотели лоцирани во непосредна близина на аеродромот нудат и ноќни трансфери, но ако тоа не е случај, а вашиот лет е после 17:00 часот, треба да резервирате сместување во еден од хотелите во главниот град Мале. .

Мале -Главен Град на Малдиви

Мале е главен град на Република Малдиви и е дом на меѓународниот аеродром каде што слетувате по пристигнувањето на Малдиви, а потоа се префрлате во одбраното одморалиште. Ако имате неколку часа слободни додека го чекате вашиот лет или трансфер, Мале има многу да понуди. Овој град е атракција сам по себе и ви дава можност на вистински начин да ја запознаете културата и луѓето на Малдивите, далеку од луксузните хотели. Мале е политички, економски и трговски центар на Малдивите.

Населението најмногу се занимава со земјоделство, бродарство и риболов, па ќе имате шанса да ги апсорбирате боите, звуците и мирисите на локалниот рибен пазар и да ги почувствувате вибрациите на целиот град. Кога станува збор за атракциите, вреди да се истакнат моштите во Националниот музеј сместен во поранешната султанска палата, Стариот петок џамија од 17 век (Hukuru Miskiiy), голем број други џамии и Националната уметничка галерија.

Типови на соби во Хотелите на Малдиви

Вилата на плажата, како што сугерира името, се наоѓа директно на плажата – треба само да направите неколку чекори и пред вас е Океанот .

Вила на плажа со приватен базен е идеално место за одмор под сенка и одмор со утринското кафе.

Вила на вода – доколку престојувате во овој тип на соба, можете да пристапите до тиркизниот океан директно од терасата на вилата. Ова е нашиот предлог за сместување за целосно искуство на Малдивите.

Вила на вода со приватен базен – На терасата на вашата вила има базен кој може да го користите само вие.

Вила на вода со тобоган – освен што имате пристап до океанот директно од терасата, можете да се нурнете во него и со спуштање по лизгалките кои гарантираат многу забава.

Подводна вила – хотелот Conrad Maldives Rangali Island 6* ја има првата подводна вила во светот.

Услуга во Хотелите на Малдиви

Со оглед на тоа што цените за услуга all inclusive на Малдивите се високи, препорачуваме да резервирате барем полупансион (појадок и вечера). Полн пансион вклучува појадок, ручек и вечера. Ако ја резервирате услугата All Inclusive, нема да имате речиси никакви дополнителни трошоци на дестинацијата. Хотелите на Малдивите имаат навистина одлични пакети All Inclusive. Изборот на храна е разновиден, а ги добивате сите три оброци, одредени алкохолни и безалкохолни пијалоци, додека дополнителните услуги зависат од избраното одморалиште.
Некои од најчестите дополнителни услуги се попусти на СПА третмани и спортови на вода, користење на минибар со едно или две дополнувања дневно, часови за нуркање или голф, сурфање на ветер, масажи, попусти на премиум пијалоци, вечера на плажа, екскурзија на вашата избор, моторизирани спортови на вода, избор на цигари и слично.
Малдивите се карактеризираат со пасивен тип на одмор, што значи дека немате многу можности за екскурзии на дестинацијата, па најголем дел од времето ќе го поминете на плажа во рамките на одморалиштето. Najdobro  да резервирате All Inclusive бидејќи ќе можете целосно да го користите, а е поевтино од конзумирање оброци и пијалоци во рестораните на островот. 

 

Сакате на меден месец на Малдиви…

Малдивите дефинитивно се издвојува  како  Фаворит на нашите патници кои планираат романтично бегство за нивниот меден месец. Малдиви е синоним за целосно уживање, идила и лежерен одмор. На овие рајски острови можете да се опуштите што е можно повеќе, да се одморите цел ден на прекрасните бели плажи и да пливате во тиркизниот океан. Еден хотел претставува еден остров, а често ќе се случи да бидете сами на плажа, дури и кога исполнетоста на хотелот е голема. Ова е особено популарно кај патниците кои сакаат искуство со „пуст остров“. Малдивите се добар избор за меден месец и благодарение на хотелите кои нудат дополнителни капацитети за младенците. Пакетите за меден месец варираат од хотел до хотел, а некои од најчестите придобивки вклучуваат романтична вечера на плажа, корпа со овошје, торта, шише шампањ, попусти на спа третмани, бесплатни екскурзии, масажи и професионално фотографирање.