Осум добри причини зошто да го посетите Бодрум

bodrum-zulu-travel
март 31, 2023

Осум добри причини зошто да го посетите Бодрум

Бодрум го нуди најдоброто од двата света бидејќи додека денот се фокусира на сонцето, морето и песокот, ноќното време е оживува забавата – ноќниот живот во Бодрум е една од најдобрите во Турција.

Oсум добри причини за да го посетите Бодрум ова лето со „Зулу Травел”.

Бодрум е најживописниот дел на Турција, вистински туристички бисер со долга историја и традиција- тој е турскиот Сaн Тропе.

1. Лесно е да се стигне таму

Директен лет од Скопје со TURKISH AIRLINES од Скопје.

2. Совршена клима

Бодрум излегува на Егејско море и има медитеранска клима со топли суви лета, располага ссо бројните прекрасни плажи, бистро море и мека клима. Секој што сака да ужива на плажа во тек на целиот ден и да се врати со златен тен ќе го направи токму тоа во текот на јули, август и септември, кога температурите го достигнуваат највисокото ниво. Но токму меката клима дозволива да уживате преку целиот ден во убавините на Бодрум.

3. Фамилијарни буџет хотели и луксузните хотели – Бодрум има да Ви понуди хотели за сечиј буџет и вкус

Дел од убавината и брендот Бодрум лежи во неговата разновидност што нуди од од евтини студио-апартмани до големи луксузни хотели на Се вклучено, со спа и велнес третмани, но сите каратеристични со одамна познатата турска гостопримливост. Неколку брендови именуваат луксузни хотели кои често се појавуваат во големите публикации како Форбс и Бизнис инсајдер. гостопримливост.

4.  Места за посета и уживање надвор од Вашиот хотелски компекс

Нас ни се допаѓа малиот, рустикален Гумушлук, со позната репутација за приморски рибни ресторани и вкусна кујна, место Гумбет во близина на центарот на градот, Yalikavak марината за луксуз и прошетка, Туркбуку малото градче во Мугла, центарот на Бодрум со кулата, малото шеталиште со пазарот и калдрмести тесни цветни улички, многуте крајбрежни ресторани…

5. Јадење надвор во Бодрум

Само изборот на храна треба да биде добра причина да го посетите Бодрум. Препорачуваме да пробате локални турски јадења како мезе, пудинг и десерти. Приморската свежа риба и кујната со морска храна се популарни исто така. За да правите како што прават Турците, препуштете се на традиционалните мезе, јадења од риба и морски плодови, вкусни салати и традиционална чаша раки.

6. Градот живее 24 часа – од ден до ноќ

Бодрум го нуди најдоброто од двата света бидејќи додека денот се фокусира на сонцето, морето и песокот, ноќното време е оживува забавата – ноќниот живот во Бодрум е една од најдобрите во Турција.

7. Активности и работи што треба да се прават

О мој господе! Каде да почнеме? Огромниот опсег на активности ги држи сите окупирани со недели. Ако не пловите, пазарувате или не се препуштате на ноќниот живот и храната, започнете со разгледување со посета на замокот Свети Петар. Како главна знаменитост на полуостровот, тој исто така се наоѓа во близина на стариот дел на градот кој може да се пофали со носталгија кон отоманскиот период. Влезете во која било агенција која нуди екскурзии и тури или патувања до места подалеку како Ефес и Памукале. Верувајте ни. Досадата не постои во Бодрум.

8. Прекрасен поглед на зајдисонце… и уште многу други причини

Последна од многуте причини за посета на Бодрум е прекрасниот поглед на зајдисонце. Позицијата на полуостровот свртена кон запад го става како една од најдобрите локации во Турција. Не ја потценувајте моќта на гледањето на сонцето како заоѓа на хоризонтот додека пиете ледено пиво и размислувате за животот. Има нешто што смирува и хипнотизира.