7 причини за патување во Занзибар

zanzibar-zulu-travel
јануари 13, 2022

7 причини за патување во Занзибар

Занзибар, остров со посебен карактер, историја и неверојатна природна убавина, најмногу се наоѓа на листата на желби на повеќето туристи. Овој живописен остров е вистински скриен скапоцен камен и многу повисок од дестинацијата само за капење и уживање на плажа. Доколку го изберете Занзибар како дестинација за одмор, ќе запознаете дел од светот кој се разликува од останатите и сигурно ќе ги надмине сите ваши очекувања.

Некои од причините зошто вашиот одмор да го поминете во Занзибар:

 

Сите сме слушнале за екскурзии со зачински турнеи, но штом ќе ги доживеете, ќе разберете зошто тоа е уникатно искуство. Водичите ве носат до плантажа за зачини каде поминувате часови дегустирајќи различни растенија и добивате објаснување за тоа како се прават различни зачини. Меѓу нив се и зачините кои ги користиме секојдневно, па секако е интересно да се слушне како се прават.

4. Водни активности

Кога ќе видите прекрасни плажи и кристално чисто море, сигурно ќе посакате да нурнете и да го запознаете подводниот свет на Занзибар, кој е навистина посебен. Велат дека едно од најинтересните искуства е Safari Blue, обиколка на песочните брегови среде океанот, нуркање со шарени риби и гледање делфини.

5. Диви животни Занзибар е дом на реткиот вид мајмуни Црвен Колобус

Не мора ни да одите далеку за да ги најдете. Ако поминете покрај шумата Јожани, ќе ги забележите на дрвјата, а на островот Затвор можете да посетите џиновски желки стари 200 години.

6. Совршени хотели на плажа

Доколку сакате одмор, а само уживате во коктели на плажа, Занзибар е одлична дестинација за вас. Занзибар нуди многу луксузни хотели кои едноставно нема да сакате да ги напуштите.

7. Време

Можете да уживате во сите овие активности во Занзибар во текот на целата година. Најдобри месеци за посета се јануари и февруари.