Најдобрите Хотели во Дубаи на плажа

декември 12, 2023

Најдобрите Хотели во Дубаи на плажа

Ние ги прилагодуваме аранжманите по ваша желба,

Вие избирате: √ Датум на патување √ Број на денови / ноќи √ Тип на хотел и услуга √ Место на поаѓање

Корисно е да знаете пред да патувате во Дубаи

  • Валута – дирхам, 
  • Јазик – арапски, англиски
  • Виза – потребна е за Македонски граѓани 
  •  Вакцина – не е потребна
  • Клима – во текот на цела година актуелна дестинација
  • Ковид19 – Не е потребен PCR тест, не е потребен сертификат за вакцинација

Обединетите Арапски Емирати се земја од седум емирати на брегот на Персискиот Залив, кој го вклучува емиратот Дубаи. Се карактеризира со пустинска клима, со исклучително топли лета (над 40C) и умерено топли зими. Првата населба на местото на денешниот град Дубаи е основана во 1799 година. Првичната дејност на жителите бил риболов и лов на школки, а со откривањето на нафтата, светските производители станале познати во целиот свет. Со текот на времето, туризмот се разви и денес Дубаи е позната туристичка дестинација со над 10 милиони посетители годишно. Летото во Дубаи трае 365 дена, а најпогоден период за патување во Дубаи е пролетта и есента доколку сакате да комбинирате одмор на плажа и турнеи, а доколку барате „најкул“ период, зимата е идеална (просечна температура 23C.

Дубаи е вистински спој на традиционалниот и модерниот свет. Прошетајте низ стариот дел на Дубаи и помирисајте ги аромите на зачините на пазарот на Spice Souk, доколку сте љубители на златото тука е и Gold Souk познат по големиот избор на накит. Во Дубаи можете да ја посетите една од најубавите плажи, плажата Џумеира, да се искачите на највисоката зграда во светот Бурџ Калифа, да престојувате во хотелот Бурџ Ал Араб 7*, да го гледате спектаклот со магичните фонтани и неодамна да се возите на најголемото панорамско тркало во близина на Марина во Дубаи. Покрај сето тоа, можете да одите во затворен ски-центар,  да одите на сафари во пустина, а ако сте љубител на шопинг, ова е вистински мал рај за вас. Секоја година се одржува шопинг фестивалот во Дубаи, кој секогаш привлекува голем број клиенти од целиот свет, а цената на одредени производи може да биде намалена и до 70%.

Она што е особено карактеристично за 2021 и 2022 година е одржувањето на светската изложба DUBAI EXPO, која можете да ја посетите од октомври до крајот на март. 192 земји имаат свои павилјони, а темата е „Поврзување умови, креирање на иднината“. Бидејќи оваа манифестација привлече голем број туристи од целиот свет, природно се одрази и на цените, како на авионските билети, така и на хотелите. Цената на ноќевање е во просек повисока за околу 30%, а кога е во прашање Новата година и повеќе од 50%, во некои хотели се дури и двојно зголемени.

Дубаи е идеален за сите видови туристи кои сакаат далечни патувања, а голем број хотели можат да ги задоволат критериумите на секој гостин, без разлика дали барате градски хотели или хотели на плажа. Наша препорака е да се препуштите на вистинско уживање во некој од хотелите кој има приватна плажа и wellness & spa. Комплетната понуда за одмор во Дубаи е креирана по ваша желба и нашите агенти се тука да ви ги дадат сите потребни информации за патувањето, а специјалните понуди се прават според датумите, желбите и буџетот во кој сакате да се вклопите. Од Скопје може да се лета секој ден со авио компанијата  Туркиш Аирлинес со преседнување во Истанбул  а по потреба има и други опции со директни летови од Белград,Софија ,Тирана . Од нашите агенти ќе добиете и препораки за сместување, авионски превоз, осигурување, ќе ве упатат на протоколот COVID19 и кои се важечките општи услови за патување.

А што друго да посетите, кои се најдобрите плажи, како се движат цените, како да одите, сместувањето и сите други информации за Дубаи може да најдете во најдеталниот водич за Дубаи на наш јазик, кој можете да го прочитате поголу. Останува да изберете еден од нашите аранжмани за вашиот одмор во Дубаи и да го посетите овој прекрасен град.

Дубаи – футуристички кули од песок и кристално чисто море .Футуристичките кули, бескрајните песочни плажи, автомобили обложени со дијаманти обично се првата асоцијација на најпознатиот град на Блискиот Исток – Дубаи. Количината на луксуз по квадратен метар е значителна, но Дубаи е многу повеќе од тоа и всушност се грижи за широк спектар на туристи – од соло патници до семејства со деца.

Како да стигнете до Дубаи? Од Скопје до Дубаи има  лет со Туркиш Аирлинес преку Истанбул  кој трае околу пет часа и чини во просек петстотини евра, во зависност од сезоната.

Времето и годишните времиња -Сезоните се различни во Дубаи отколку во остатокот од светот, па затоа најдобро е да се патува во периодот од ноември до април кога температурата на воздухот е идеална, а влажноста минимална. Температурата на морето е најоптимална во ноември и март.

Иако морето може да биде студено, зимските месеци се совршени за посета, бидејќи сите атракции на отворено се достапни токму тогаш. Цените на аранжманите се поповолни и за време на Рамазан, муслиманскиот свет месец, чиј почеток се менува секоја година. Оваа година започнува на 23 март.

Рамазанскиот пост повеќе не е пречка за патување во Дубаи, бидејќи сите ресторани, хотели, туристички атракции и трговски центри работат како и обично. Јавните плажи се отворени и нема посебни ограничувања. Молитвите се слушаат почесто, а ноќните клубови и баровите не организираат забави.

Локална валута, готовина или банкарски картички?

Официјалната валута во Дубаи е дирхам (AED), кој вреди околу 16 денари. Или ако ти е полесно за ориентација за 100 дирхами добиваш околу 25 евра. Готовината не е потребна, бидејќи картичките се прифаќаат апсолутно насекаде. Доколку одлучите да носите девизи со себе, пожелно е да носите долари наместо евра, бидејќи курсот на доларот е стабилен (1 УСД = 3,6 АЕД). Плаќањето во готово подразбира локална валута, иако во значителен број големи продавници е можно да се плати во странска валута.

Безбедност во Дубаи

Дубаи со години е еден од најбезбедните градови во светот. Тоа значи дека во секое време од денот или ноќта можете да одите во речиси секој агол на емиратот, без страв дека ќе ви се случи нешто лошо. Криминалот е намален на речиси непостоечко ниво, а навика на локалното население е без грижа да ги остава чантите и телефоните на плажа и на маса во рестораните. Ако изгубите нешто во такси, големи се шансите тоа да ви биде вратено во рекордно време. Се разбира, дури и безбедниот град каков што навистина е Дубаи не гарантира дека ситниот криминал никогаш нема да се случи, па затоа е секогаш добро да се практикуваат стандардни мерки на претпазливост.

Облека и локална култура

Дали во Дубаи се носат кратки здолништа? Дали се носат бикини на јавни плажи? Дали е можно да се јаде свинско месо и да се пие алкохол? Одговорот на сите овие и слични прашања е ДА! Дубаи е дом на некои од најексклузивните коктел барови во светот, облекувањето е прашање на личен избор и достапни се специјалитети од свинско месо.

Гастрономски магии 

Сместен на раскрсницата на сите патишта, Дубаи нуди гастрономска сцена која ретко се гледа – од суши ресторани до италијански , азиски специјалитети до типична американска кујна, сè е достапно 24 часа на ден, седум дена во неделата.

 

Ресторани со поглед на море, познатата палма или Бурџ Калифа, највисоката зграда во светот, попладневен чај во Бурџ Ал Араб, единствениот хотел со седум ѕвезди во светот, Дубаи Марина е одлична за пешачење во текот на денот и навечер, а уникатните вкусови на Индија во евтините ресторани во стариот дел на градот, како и миксот на светските кујни во популарното Глобал село се секојдневието на оваа метропола.

За необичен оброк потребни ви се од неколку десетици до неколку илјади долари, во зависност од тоа што сакате – луксуз, егзотика, автентичност или по малку од се.

Локални атракции – Назад во иднината и најлесниот начин да се движите низ градот

Ако имате намера да го обиколите Дубаи со јавен превоз, само едно возење со метро за околу 7 долари ќе ви овозможи да видите: највисоката зграда во светот, најголемиот трговски центар во светот, најголемиот затворен ски-центар, познатите фонтани, Дубаи Марина, рамка во Дубаи – место за идеални фотографии и најновата атракција – музејот на иднината.

Метрото е најзгодниот начин за превоз, но не е поврзан со сите делови на градот. Алтернативи се такси, како и апликацијата Karim, локалната верзија на Uber, која е најпрактична. Услугите како што се E-car и U-drive се исто така многу популарни и поевтини од изнајмувањето автомобил. Накратко, со помош на апликацијата ќе го пронајдете најблиското возило, ќе возите до саканата дестинација и ќе паркирате на кој било јавен паркинг. Откако ќе го изберете посакуваниот превоз, впуштете се во незаборавна авантура на посета на уникатни светски атракции.

МУЗЕЈ НА ИДНИНАТА

Сите знаеме за фонтаните што свират и Бурџ Калифа, но како да ѕирнеме во сè уште неистражената територија на летечки автомобили, дронови и да го доживееме животот пред педесет години. Со билет од 40 долари, можете да бидете дел од педесетгодишната визија, да бидете сведоци на можностите на вештачката интелигенција, да патувате виртуелно низ вселената и да доживеете визии за идните трендови во здравјето, патувањето, екологијата и животот воопшто.

 

БУРЏ КАЛИФА И ТРОПОЛОТ ​​ДУБАИ

Сместена во најголемиот трговски центар во светот, популарниот Дубаи Мол, највисоката зграда во светот нуди поглед на градот и танцувачките фонтани од речиси 829 метри височина. Да можеш да излезеш на тераса на 124 кат од спектакуларна зграда е уникатно искуство. Фонтаните се најубави во време на зајдисонце, а доколку сакате да уживате во шопинг или да го посетите аквариумот кој се наоѓа внатре во трговскиот центар, вреди да стигнете рано за да ги избегнете гужвите. Посебен дел од Дубаи Мол, Souk Al Bahar нуди традиционални продавници и 17 ексклузивни ресторани со локална, либанска, јапонска, турска, европска и други светски кујни, како и барови со поглед на фонтаните.

Уживањето во фонтаните е бесплатно, а цените на билетите за највисоката зграда во светот се движат од 30 до неколку стотици долари. Со однапред купена карта од четириесет долари, на 124 кат можете да уживате во кафе, доручек и изгрејсонце. Дегустација на коктел на 154 кат чини околу двесте долари. Сите билети треба да се обезбедат однапред, бидејќи на влезот се најскапи. 

ДУБАИ ОД ПТИЧЈИ ПОГЛЕД

Љубителите на височините и адреналинот секогаш се чувствуваат како дома во Дубаи. Најдобар начин да го освоите градот и да го имате на дланка е со хеликоптерски тури и скокање со падобран над познатиот остров Palm Jumeirah. Ако имате повеќе од 18 години и помалку од 100 килограми (помалку од 90 за дами) и немате здравствени пречки, падобранот е вистинскиот избор. Ќе добиете и професионални фотографии и видео од вашиот скок. Правилата за скок во пустината се исти, но цената е нешто пониска и изнесува 490 долари. Цената на скокот над Палма е околу шестотини.

Турите со хеликоптери се резервирани за малку поинакви љубители на птичја перспектива. Можете да прославите посебна пригода, годишнина или да ја запросите саканата личност со лет со хеликоптер. Полетувањето е од Палма или Марина, летот трае од 12-25 минути, а чини помеѓу 179 и 261 долари.