ШОПИНГ во БРАТИСЛАВА 23.10.2021 – 26.10.2021

ШОПИНГ во БРАТИСЛАВА 23.10.2021 – 26.10.2021

ШОПИНГ во БРАТИСЛАВА

23.10.2021  26.10.2021

(4 ДЕНА / 3 НОЌЕВАЊА)

 

Во минатото значајна одбранбена и трговска станица, денес главен политички, културен и економски центар – Братислава, главниот град на Словачка. Стариот европски град кој со сигурност ќе Ве освои со својата гастрономски богата понуда и занимливо интересна историја. Сместена е во југозападниот дел од државата, на само 1 час од Виена, но и блиску до соседната Унгарија и поранешна „братска република“ Чешка. Својот зенит овој град го достигнува кон средината на 18 – от век под владетелство на императорката Марија Тереза (последната и најистакната владетелка од Хабзбуршката династија) за која е кажано дека била еден од најголемите љубители на локалните вина во овој град. Низ историјата овој град е познат како главно „прибежиште“ за племството на Австро – Унгарија, и истиот долг временски период се нарекувал Pressburg. Но сепак на крајот од 90 – те, градските власти на Словачка решаваат да го обноват Стариот Град, па така поранешната европска визба (како што често била нарекувана од страна на Германците) набргу станува нова популарна европска дестинација.

 

ПРОГРАМА

 

1 Ден (23.10.2021 – сабота) | Скопје – Братислава
Состанок на групата 2 часа пред полетување, на аеродромот во Скопје.Полетување за Братислава во 12:55 часот. Пристигнување во Братислава во 14:25 часот. Организиран трансфер до хотелот. Сместување во хотел. Краток одмор а во вечерните часови следи прошетка во Братислава.Индивидуално враќање назад во хотелот. Ноќевање.

2 Ден (24.10.2021 – недела) Братислава

Појадок. По појадокот следува прошетка и посета (со претставник од агенцијата) на возобновениот Братиславски дворец кој е лоциран на блискиот рид над градот и од кој ќе имате можност да уживате во прекрасниот поглед на Дунав како и одлична панорамска глетка на градот, потоа посета на Грашалкович палатата (Претседателската палата на Братислава), катедралата Св. Мартин, палатата Примата, Михаилската порта, плоштадот Хвиједослав на кој ќе имате прилика да го видите и Словачкиот национален театар, како и посета на Стариот Плоштад. Слободно време. Индивидуално враќање во хотел. Ноќевање.

 

3 Ден (25.10.2021 – понеделник) Братислава
Појадок. По појадокот следува шопинг во познатиот трговски центар ЕУРОВЕААУПАРК БРАТИСЛАВА, ТЕТРАЦЕНТАР (со јавен транспорт). Слободно време за уживање во кафе, храна и шопинг …Индивидуално враќање назад во хотел. Ноќевање.

4 Ден (26.10.2021 – вторник) Братислава
Појадок. По појадокот одјавување од хотел и можност за уште едно кафе во прекрасната Братислава.Во договорено време организиран трансфер кон аеродромот во Братислава. Лет за Скопје во 16:30 ч. Пристигнување во Скопје во 16:35 ч.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 259 € ( 15.929 МКД)

за уплати до 13.10.2021    

 

Во цената на аранжманот е вклучено:

·         Директен лет на релација Скопје – Братислава – Скопје со авиокомпанијата Wizz Air;

·         Аеродромски такси

·         Мала кабинска торба до 8 килограми со димензии 40x30x25 cm;

·         Сместување во двокреветни соби во хотел – 3 ноќевања со појадок;

·         Организирани прошетки според програмата со придружник од агенцијата;

·         Трансфер аеродром – хотел – аеродром;

·         Организација на аранжманот и придружник на патувањето;

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

•                      Доплата за еднокреветна соба;

•                      Градска такса 1,7 евро од лице на ноќ (се плаќа директно во хотел)

•                      Доплата за голема кабинска торба (мал куфер)

•                      Доплата за чекиран багаж (голем куфер);

•                      Билети за јавен превоз.

 

 

·         Факултативна посета на Виена :
Доколку постои интерес кај некој од патниците може да се огранизира факултативна посета на Виена, со јавен трансфер. Доколку бројот на заинтересирани патници надминува 14 , можност посетата да биде организирана и со пратител. За дополнителни прашања, обратете се во агенција.

 

ПРОТОКОЛИ ЗА ВЛЕЗ ВО СЛОВАЧКА

Ве информираме дека при влез во Словачка, според Covid-19 протоколот потребно е да се приложи еден од следните документи:

1. Пополнување на формулар за влез во државата, https://www.mindop.sk/covid/forms .
2. Приложување на сертификат за примена вакцина (сите вакцини).
3. За деца под 12 години кои ги придружуваат патниците не е потребен сертификат за вакцинација
На туристи без сертификат за вакцинација нема да им биде дозволен влез во Словачка!

ПРОТОКОЛИ ЗА ВЛЕЗ ВО МАКЕДОНИЈА

Во делот на мерките поврзани со патувања на граѓаните со важност од 01.09.2021г. се додава точка 14, со која при влез во државата сите лица (домашни и странски) треба да приложат еден од следните документи:

1.       Сертификат / потврда за извршена имунизација (вакцинација)од вирусот SARS-CoV-2, односно примени најмалку 2 дози на вакцина против COVID-19;

2.       Сертификат /потврда за прележан COVID-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето; Медицинска потврда со негативен резултат од RT PCR SARS-CoV-2 тест, направен во рок од најмногу 72 часа пред влез во нашата држава;

3.       Негативен резултат од брз Тест за Антиген направен во рок од најмногу 48 часа пред влез во нашата држава.

 Патниците (над 18 години) кои немаат сертификат за извршена имунизација или за прележан COVID-19 во последните 45 дена, доколку не сакаат да бидат упатени во домашна изолација ќе треба да направат тест за време на престојот во   странство непосредно пред враќањето за Македонија.

Општи напомени:

·         

·         Резервација се прави со уплата на 50% од вкупниот износ на аранжманот;

·         Целосна уплата на аранжманот е 15 дена пред почетокот на истиот;

·         Цените на аранжманот се дадени во евра за уплата во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд;

·         За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 20 патника;

·         За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот,

·         Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цената на превозот или хотелот;

·         Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред датумот на започнување на истиот;

·         Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите;

·         За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата;

·         Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата;

·         Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пример: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и слично.