Сејшели 28.01.2022 – 06.02.2022 / 25.02.2022 – 06.03.2022

Вашиот одмор на Сејшелите –

„Во другиот свет“

 

Една од најубавите островски држави распространета на архипелаг во Индискиот океан. Егзотика од која застанува здивот, неверојатни пејсажи, забава, вкусна храна и кокосови ореви во изобилство.

Ова е место за одмор од соништата …

10 ДЕНА / 7 НОЌЕВАЊА

Дати:

28.01.2022г. – 06.02.2022г.

25.02.2022г. – 06.03.2022г.

 

ПРОГРАМА:

 

Прв ден:

Директен лет од Софија до Махе во 19:40 часот. со кратка пауза за полнење во Џибути.

 

Втор  ден:

Слетување во Сејшелите наутро во 07:00 часот. Пречек и трансфер од аеродром до избраниот хотел. Слободно време и запознавање со дополнителни екскурзии на лице место. Сејшелите се 115 острови лоцирани од екваторот до северниот врв на Мадагаскар. Најголемите острови во Сејшелите се Махе, Пралине, Силуета, Ла Дигу. Изградени се главно од гранитни карпи, а другите помали острови се претежно корални.

Ова неверојатно место е врвот на потонатиот антички континент, ако се прашувате како би изгледал Рајот – Сејшелите се приближуваат до идејата за рај. Песокот е корален, блескав бел и има карактеристика дека не се загрева дури и при многу високи температури, природата е зачувана и ќе ве остави маѓепсани со својата егзотика, волшебниот мирис на рајските цвеќиња и неговите смарагдно сини води.

Ноќевање .

 

Трет ден:

Појадок.Слободно време за одмор или дополнителни екскурзии.
Ноќевање.

Четврт  ден:

Појадок.
Остров МАХЕ : Можност за целодневна екскурзија „Откријте го Махе“ со вклучен ручек за дополнителен надомест од 75 евра за возрасен, 35 евра за дете од 2-11 години;

Екскурзијата започнува со трансфер од хотелот до постојка во колонијалниот центар на најмалата престолнина на светот, Викторија. Ќе ги видите судската зграда, музејот, поштата и саат-кулата, близнакот на лондонската станица Викторија.На аголот се наоѓа зградата Кодевар, каде што локалните занаетчии ги продаваат своите производи, вклучувајќи го и познатото златно креол. Прошетка по улицата Алберт ќе го покаже интересниот шарен пазар, каде на штандовите ќе видите свежо уловена риба, тропско овошје и зеленчук, билки и зачини со многу вкусови. Проследено со патување низ планините и превојот Sans Soucis со време за пауза за фотографирање во историската Mission Lodge.Ќе го посетиме едно од најстарите наследства на островската држава – Ботаничката градина која датира повеќе од еден век и се наоѓа во срцето на Махе. Следува ручек во локален ресторан. По ручекот, екскурзијата продолжува по јужниот врв на островот до обновената колонијална плантажа Jardin du Roi, позната во кратката креолска историја како плантажа на семејството Џорџ, чие семејно дрво е поврзано со Луј 17 од Франција. Тие ќе ве пречекаат со освежителен домашен овошен сок, пред да ве поведат низ плантажите со зеленчук, егзотично овошје, билки и зачини. На пат кон хотелот, во преостанатото време од попладневните часови, ќе направиме пауза за панорамски поглед на островот Еден. Враќање во хотелот околу 16:00 часот попладне.
Минимум од 20 патника за реализација на екскурзијата.

Остров ПРАЛИН: Можност за патување и разгледување на островот Пралин за дополнителен надомест од 85 евра за возрасен, 35 евра за дете на возраст од 2-11 години;
Valle / Anse Lazio /Прален/  – полудневна екскурзија до долината Valley De Mei и светски познатата плажа со бел песок и светлосини води – Anse Lazio. Срцето на островот е дом на густа џунгла од палми и често се нарекува „Рајска градина“. Атракција на островот е Vallee De Mai, единственото место во светот каде се одгледува палмата Coco De Mer, која има најголем орев во светот.
Минимум од 10 патника за реализација на екскурзијата.

Петти ден:

Појадок.

ОСТРОВ  МАХЕ: Можност за целодневна екскурзија Пралин и Ла Диг (Мехе) со вклучен ручек за дополнителен надомест од 205 евра за возрасен, 85 евра за дете од 2-11 години;

Прален е втор по големина остров на Сејшелите и е на околу еден час пловење со траект од Махе. Посетителите ќе можат да го посетат Vallee De Mai – единственото место на земјата, каде во својата природна средина расте џиновската палма, позната како двоен морски кокосов орев (coco de mer). Прошетката оди по добро одржуваните патеки на оваа девствена шума, слушајќи ги звуците на реткиот Црн папагал, што нè тера да веруваме во легендите дека ова е рајската градина. Екскурзијата вклучува посета на познатата плажа Anse Lazio, пред 30-минутно возење со брод до Ла Диг. На островот Ла Диг, посетителите ќе уживаат во атмосферата на безвременост и удобноста на 21-от век. Трансфер од пристаништето до L’Union Estate за обиколка во сувите засолништа за кокосови ореви, да се сретнеме со огромните желки и посета на неодамна реновираната колонијална куќа на плантажата каде што беше снимен филмот Goodbye Emmanuella. Обиколката на Ла Диг продолжува со отворен камион со балдахин, застанувајќи на Anse Source d”Argent – една од најубавите плажи на светот. Ќе имате доволно време да ги фотографирате импресивните гранитни карпести формации. Оваа 11-часовна обиколка на Пралин и La Digue, која понекогаш тргнува од Ла Диг, е привлечна можност за посетителите да ги истражат двата острови за еден ден. Оваа целодневна екскурзија вклучува двонасочен трансфер со брод меѓу Махе и Пралин.

Минимум од 20 патника за реализација на екскурзијата.

 

Шести ден:

Појадок.Слободно време за одмор или дополнителни екскурзии.
Ноќевање.

Седми ден:
Појадок.
Остров Махе:Можност за целодневна екскурзија Glass bottom boat / Махе / со вклучен креолски ручек на катамаран – од 125 евра за возрасен, 45 евра за дете од 2-11 години;

Прекрасна можност да дознаете повеќе за морскиот свет на ова егзотично и тропско место – Сејшелите. Пловидба до блискиот и див остров Мојен – место каде што животот на желките и луѓето е во совршен синхронизација.
Проследено со креолски ручек на островот и слободно време за нуркање, пливање и сончање. Подоцна враќање во хотелот.
Минимум од 20 патника за реализација на екскурзијата.

Остров Пралин :Можност за целодневна екскурзија до Cousin / острови Curiuese islands & St. Piere за дополнителен надомест од 155 евра за возрасен, 95 евра за дете од 2-11 години;
Минимум од 10 патника за реализација на екскурзијата.

Осми ден:

Појадок. Слободно време за одмор помеѓу бесконечните песочни плажи со бел песок и кокос.

 

Девети ден:

Појадок. Ослободување на просторијата во 12 часот. Слободно време до трансферот до аеродромот. Вечерен лет за Софија во 21:00 часот.

Десети ден:

Пристигнување во Софија во раните утрински часови.

 

ПАКЕТНИ ЦЕНИ 28.01.2022

Хотел Услуга по лице во двокреветна соба Еднокреветна соба Трето лице на дополнително легло Дете 7-11 год. Во соба со двајца родители
Berjaya Beau Vallon Bay Resort 3* / Mahe
Standard room
BB 1499€

 

1865€

 

4205€

 

1174€

 

HB 1775€

 

2150€ 5060€ 1403€
lmer Resort 3*

Mahe
Ocean view suite

HB 1995€ 2720€ N/A N/A
Le Duc De Praslin 4*
Praslin
Superior room
HB 2075€ 2957€ 5685€ 1479€
L’Archipel 4*
Praslin
Superior room
HB 2182€ 2714€ 6184€ 1620€
Fishermen’s cove 5*
Mahe
Superior room
HB 2332€ 3225€ N/A N/A
KEMPINSKI SEYCHELLES 4+*/ Mahe
Hill view room
HB 2377€ 3172€ N/A  

1592€

Constance Ephelia 5* / Mahe
Junior suite
HB 2675€ 3704€ N/A 1131€
Paradise Sun 5* / Mahe
Superior room
HB 2243€ 3292€ N/A N/A
Story Seychelles 5*/ Mahe
Junior suite
HB 2561€ 3560€ 7282€ 1633€
Constance Lemuria 5*

Praslin
Junior suite

HB 3895€ 5720€ N/A 1300€

 

 

ПАКЕТНИ ЦЕНИ 25.02.2022

Хотел Услуга по лице во двокреветна соба Еднокреветна соба Трето лице на дополнително легло Дете 7-11 год. Во соба со двајца родители
Berjaya Beau Vallon Bay Resort 3* / Mahe
Standard room
ВВ 1499€ 1865€ 4205€ 1174€
HB 1775€ 2150€ 5060€ 1403€
lmer Resort 3*

Mahe
Ocean view suite

HB 1995€ 2720€ N/A N/A
Le Duc De Praslin 4*
Praslin
Superior room
HB 2075€ 2957€ 5685€ 1479€
L’Archipel 4*
Praslin
Superior room
HB 2182€ 2714€ 6184€ 1620€
Fishermen’s cove 5*
Mahe
Superior room
HB 2368€ 3296€ N/A N/A
KEMPINSKI SEYCHELLES 4+*/ Mahe
Hill view room
HB 2508€ 3435€ N/A  

1592€

Constance Ephelia 5* / Mahe
Junior suite
HB 2675€ 3704€ N/A 1131€
Paradise Sun 5* / Mahe
Superior room
HB 2243€ 3292€ N/A N/A
Story Seychelles 5*/ Mahe
Junior suite
HB 2632€ 3703€ 7425€ 1633€
Constance Lemuria 5*

Praslin
Junior suite

HB 3895€ 5720€ N/A 1300€

 

 

* Може да се направи дополнителна понуда за дете под 7 години, бидејќи секој хотел има различна политика за возраста за деца.

* За хотелите на островот Пралин на барање – доплата за повратен лет Махе – Пралин – Махе – 210 евра / возрасен, 180 евра / дете 2-11,99 години.

 

 

 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 

 • Авионски билет за лет со Бугарија Ер Софија-Махе-Софија (со слетување за техничко полнење во Џибути) со вклучени аеродромски такси и чекиран багаж 20 кг + 8 кг. рачен багаж ;
 • 7 ноќевања во соодветнатауслугаво избраниот хотел;
 • За хотелите на островот Махе, трансфер аеродром–хотел – аеродром е со автобус;
 • За хотелите на островот Пралин – трансфер со траект и копнен трансфер пристаниште-хотел-пристаниште;
 • Претставник на агенцијата за време на патувањето;

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Дополнителни екскурзии на лице место;
 • Данок на гориво (доколку е потребно) –сеобјавува 21 ден пред датумот на поаѓање;
 • лични трошоци;
 • бакшиж;
  •Патничко осигурување (Ве молиме проверете дали осигурувањето кое го имате или ќе го купите покрива ризици од COVID-19);
 • Надоместок за здравствена декларација, која се плаќа при пополнување на QR-кодот за Сејшели – 10 евра / заклучно со 11 јуни 2021 година. /
 • ПЦР тестирање – доколку е потребно од датумот на патување;

Дополнителни екскурзии:

 • Од Мехе: „Откријте Мехе“ со вклучен ручек за – 75 евра за возрасен, 35 евра за дете од 2-11 години;
 • Од Мехе: Целодневна екскурзија Пралин и Ла Диг со вклучен ручек – 205 евра за возрасен, 85 евра за дете од 2-11 години;
 • Од Мехе:Glass bottom boatсо вклучен креолски ручек на катамаран – 125 евра за возрасен, 45 евра за дете од 2-11 години;
 • Од Пралин:Valle/ Anse Lazio- 85 евра за возрасен, 35 евра за дете на возраст од 2-11 години;
 • Од Пралин:Cousin / Curiuese islands & St. Piere- 155 евра за возрасен, 95 евра за дете од 2-11 години;

Потребни документи за патување до Сејшелите:

(барањата поврзани со Ковид-19 подлежат на потврда бидејќи е можна промена):

Сите патници мора да го пополнат QR-кодот на следната веб-страница 24 часа пред поаѓањето за Сејшелите

https://seychelles.govtas.com/

Негативен тест PCR за COVID-19, преведен на англиски јазик, најмногу 72 часа пред пристигнувањето е потребен во Махе.

Нема медицински барања за вакцинирање при патување.

ПРОТОКОЛИ ЗА ВЛЕЗ ВО МАКЕДОНИЈА

Во делот на мерките поврзани со патувања на граѓаните со важност од 01.09.2021г. се додава точка 14, со која при влез во државата сите лица (домашни и странски) треба да приложат еден од следните документи:

 1. Сертификат / потврда за извршена имунизација (вакцинација)од вирусот SARS-CoV-2, односно примени најмалку 2 дози на вакцина против COVID-19;
 2. Сертификат /потврда за прележан COVID-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето;
 3. Медицинска потврда со негативен резултат од RT PCR SARS-CoV-2 тест,направен во рок од најмногу 72 часа пред влез во нашата држава;
 4. Негативен резултат од брз Тест за Антигеннаправен во рок од најмногу 48 часа пред влез во нашата држава.

Патниците (над 18 години) кои немаат сертификат за извршена имунизација или за прележан COVID-19 во последните 45 дена, доколку не сакаат да бидат упатени во домашна изолација ќе треба да направат тест за време на престојот во странство непосредно пред враќањето за Македонија.

Авиокомпанија: BG AIR

Информации за превозникот: Авиокомпанија: Бугарија Ер
Тип на авион: AirBus 320

Распоред на летови:
FB 7075 A320 Софија 19:40 – Djибути 02:00 ibибути 02:40 – мај 07:00
FB 7076 A320 мај 21:00 – Djибути 23:10 ibибути 23:50 – Софија 04:35

* Авиокомпанијата го задржува правото да го смени времето на поаѓање и слетување, за што компанијата ќе ги информира своите патници навремено.

 

 

ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ:

 • Меѓународен пасош со важност од најмалку 6 месеци од датумот на враќање.
 • За деца под 18 години, кои патуваат без родители – нотарска заверена дозвола од родителот што не патува дека детето може да ја напушти држаата(оригинал и 1 копија). За деца чии родители имаат различни презимиња, потребна е копија од изводот на родените на детето, во која се запишани и двајцата родители.

УСЛОВИ ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА, ВАЛИДНИ ЗА СИТЕ ПАКЕТНИ ПРОГРАМИ:

 • Понудата важи за минимум 140 туристи.
 • Патувањето е без медицински барања за имунизација.
 • Нема визни ограничувања за Македонските граѓани за патување на Сејшелите.
 • Краен рок за известување за недоволен минимум – 30 дена пред поаѓање.
 • Туроператорот го задржува правото да го смени редоследот на спроведување на програмските активности.
 • Депозит при резервација во износ од 200 евра.
 • Втор депозит во износ од 500 евра до 60 дена пред поаѓање.
 • Доплата до 30 дена пред поаѓање.

ОТКАЗИ и ПЕНАЛИ:

 

 • До 60 дена пред поаѓање – нема казна,уплатените средства се враќаат на клиентот
 • Од 59 дена до 31 ден од датумот на поаѓање се задржува 700 евра од патник
 • Од 30 дена до датумот на поаѓање, се задржува целиот износ на патувањето

ОТКАЗИ БЕЗ КАЗНИ И РЕФУНДАЦИЈА НА СРЕДСТВА:

 • Во случај на отказ на патувањето од страна на организаторот, износот се враќа во рок од 7 дена од денот на откажувањето;
 • Во случај на неможност за патување поради забрана или ограничување поради епидемиолошка состојба поврзана со COVID 19, платената сума ќе биде вратена во целост во рок од 14 дена од датумот на поаѓање.

Патниците имаат право еднострано да го раскинат договорот во кое било време пред почетокот на туристичкиот пакет, по плаќањето на соодветните износи во согласност со условите за откази и казни.

Во случај КОРИСНИКОТ доброволно да го прекине своето патување, за време на неговото траење, сите дополнителни трошоци, вклучително и превозот, се на негова сметка.

КОРИСНИКОТ има право да го пренесе своето право на патување на трето лице навреме според спецификите на дестинацијата, издавањето авионски билети на меѓународните летови, и се обврзува да му ги плати на ТУР ОПЕРАТОРОТ доспеаните износи поврзани со реиздавање на билети и сите други расходи што произлегуваат од промената на имињата на патниците.

Сите дополнителни екскурзии се нудат и од Македонија и на лице место. На барање на клиентот, TА може да понуди дополнителни опции за патувања. 

 

Similar Posts