Orbita 4* Blagoevgrad

Orbita 4* Blagoevgrad

ORBITA 4* Blagoevgrad

Цени 2021

 

Цена на ден за соба – ноќевање со појадок

сместување недела до четврток петок и сабота
Еднокреветна соба лукс   45,60   54,60
Еднокреветна соба делукс   54,60   63,60
Двокреветна соба лукс   50,40   60,60
Двокреветна соба делукс   60,60   70,80
Апартман со 1 спална соба   86,40 101,40
Апартман со 2 спални соби 117,00 137,40

Цените се во €, се плаќа во денари 1€ = 62 денари

Доплати, попусти
Деца до 5,99 год. Со 2 возрасни лица во соба – бесплатно.
За деца до 2,99 г. (на барање) детско креветче
1во дете од 6-11,99 год. на доплнително легло, се доплаќа   18€ на ден
1во дете до 5,99 г. и 2-ро дете од 6-11,99 г., со 1 возрасен во соба, цена за двокреветна соба
1 взрасен и 2 деца 6 – 11,99 г. цена на собата како 2 возрасни
Дете до 11,99 г. на редовно легло во соба со 1 возрасен – бесплатно
3-ти возрасен во соба Делукс и Апартман со 1 спална соба на доп. легло плаќа 24€

 

Капацитет на сместување:

тип на соба капацитет максимум сместување
Еднокреветна 1+1 1 возрасен + 1 дете до 11,99 г.
Еднокреветна 1+2 1 возрасен + 2 деца до 6-11,99 г.
Двокреветна лукс 2+1 2 возрасни + 1 дете до 5.99 г.
Двокреветна делукс 2+1 2 возрасни + 1 дете до 6-11,99 г.
Апартман со 1 спална 2+1
2+2
3+1
2 возрасни + 1 дете до 6-11,99 г.
2 возрасни + 2 деца до 6-11,99 г
3 возрасни + 1 дете до 6-11,99 г.
Апартман со 2 спални 4+1
5+0
5+1
4+2
4 возрасни + 1 дете до 6-11,99 г.
5 возрасни
5 возрасни + 1 дете до 6-11,99 г.
4 возрасни  + 2 деца 6-11,99

2 од апартманите со 1 спална се во самосална куќарка

Во цената Е вклучено:
Ноќевање со појадок
Користење СПА центарот
2 внатрешни базени (целогодишно)
2 надворешни (сезонски)
Базените се за деца и возрасни со температура 32 С,
Лежалки
Финска сауна
Инфрацервена сауна
Арома парна бања
Релакс соба
Зона со камин
Паркинг до пополнување на местата

Во цената НЕ Е вклучено:
Превоз
Патничко осигурување
Ручек
Вечера

 

Хотел

Хотелот Орбита СПА е на 7 км од Благоевград, се наоѓа во уникатна природа во прегратки на планината Рила. Во близина на хотелот се наоѓа најголемиот парк во Благоевград  „Бачиново“, познат по атракции за деца и возрасни и езеро со водени велосипеди.
Ски центарот Картала се наоѓа на 20 км од хотелот Орбита СПА.
Дел од комплексот е најголемиот СПА центар во Благоевград и околината.
Главниот ресторан на хотелот Орбита СПА нуди јадења подготвени со природни и еколошки чисти производи од сопствено производство, тениско игралиште, ресторан со панорамска тераса, витамин бар, бар на базен, 2 конференциски сали, бесплатен паркинг со 60 места.
Се наоѓа на само 25 км. од најголемиот од трите национални паркови на територијата на Бугарија – Националниот парк Рила.
На почетокот на националниот парк се наоѓа биосферен резерват Парангалица.
Локацијата на хотелот Орбита СПА Ви овозможува различни активности и во зима и во лето.
Ски-центарот Картала е омилено место.Одморалиштето нуди и добри услови за скијање за децата и возрасни. Во текот на летните месеци е прекрасна дестинација за планински туризам, рафтинг на река Струма, планински велосипедизам, риболов. Само 5 км оддалечена е коњска база во сопственост на хотелот. Таму нашите гости можат да ги добијат првите лекции за јавање. Близината на винарските визби во регионот овозможува организирање на вински тури.
Во непосредна близина е и можеми бајпознатиот Манастир во Бугарија, Рилски Манастир.

РЕСТОРАН
Главниот ресторан во комплексот, каде се служат појадоци и се организираат тематски ручеци и вечери. Менито е разновидно и вклучува јадења од традиционална бугарска и европска кујна.Внатрешниот капацитет е 100 седишта, а надворешниот е 150 места.
Храната подготвена од нашиот главен готвач е вкусна и свежа.
Месо и месни производи, млеко и млечни производи, овошје, зеленчук, мед, занаетчиско пиво, вина од локални визби… се само производи од сопствени фарми и произведени без ѓубрива, хемикалии, конзерванси и стабилизатори.

ЛОБИ
Лоби барот се наоѓа во фоајето на хотелот има и пространа тераса која Ви овозможува пијалок на отворено со поглед на зелените ридови на планините Рила.

ВИТАМИН БАР
Витамин барот се наоѓа во СПА центарот на хотелот Орбита. Има директен пристап до надворешноста на комплексот, а зад стаклените sидови се наоѓаат затворените базени
СПА
Комплексот има најголем и најмодерен СПА центар во областа на површина од 900 м2 ,
има 2 затворени и 2 базени на отворено
Пространа и пријатна зона за релаксација, која има голем камин и меки или топли лежалки наредени околу неа. Уникатна атмосфера која создава неспоредливо чувство на смиреност и релаксација. Топлинската област е бесплатна за гостите во хотелот.
Финска сауна
Хербална сауна (билна)
Парна бања
Релакс зона
Инфрацрвена сауна
Турска бања
Фитнес

 

 

Сместување

Сместување:
Хотелот има 34 модерни и удобно опремени соби и 9 апартмани.
Хотелот нуди сместување во соби од типот Лукс, Делукс, Апартмани со 1 спална соба, апартмани со 2 спални соби.

Соби ЛУКС 20м2 / Соби ДЕЛУКС 30м2
Два единечни кревети кои можат да се спојат во спална соба
Кабловска телевизија
Безжичен интернет
Клима – во некои од собите
Телефон
Сеф
Фрижидер
Балкун – во некои од собите
Електричен котел за кафе и чај во собите
Тоалетот е опремен со туш, бањарки за деца и возрасни, влечки за возрасни, козметика.

Апартман со 1 спална соба 50м2
Хотелот има 4 апартмани со една спална соба.
Овој тип на апартман е погоден за 2 возрасни со 2 деца или 3 возрасни и дете.
Елегантни и исклучително удобни, еднособните апартмани во хотелот нудат чувство на удобност.
Големи и удобни кревети, тип на спална соба
Интерактивна телевизија
Безжичен интернет
Клима-не во сите апартмани
Еден од овие апартмани – (без када, без балкон, без клима)
Телефон
Безбедно
Фрижидер
Када и туш
Тераса со прекрасен мебел за тераса
Електричен котел за кафе и чај во собите
Единечен софа кревет
Дневната соба е опремена со софа кревет што може да се користи за спиење.
Бањите во апартманите се опремени со када, туш кабина, телефон, бањарки за деца и возрасни, влечки за возрасни, козметика.

Апартман со 2 спални соба 80м2
Апартманите со 2 спални соби имаат голема дневна соба и две спални соби одделени со врата.
Тие се погодни за големо семејство со возрасни деца или 5 возрасни.
Едната спална соба има големи и удобни кревети, тип на спална соба, а втората има два кревети
Интерактивна телевизија
Безжичен интернет
Клима
Телефон
Сеф
Фрижидер
Бања и туш,
Балкун
Електричен котел за кафе и чај во собите – комплимент
Тросед во дневната соба
Бањарки за деца и возрасни, влечки за возрасни, козметика!

 

 

Услови

ВАЖИ ЗА ТУРИСТИЧКА АГЕНЦИЈА И ЗА ГОСТИНОТ:

За валидна резервација ќе се смета, резервација направена со 30% депозит уплатен при самото резервирање од страна на агентот или гостинот, а со целосна уплата до пред поаѓање.
Агентот или гостинот има право да ја откаже или промени резервацијата до 7 дена пред пристигнувањето без пенали.
Агентот или гостинот има право да промени име на резервацијата 3 дена пред датата на престигнување без пенали. Промена на име помалку од 3 дена пред датата на пристигнување, агентот или гостинот ја плаќа првата ноќ од резервацијата.
Откажување или промена на резервацијата помалку од 7 дена пред датата на пристигнување, агентот или гостинот ја плаќа првата ноќ од резервацијата.
Откажување или промена на резервацијата на денот на пристигнување на гостинот или порано напуштање на хотелот, платената сума не подлежи на враќање на агентот или гостинот.
Промена или откажување на резервација за време на празници до 30 дена пред пристигнување е без пенали.
Промена или откажување на резервација за време на празници помалку од 30 дена пред пристигнување, агентот или гостинот плаќа 100% од целата резервација.
Хотелот прифака рекламации во рок од 48 ч.
За валидни рекламации ќе се сметаат оние кои се со документ потпишан од страна на гостинот и од овластените во хотелот.
Хотелот не прима домашни миленици

 

 

Ковид 19

 


Ковид 19
Во заедничките простории на хотелот, рестораните и баровите на територијата на комплексот, ќе се почитува растојанието помеѓу вработените и гостите од 1,5 до 2 м.
На пример, масите во рестораните ќе се сервираат само откако клиентите ќе ги ослободат.
Бројот на гости кои ги посетуваат рестораните ќе биде ограничен со намалување на капацитетот на местата во рестораните и зголемување на растојанието помеѓу масите за околу 1,5 м. помеѓу нив.
Работното време на рестораните и баровите ке се прилагоди со цел да се обезбеди доволно време и простор за гостите да бидат послужени.
Членовите на персоналот ќе бидат распоредени на фиксни смени, така што истите луѓе работат и со тоа ќе ја ограничат можноста за инфекција.
Мерките за дезинфекција и хигиена ќе бидат значително зголемени. Повеќе диспензери за дезинфекција ќе бидат инсталирани на сите важни точки на хотелот, така што гостите и вработените можат да ги дезинфицираат рацете во секое време. Тоа се, на пример, ресторани и барови, спортски терени, лоби на хотелот и многу повеќе.
Во однос на чистењето на просториите, ќе се воведат нови методи за чистење за да се обезбеди најдобра можна заштита од вируси. Сите соби ќе бидат темелно исчистени пред да пристигнат гостите и секогаш кога ќе ја напуштите просторијата, ќе се применуваат истите протоколи за интензивно длабоко чистење. Бањите, мебелот во просториите, садовите, апаратите, далечинските управувачи за телевизори и климатизери и слично ќе се чистат особено внимателно и прецизно.
Местата за самопослужување, како што се бифе, ќе се сведат на минимум. Каде што е можно, храна и пијалоци ќе им се сервираат на гостите од страна на персоналот кој носи заштитна опрема.
Хотелот го задржува правото да ги менува цените за време на државните празници и специјалните понуди.