| | | | |

Каиро и Хургада Март,Април, Мај

Египет – Каиро и Хургада 
1 Ден

Софија – Каиро

2 Ден

Каиро – Хургада

Појадок. По појадокот поаѓање со автобус до Хургада. По пристигнување пријавување во хотелот на база All Inclusive.

 

3 Ден

Хургада

По појадокот слободно време за на плажа и одмор. Можност за дополнителна екскурзија (со доплата): Ел Гона – „Египетска Венеција“ (45 евра – возрасен / 23 евра – дете до 11,99 години) Ел Гона се наоѓа на 25 километри од Хургада. Оттука започнува тура со брод за време на која ќе видите делфини како пливаат и се нуркаат во прекрасните води на Црвеното Море.Ќе уживате во прекрасниот поглед. Во цената на патувањето е вклучен ручек со безалкохолни пијалоци. Во 14.00 часот враќање во Ел Гона и прошетка со мали чамци низ каналите на градот. Враќање во хотелот за вечера. Ноќевање.

 

4 Ден

Хургада

По појадокот слободно време за на плажа и одмор. Можност за дополнителна екскурзија со доплата: Целодневна екскурзија до Луксор (90 евра за возрасен / 45 евра – дете до 11,99 години) Луксор – античка престолнина на египетските фараони. Посетете го Карнак – најголемиот верски комплекс во светот, кој зафаќа површина од 840 хектари. На античките Египјани им било познато како Ипет-Исут (најсветото место) и е град на храмови. Постојат 3 зони, од кои најголемата е храмот на Амон Ра; храмот на кралицата Хатшепсут – комплекс на антички египетски гробници, што е вистинско архитектонско ремек-дело, изградено во Деир ел-Бахри (Северен манастир); Долина на кралевите – пустинска рамнина опкружена со стрмни ридови. Сместено е на западниот брег на Нил, во близина на градот Теба. Тука е местото на познатата гробница на фараонот Тутанкамон (една од досега откриените 62 гробници); Колосите од Мемнон, две масивни камени статуи на близнаци, кои го претставуваат Аменхотеп III во седечка положба, со рацете на колена и погледот свртен кон исток, кон реката и кон изгрејсонцето; Алејата на сфингите, која се наоѓала меѓу храмовите, чиј почеток и крај сега се откриени. По улицата се движела поворката на фараоните до храмот Карнак, Фабриката за алабастер и музејот на папирус. Турата е целодневна со вклучен ручек во локален ресторан. (Пијалоците консумирани за време на ручекот не се вклучени во цената).

 

5 Ден

Хургада

По појадокот слободно време за на плажа и одмор. Изборна екскурзија со дополата: Сафари во паркот Сахара (50 евра за возрасни / 25 ЕУР – дете до 11,99 години) Запознавање со Египет нема да биде комплетно доколку го пропуштите сафарито во пустината. Дозволете да бидете импресионирани од брзото спуштање на џипот низ дините, екстремното возење со АТВ и двосед џипчиња. Ќе имате јавање на камила и можност да се запознаете со животот на бедуините во пустината. Предвидена е посета на мини зоолошка градина и терариум и ќе присуствувате на мултикултурно шоу (јога, дервиши, ориентални танци), а навечер ќе ги набљудувате ѕвездите со телескоп – сето тоа во една екскурзија со вклучена вечера!

 

6 Ден

Хургада

По појадокот слободно време за на плажа и одмор. Можност за дополнителна екскурзија со доплата: Нуркање во Црвеното Море (50 евра за возрасен / 25 евра – дете до 11,99 години) Подводниот свет е шармантен, полн со живот и бои, неистражен и мистериозен и затоа уште попривлечен. Нуркањето е начин да се запознае овој свет, неверојатна комбинација од нови впечатоци, естетско задоволство, романса од патување, самопознавање и секако – бесконечно задоволство. Во цената е вклучено задолжително осигурување за нуркање, ручек и пијалоци.

 

7 Ден

Хургада

По појадокот слободно време за на плажа и одмор. Можност за дополнителна екскурзија со доплата.

 

8 Ден

Хургада – Софија

Појадок. Трансфер до аеродромот Хургада за директен чартер лет до Софија управуван од Balkan Holidays Air. Слетување на терминалот 1 на аеродромот во Софија.

 

ЧАРТЕР ЛЕТОВИ ТЕРМИНИ

МЕСЕЦ МАРТ

01/03/2023  08/03/2023

08/03/2023  15/03/2023

15/03/2023  22/03/2023

18/03/2023  25/03/2023

22/03/2023  29/03/2023

25/03/2023  01/04/2023

29/03/2023  05/04/2023

 

МЕСЕЦ АПРИЛ

01/04/2023  08/04/2023

05/04/2023  12/04/2023

08/04/2023  15/04/2023

12/04/2023  19/04/2023

15/04/2023  22/04/2023

19/04/2023  26/04/2023

22/04/2023  29/04/2023

26/04/2023  03/05/2023

29/04/2023  06/05/2023

 

МЕСЕЦ МАЈ

03/05/2023  10/05/2023

06/05/2023  13/05/2023

10/05/2023  17/05/2023

ХОТЕЛИ 

MAGIC BEACH 4*- 581 еур по лице

LA ROSA WAVES BEACH 4*- 609 еур по лице

SEAGULL BEACH RESORT 4*-664 еур по лице

MOVENPICK RESORT SOMA BAY 5*-668 еур по лице

AMC ROYAL HOTEL & SPA 5*-691 еур по лице

DESERT ROSE 5*-719 еур по лице

PROTELS GRAND SEAS RESORT 4*-719 еур по лице

PYRAMISA BEACH RESORT 5*-774 еур по лице

TROPITEL SAHL HASHEESH 5*-857 еур по лице

SUNRISE GARDEN BEACH 5*-857 еур по лице

PREMIER LE REVE 5*-1293 еур по лице

 

Дополнителни информации

Цената на пакетот е во евра и вклучува:

 • Авионски билет со директен чартер лет, вклучително и аеродромски такси;
 • Еден кабински багаж до 7 кг. и чекиран багаж 20 кг.;
 • Сите трансфери;
 • 1 ноќ во Каиро во The Oasis Hotel Pyramids 4 * (или слично) со вклучен појадок и вечера;
 • 6 ноќевања во Хургада во избраниот хотел – All Inclusive;
 • Eкскурзијата во Каиро и Египетскиот музеј
 • Услуга од локални водичи придружена со водич од компанијата, кој ќе обезбеди превод на разговорите за време на сите трансфери и екскурзии во програмата;
 •  Водич-преведувач од Бугарија за време на целото патување и целиот престој;

Цената на пакетот НЕ вклучува:

 • Дополнителни екскурзии;
 • Лични трошоци;
 • Бакшиши – 10 долари, во Египет е вообичаено да се даваат бакшиши.
 • Влезна виза за Египет – 25 долари, платена на аеродромот во Хургада. Кога цената ќе се промени, туристите ќе бидат навремено известени;
 • Данок на гориво – објавен 21 ден пред летот (доколку тоа го бара авиокомпанијата);

Услови:

 1. Плаќања:

Авансно плаќање на депозит од 30% по лице при резервација;

Доплата: до 30 дена пред датумот на поаѓање;

 1. Потребни податоци за сите патници *:

 Точно име и презиме по пасош;

 Единствен матичен број (ЕМБ) или датум на раѓање;

 Број на пасош и датум на важење;

* Туроператорот не е одговорен за испратените неточни податоци.

 1. Периоди на откажување:

3.1. Рокот во кој потрошувачот може да се повлече од договорот (откажување) без казна е до 60 дена пред датумот на патување.

3.2. Во случај на откажување од 60 до 30 дена пред датумот на поаѓање, казната е во висина на уплатениот депозит, според условите на специфичната програма, но не помалку од 30% од цената на патувањето.

Ако откажувањето се изврши од 29 до 15 дена пред датумот на поаѓање, казната е 70% од цената на патувањето;

Ако откажувањето се изврши 15 дена или помалку пред датумот на поаѓање, казната е 100% од цената на патувањето;

ВАЖНО :

Промена на цената е можна во: промена на трошоците за транспорт / гориво /, аеродром, пристаниште итн. такси; промена за повеќе од 3% од девизниот курс во периодот помеѓу датумот на склучување на договорот и заминувањето; непредвидени зголемувања на цените од страна на нашите партнери, како и во други објективно потребни случаи.

Девизниот курс што се користи за пресметување на програмата ЕУР / УСД е 1,12.

Поради постојано менување на цените на горивата, авиокомпаниите може да наплатуваат т.н. доплата на гориво. Во овој случај, тур-операторот го задржува правото да ја промени цената на патувањето со реалната вредност на данокот на гориво и тоа ќе се должи за сите резервации за летовите за кои се наплатува, без оглед кога се направени. Цените на горивата во програмата во Софија и Каиро / Хургада се пресметуваат со параметри 780 американски долари / тон и 1 евро = 1,18 долари. Во случај на промена на цените на горивата, може да се наплати надоместок за гориво. Овој надоместок треба да го објави тур-операторот и да го плати корисникот не подоцна од 21 ден пред датумот на поаѓање.

ВНИМАНИЕ:

Авиокомпанијата го задржува правото да ги промени часовите на поаѓање и слетување, за што компанијата навремено ќе ги информира патниците.

Забелешка: Туроператорот НЕ е одговорен за промените во музејските такси и времето на отворање на музеите. Посочените такси се во согласност со информациите содржани во страниците на посочените туристички места. Може да се појават промени. Туристичката агенција го задржува правото да го смени редоследот на програмата од причини што не се во нејзина контрола и не е одговорна за туристите што не се пуштени од релевантните гранични власти.

Важно: За деца под 18 години кои патуваат без родители или со само еден од нив мора да имаат оригинал и фотокопија од заверена изјава дека двајцата родители се согласуваат детето да патува во странство. Ако дете на возраст под 18 години патува само со еден од неговите родители (или со друг придружник освен родител), тој мора да има полномошно заверено на нотар од родителот што не патува + копија од тоа (и ако патува со друг придружник – од двајцата родители) за детето да замине во странство (во случај кога детето патува со двајцата родители, но тие имаат различни презимиња, тие мора да обезбедат извод од матичната книга на детето, како и копија од тоа). Овој документ ќе им служи на граничните власти.

Странците кои влегле во Република Бугарија со сопствен превоз / автомобил / не можат да ги напуштат границите на земјата со друг вид превоз.

Важна информација:

Потребен е важечки меѓународен пасош за патување во Египет. Пасошот мора да важи најмалку 6 месеци по датумот на влегување во земјата. Не се потребни дополнителни вакцини.

Превозот на специјална опрема за екстремни спортови, како што се сурфање, нуркање и други, се организира само по барање и по претходно доставување до тур-операторот.

Овој аранжман не е во организација на ДТУ АтлантиС ДООЕЛ и неможе да се користат COVID-19 ваучерите.

Забелешка:

Увозот и употребата на беспилотни модели на летачки технички уреди, како што се беспилотни летала, хеликоптери и далечински управувани авиони, дронови, е забрането во Египет. Забележете дека таквата опрема ќе биде конфискувана и нејзината употреба е предмет на строги санкции во форма на големи казни и апсење!

Забелешка: Посочените цени се ексклузивни за најавениот период.

Минимален број за спроведување на програмата – 100

Потребни документи:

–           меѓународен пасош

–           не постојат санитарни или други специфични барања

ДОПОЛНИТЕЛНИ ЕКСКУРЗИИ

Целодневна екскурзија до Луксор (95 евра – возрасен / 50 евра – дете)

Поаѓање од хотелите околу 04.00 часот наутро за патување во Луксор – античката престолнина на египетските фараони. Посета на Карнак – најголемиот верски комплекс во светот, кој зафаќа површина од 840 дектари. На античките Египќани им бил познат како Ипет-Исут (најсветото место) и е град на храмови. Постојат 3 зони, од кои во најголемата е храмот на Амон Ра; храмот на кралицата Хатшепсут – комплекс на древноегипетски гробници, кое е вистинско архитектонско ремек-дело, изградено во Деир ел-Бахри (Северен манастир); Долина на кралевите – пустинска рамнина опкружена со стрмни ридови. Расположена е на западниот брег на Нил, во близина на градот Теба. Тука е местото каде се наоѓа познатата гробница на фараонот Тутанкамон (една од досега откриените 62 гробници); Колосите од Мемнон, две масивни камени статуи-близнаци, кои го претставуваат Аменхотеп III во седечка положба, со рацете на колена и погледот свртен кон исток, кон реката и изгрејсонцето; Алејата на сфингите, која се наоѓала меѓу храмовите, чиј почеток и крај се откриени сега. По алеата се движела поворката на фараоните до Карнакскиот храм; Фабрика за алабастер и Музејот на папирусот. Целодневна екскурзија со вклучен ручек во локален ресторан. (Пијалоците консумирани за време на ручекот не се вклучени во цената).

Враќање во хотелот во доцните часови и доцна вечера.

Гранд сафари (60 евра – возрасен / 30 евра – дете) – полудневна екскурзија

Вашето запознавање со Египет нема да биде комплетно ако пропуштите пустински сафари. Ќе бидете импресионирани од брзото спуштање на џипот низ дините, екстремното возење со АТВ и двосед баги. Ќе јавате камила и ќе имате можност да се запознаете со животот на бедуините во пустината. Ќе ја посетите мини зоолошката градина и терариум и ќе гледате мултикултурно шоу (јога, дервиши, ориентални танци), а вечерта ќе ги набудувате ѕвездите со телескоп – сето тоа во една екскурзија со вклучена вечера!

Нуркање (нуркање) во Црвеното Море (60 евра возрасни ) – полудневна екскурзија

Подводниот свет е фасцинантен, полн со живот и бои, неистражен и мистериозен, и затоа е уште попривлечен. Нуркањето е начин да се запознае овој свет, неверојатно комбинирајќи нови впечатоци, естетско задоволство, романса од патувањата, самоспознавање и секако – бесконечно задоволство. Во цената е вклучено задолжително осигурување за нуркање, ручек и безалкохолни пијалоци.

Ел Гуна – „Египетска Венеција“ (60 евра – возрасен / 30 евра – дете до 12 години)

Ел Гона се наоѓа на 25 км од Хургада. Оттука започнува екскурзијата со брод за време на која ќе видите делфини, ќе пливате и ќе нуркате во прекрасните води на Црвеното Море и ќе уживате во прекрасниот поглед. Во цената на патувањето е вклучен ручек со безалкохолни пијалоци.

Во 14.00 часот враќање во Ел Гона и прошетка со мали чамци низ каналите на градот. Враќање во хотелот за вечера.

Цените на екскурзиите се од променлив карактер, истите се валидни при запишување и плаќање во агенција !!

атл

Similar Posts