Лутра Едипсос, Евија 03.05-06.05.2024
|

Лутра Едипсос, Евија 03.05-06.05.2024

Лутра Едипсос, Евија Едипсос или Лутра Едипсос е најпознатата и најстарата бања во Грција, специфична по комбинацијата од термални извори кои тука се влеваат во водите на Егејското Море.  Во прилог на тоа дека се работи за една од најстарите бањи оди и фактот што бањата се спомнува во делата на славниот грчки филозоф Аристотел….

Венеција со островите 02.05-07.05.2024
|

Венеција со островите 02.05-07.05.2024

Венеција со островите  Програма на патување: 1.Ден 02.05.2024 (Четврток) СКОПЈЕ – ВЕНЕЦИЈА Состанок на групата на паркингот кај спортската сала Борис Трајковски (кај пералните) во 13.30 часот. Поаѓање за Италија во 14.00 часот. Патувањето се одвива преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и обавување на царински и гранични формалности. 2.Ден 03.05.2024…

Алпска приказна 02.05.2024-07.05.2024
|

Алпска приказна 02.05.2024-07.05.2024

ВЕЛИГДЕНСКА АЛПСКА ПРИКАЗНА КРАЊСКА ГОРА- КЛАГЕНФУРТ-МИНИМУНДУС-ХАЛШТАТ-САЛЗБУРГ Бонус излет на БЛЕД!  (02.05.2024-07.05.2024)  Сите имаме желби, големи и мали… Некои ни се исполнуваат, некои не. Една од оние желби кои мислите дека нема никогаш да Ви се исполни е да го видите целиот свет. Ако не целиот , тогаш макар тоа што го одбележало минатото и оставило…

Сицилија 17.05.2024-25.05.2024
|

Сицилија 17.05.2024-25.05.2024

 СИЦИЛИЈА-БИСЕРОТ НА ИТАЛИЈАНСКИОТ ЈУГ Оваа пролет Ве водиме на најголемото цветно шоу во светот, Фестивалот на цвеќето во Ното!   СИРАКУЗА-НОТО- ЕТНА- КАТАНИЈА–ТАОРМИНА-СAВОКА- ЧЕФАЛУ- МОНРЕАЛ–ПАЛЕРМО- АГРИЏЕНТО (17.05.2024-25.05.2024)     Земја на митови и легенди, чудовишта и богови… Земја на раскошно културно наследство и природни богатства…На листата на желбите на сите освојувачи… Под будното око на…

Словенечка Истра 02.05.-07.05.2024
|

Словенечка Истра 02.05.-07.05.2024

  ВЕЛИГДЕН ВО СЛОВЕНЕЧКА ИСТРА ПОРЕЧ-СОЛАНА СЕЧОВЉЕ-ПИРАН-ПОРТОРОЖ-ИЗОЛА-КОПЕР-РОВИЊ ТАМУ КАДЕ МОРЕТО ГО ЉУБИ ЗЕЛЕНИОТ ДЕЛ ОД ЕВРОПА (02.05.2024-07.05.2024)  Словенечкиот брег има три должини, во зависност од тоа кој ќе го запрашате: Италијаните, Хрватите или Словенците. Шегата на страна, ако ја гледаме Словенија како школка, тогаш Копер, Изола, Пиран и Порторож се нејзините бисери… На простор од…

Кавала 03.05-06.05.2024
|

Кавала 03.05-06.05.2024

  ВЕЛИГДЕН ВО КАВАЛА (Целодневен излет на Зелениот Остров Тасос)  (03.05.2024-06.05.2024)  Прв ден: 03.05.2024 (петок) 03.00 часот заминување на групата од Скопје кон Грција со попатни застанувања и одмори. Околу пладне пристигнување во Кавала, еден од најубавите грчки градови кој покрај трите имиња – Неаполис, Христополис и Кавала многумина го нарекуваат Монте Карло. Градот наликува на…

Фиренца – Чинкве Тере 01.05-06.05.2024
|

Фиренца – Чинкве Тере 01.05-06.05.2024

  Фиренца – Чинкве Тере 3НП Посетете ги најубавите градови на романтичната Тоскана… Доживејте ги ремек делата на Микеланџело, Леонардо, Донатело, Макијавели во Фиренца, прошетајте по познатиот плоштад на кој се одржува “palio”- трка на коњи во Сиена, сликајте се со кривата кула во Пиза… прошетајте ја бајката наречена Чинкветере… Фиренца – ренесансен дијамант во…

Азурен Брег 01.05-06.05.2024
|

Азурен Брег 01.05-06.05.2024

Азурен Брег(Ница-Кан-Антиб – Сен Тропе – Ез – Монако-Монте Карло) 3НП €279,00 Ве водиме на незаборавно патување со колоритни предели и неверојатно убави градови… Не ја пропуштајте можноста да уживате во мирисот на ловори, маслинки, море, јасмин и парфем во воздухот… Сето тоа зачинето со неверојатни приказни и сцени кои ќе Ви го одземат здивот……

Санторини 02.05-07.05.2024
|

Санторини 02.05-07.05.2024

Санторини 3НП – Велигден   1 ДЕН 02.05.2024 СКОПЈЕ – ПИРЕА Состанок на групата на паркингот спроти спортски центар Борис Трајковски во 15 00ч. Се патува преку гр. премин Богородица со попатни паузи. 2 ДЕН 03.05.2024 ПИРЕА – САНТОРИНИ Пристигнување на пристаништето Пиреа во раните утрински часови. Качување во брод и испловување во 07:25 часот….