Category: Октомвриски Патувања

Анталија – Кападокија 30.10-06.11.2022

Анталија – Кападокија  Земја на феномени со лет од Софија 30/10/2022  06/11/2022 Пред милиони години, во зората на човечката цивилизација се појавила земјата на «самовилските бајки» и стотици пирамиди во централното Анталиско подрачје – земја со еден од најневообичаените пејзажи во светот. Откријте ги  заедно со нас неповторливите историски места: убавината  на Кападокија и турската…
Read more

Zlatibor Mountain Resort & Spa 5*- Златибор 23-ти Октомври

Специјална понуда од Zlatibor Mountain Resort & Spa 5* 23-ти Октомври Zlatibor Mountain Resort & Spa 5*- Златибор Понудата е валидна  21.10-25.10.2022 2 деца до 11,99 години ГРАТИС Цените се дадени по соба на ден за база Појадок и Вечера Цените важат за минимум 2 ноќи престој, 3-то и 4-то ноќевање дополнителни 20% попуст Тип на соба…
Read more

Атина 21.10- 24.10.2022

23-ти Oктомври во Атина Атина е величествен град, чиј далечно минато е завиткано во најпознатите грчки митови и легенди. Настаната е на земја каде се испеани незаборавни стихови, кажани големи мисли, и создадени големи дела од човековата рака. Славата и ја донесоа истакнати уметници, филозофи, научници, државници и војсководи. За нејзината величественост може да сведочат…
Read more

Сараево и Мостар 21.10.2022-24.10.2022

Сараево и Мостар за 23-ти Октомври 21.10.2022-24.10.2022 Kaко ни доаѓа есен, така и се буди желбата за посетување на земјата што ќе ве изненади со убавините на културната разноликост и природата. Екскурзија која ќе ви остане во сеќавање, прошетка низ убавините на Босна и Херцеговина. Нашите ноќевања се во „Ерусалимот на Балканот” поточно Сараево. Го…
Read more

БЕЛГРАД -НОВИ САД – СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ 22.10-24.10.2022

За 23 Октомври во  БЕЛГРАД –НОВИ САД – СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ БЕЛГРАД: Сместен на вливот на реката Сава во Дунав, еден од најстарите градови во Европа, боемски град ,град со богата историја и културно историски знаменитости. НОВИ САД: Сместен на реката Дунав, познат по Петроварадинската тврдина, град кој ја спојува традиционалната и современата модерна архитектура. С.КАРЛОВЦИ: со прекрасна барокна…
Read more

ИСТАНБУЛ 20.10-24.10.2022

ИСТАНБУЛ 23 ОКТОМВРИ   Автобус 5 дена / 3 ноќевања   1 ден 20.10 СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ Состанок на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn”, во 15:30 и паѓање за Истанбул во 16:00 часот. Се патува преку Р. Грција – граничен премин Евзони со попатни паузи. Ноќно возење.   2 ден 21.10  ИСТАНБУЛ НА…
Read more

БУКУРЕШТ И ТРАНСИЛВАНИЈА 21.10-24.10.2022

БУКУРЕШТ И ТРАНСИЛВАНИЈА 23 ОКТОМВРИ Романија — земја во југоисточна Европа. Граничи со Украина и Молдавија на североисток, со Унгарија и Србија на запад и со Бугарија на југ (по должината на реката Дунав). Романија на исток има мал излез на Црно Море. Источните и јужните Карпати минуваат низ централниот дел на земјата. Главниот град…
Read more

КАПАДОКИЈА 20.10-25.10.2022

КАПАДОКИЈА 23 ОКТОМВРИ Автобус 6 дена / 3 ноќевања Aко постои бајка за магична земја од глина, веројатно ќе изгледа како Кападокија, која се наоѓа во централна Турција и е позната по уникатни карпести форми во кои древните народи ги направиле своите домови и светилишта. Областа Кападокија во покраината Невшехир, Турција, со причина е вклучена…
Read more

КАПАДОКИЈА 21-25.10.2022

КАПАДОКИЈА 21-25.10.2022 Организирана група со авион од Скопје (Turkish Airlines) Посетете ја волшебната Кападокија, монденско туристичко место кое порано било нарекувано „земја на самовилите“. Ова место чие име на персиски значи „Земја на убави коњи“ е познато и по многубројните прекрасни долини, кањони и фантастично обликуваните камења, кои својот облик го добиле како резултат на…
Read more

Kraljevi Cardaci Spa 4* Копаоник 23 Октомври

11-ти Октомври H.Kraljevi Cardaci Spa 4*- Копаоник Период 21.10-25.10.2022 2 деца до 11,99 години ГРАТИС 3 дена / 2 ноќи 90€ по лице пакет 4 дена / 3 ноќи 135€ по лице пакет Во цената е вклучено: – Појадок и Вечера на база шведска маса (Оброците се служат на база шведска маса, доколку во хотелот престојуваат помалку од 30 лица оброците се организират на по…
Read more