Санкт Петербург & Москва -Нова Година 2020

 Санкт Петерсбург &    Москва   -Нова Година 2020

28.12-04.01.2020

8 дена/7 ноќевања

   СТ.ПЕТЕРБУРГ&МОСКВА 

 

28.12.-04.01.2020

7 НОЌЕВАЊA СО ПОЈАДОК

BEST WESTERN PLUS VEGA HOTEL4* &  HOTEL MOSKVA 4*

Цена по лице во 1/2 соба на база ноќевање со појадок(со вклучени аеродромски такси)

795€ / 49.290мкд

Цена за деца 2-11,99 со 2 возрасни
(на дополнителен кревет)

735€ / 45.570 мкд

Доплата за 1/1 (еднокреветна соба)

125€ / 7.750 мкд

за 3то возрасно лице не следува попуст!Доплонителниот кревет не е стандарден .

Не се препорачува за возрасни лица.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 ден (28.12.2019 ) Белград -Санкт Петерсбург

Состанок на групата два часа пред поаѓање на аеродромот “Никола Тесла” во 14.50 часот. Лет за Санкт Петерсбург со авиокомпанијата AirSerbia во 16:50 часот ( лет JU 674) . Пристигнувањето на аеродромот во Санкт Петерсбург во 21:40 ч. Трансфер до хотелот. Сместување во хотел. Ноќевање.

2 ден (29.12.2019 )Санкт Петерсбург

Појадок.Факултативна програма: .Факултативна програма до Пушкин-Царското Село – летната резиденција на Екатерина Велика, замокот и прекрасниот парк со површина од 34 км2.Ентериерот на замокот фасцинира со сјајот на уметнички предмети изработени од полускапоцени камења, злато, портрети на династијата Романови. По повод 300 – годишнината од основањето на Санкт Петербург заврши реконструкцијата на познатата Килибарска сала, која го врати некогашниот сјај на дворецот на Катерина. Слободно време. Ноќевање.

03. ден (30.12.2019 ) Санкт Петерсбург

Појадок.Панорамско разгледување на градот : Невски Проспект, Казанскиот Парламентот, Кралскиот плоштад, Адмиралитетот, Васиљевско острово, Ермитаж, Исакиевската катедрала, бронзеното Коњаник … (без да се влезе во просториите) Факултативна програма:Петропавловската тврдина, историското јадро на градот, ПеттропавловскатаЦрква, каде се наоѓаат сите руски императори, почнувајќи со Петар I, Историскиот музеј на Санкт Петербург, познатиот затвор. Слободно време.Ноќевање.

4 Ден (31.12.2019- ) Санкт Петерсбург

Појадок.Факултативна програма:Ермитаж, разглед на еден од најголемите музеи во светот на Зимскиот дворец, со над 3 милиони експонати, со ремек-делата на Леонардо да Винчи, Тицијан, Ван Гог, Сезан, Пикасо .Панорамско разгледување на градот : Невски Проспект, Казанскиот Парламентот, Кралскиот плоштад, Адмиралитетот, Васиљевско острово, Ермитаж, Исакиевската катедрала, бронзеното Коњаник … (без да се влезе во просториите)Слободно време.

Навечер со водич и метро на Дворскиот плоштад,кај Зимскиот дворец,со концерти и огномет се дочекува Новата Година.Ноќевање.

5 Ден (01.01.2020) Санкт Петерсбург-Москва

Појадок.. Трансфер до железничка станица.Патување за Москва во 13:00 часот со современ воз Сапсан. Пристигнување во 16.40м часот. Трансфер до хотелот.Посета на Московското метро во вечерните часови,особено на некои од најубавите метро станици, кои наликуваат на музеи (мозаици, скулптури) (факултативно)

6 Ден (02.01.2020 ) Москва

Појадок. .Панорамско разгледување на градот со автобус: центарот на градот, Црвениот плоштад, Кремљ, Црквата на Василиј, Бољшој театарот, Црква на Исус Христос Спасителот,Новодевичанскиот Манастир, видиковецот Врапчево брдо, Универзитетот “Ломоносов”, Паркот на победата и други. (без ввлегување во објектите)..Факултативна екскурзија кон Музеот Бородинската битка -посветен на војната на Наполеон во 1812.Главен експонат на музејот е панорамаата,кое преставува огромно сликано платно со димензии 115 х 15м,кое виси во затворен круг и преставува еден од најтешките моменти на војната на Бородинското поле. Слободно време. Ноќевање во хотел.

7 ден(03.01.2020 ) Москва

ПојадокФакултативна програма: Сергиев посад (поранешен Загорск, 70 километри од Москва), еден од најстарите и најголемите руски манастирски комплекси, поранешна резиденција на рускиот патријарх. Потоа, разглед на Тројствената лавра на Св. Сергеј. .Враќање во хотел и слободно попладне/вечер за одмор и индивидуални активности, или факултативно вечерно крстарење во река – пловење со ексклузивниот брод -ресторан Radisson.Ноќевање.

8ден(04.01.2020 ) Москва-Белград

Појадокфакултативна посета на Кремљ, најстариот дел од историскиот центар на Москва, со извонредна убавина на архитектонски и уметнички комплекс. Прошетка по делот на црквата Успесение на Архангел, палатата каде се наоѓа ризницата на Царска Русија. Големо историското и уметничкото богатство на Московскиот Кремљ, кои се собрани во една збирка од која е настанат Музејот (Богатството од Царска Русија), кој е под заштита на УНЕСКО. Посета на палатата на оружјето, ризницата на царска Русија…. Слободно време. Трансфер до аеродром. Лет за Белград во 22.40часот (ЈU 655). Пристигнување во 23:40 часот.

Во цената е вклучено:

• авионски карти  според програмата;

• Вклучени  аеродромски такси и задолжителното осигурување во авионскиот сообраќај (сса 117 € (7260 мкд), кои се подложни  на промени

• Сместување во Москва – Delta 4 *во двокреветна соба, со појадок

• Сместување во  Ст.Петерсбург – Pulkovskaya4* во двокреветна соба, со појадок

.  Превоз со воз Сапсан-  Ст.Петерсбург –Москва

• Трансфери според програмата;

• разглед на Москва и Ст.Петерсбург

• Придружник на групата, локални водичи; организација на аранжманот

Цената не е вклучено:

• факултативни програми;

• индивидуални трошоци;

Факултативна програма:

Москва

• Кремљ (делот на Кремљ и две православни цркви),   40 еур

• Сергиев имот (поранешен Загорск) 40  еур

• Прошетка на Московското метро 10  еур

• Панорама на Бородинската битка  30еур

• Kрстарење по реката Москва  35 еур

Ст.Петерсбург

• Петропавловската тврдина 30 еур

• Ермитаж 40 еур

•Пушкин (Царското село) 75 еур

Сите цени вклучува: водич, автобуски превоз и влезници

За реализација на Пушкин ( Царско село ), Кремљ и Палатата на оружјето пријавување и плаќање е веднаш со правење на резервација во агенција.

Плаќањето е задолжително во денари
За ова патување потребен е валиден биометриски пасош (виза за туристичко патување не е потребна)
Краен рок за откажување на аранжманот од страна на агенцијата 7 дена пред патување
За резервација задолжителна уплата аванс од 30% од вкупниот износ, целосна доплата 10 дена пред патување 

 • Доколку не се оствари минималниот број на патници агенцијата го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
 • Краен рок за отказ на аранжманот од страна на агенцијата е 7 дена пред патувањето.
 • Плаќањето и доплатите во земјата во врска со ова патување, патниците ги вршат во денари. Факултативните излети се плаќаат исклучиво во валутата на земјата која е цел на патување,  на лице место.
 • Содржината на Панорамските тури и разгледите се подложни на промени условени од оправдани причини, (застој во сообраќајот, локални штрајкови, лоши временски услови…)
 • Цените се однесуваат за сместување во стандардни соби. Поглед на море / базен агенцијата не може да гарантира, со исклучок во случај кога за одреден хотел постои доплата со која патникот си обезбедува поглед на море / базен.
 • Категоризацијата на хотелите е врз основа на категориите во договорот помеѓу организаторот на патувањето и ино партнерот. Во случај на накнадна промена организаторот не сноси одговорност. Видот и квалитетот на храната зависат од категоријата на хотелот и организаторот нема влијание на истата. Распределбата на соби во хотелот врши исклучиво рецепцијата по пристигнување во хотелот. Организаторот не може да влијае на спратот, позицијата на собата или големината на креветите, освен во случај кога има доплата за истите.
 • За сместувањето на патниците задолжен е придружникот / представникот на групата. Еден хотелски ден како и услугите во истиот се рачуна од 14:00 час од денот на важоста на аранжманот до 12:00 часот на пладне на последниот ден на аранжманот, без разлика кога (во зависност од саатниците на летот, на кои организаторот не може да влијае) гостинот ќе влезе / излезе од хотелот. Секое користење на собите и услугите во хотелот, првиот ден пред 14Ч00 час / последниот ден по 12:00 час се подлежни на дополнителни трошоци кои ги наплаќа хотелот. За периодот од напуштањето на собите до моментот за трансфер до аеродром, секогаш се обезбедува простор за складирање на багажот.
 • Дополнителните односно помошните кревети најчесто се на расклопување, и често пати со помали димензии од стандардните кревети. Некои од хотелите не нудат можност за дополнителен кревет, и во истите децата го делат истиот лежај со родителите.
 • Организаторот не сноси одговорност за евентуалните поинакви усни информации за програмата на патување.
 • Цената на аеродромските такси е подлежна на промена и не зависи од организаторот на аранжманот туку од самата авио компанија. Точната цена на аеродромската такса се утврдува при издавањето на авионската карта, најдоцна 48 часа пред почеток на патувањето.
 • Организаторот го задржува правото на промени во програмата кои се однесуваат на распоредот на поедини содржини заради објективни околности.
 • Ги молиме патниците ВНИМАТЕЛНО да ги прочитаат ОПШТИТЕ УСЛОВИ НА ПАТУВАЊЕ за агенции членки на СКТМ кои се составен дел на оваа програма.