Москва & Санкт Петербург Нова Година 2020

Дочек  на Новата Година во

МОСКВА & СТ.ПЕТЕРБУРГ

29.12.-04.01.2020

7 дена – 6 ноќи

со лет од/до Бе

лград

ХОТЕЛ 4*
(Москва&ст.петербург) 

ВРЕМЕ НА ПРЕСТОЈ

29.12-04.01.2020

УСЛУГИ

BB

НОЌЕВАЊА

4

Цена по лице во двокреветна соба(со вклучени аеродромски такси)

765 € / 47.430 мкд

Цена за дете од2 -12 г со две возрасни лица(дополнителен кревет)

705 /43.710 мкд

Доплата за еднокреветна соба

115 € / 7.130 мкд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 ден (29.12.2019) БЕЛГРАД -МОСКВА
Состанок на групата на аеродром Никола Теасла два часа пред поаѓање во 04.15 часот. Лет со авиокомпанијата Air Serbia во 06.15 часот (лет JU 650) . Слетување на аеродромот во Москва -Шереметјево во 11..05 часот. Панорамско разгледување на градот со автобус (без влез во објекти): центарот на градот, Црвениот плоштад, Кремљ, Црквата на Василиј, Бољшој театарот, Црква на Исус Христос СпасиВо вечерните часови, факултативна посета на Московското Метро во вечерните часови, особено на некои од најубавите метро станици кои се налик музеи со бројни мозаици, скулптури, итн., Новодевичанскиот Манастир, видиковецот Врапчево брдо, Универзитетот “Ломоносов”, Паркот на победата и други..Ноќевање.

2 ден(30.12.2019) МОСКВА
Појадок .Факултативна посета на Кремљ, најстариот дел од историскиот центар на Москва, со извонредна убавина на архитектонски и уметнички комплекс. Прошетка по делот на црквата Успесение на Архангел, палатата каде се наоѓа ризницата на Царска Русија. Големо историското и уметничкото богатство на Московскиот Кремљ, кои се собрани во една збирка од која е настанат Музејот (Богатството од Царска Русија), кој е под заштита на УНЕСКО. Посета на палатата на оружјето, ризницата на царска РусијаПоаѓање на факултативна екскурзија кон Музеот Бородинската битка -посветен на војната на Наполеон во 1812.Главен експонат на музејот е панорамаата,кое преставува огромно сликано платно со димензии 115 х 15м,кое виси во затворен круг и преставува еден од најтешките моменти на војната на Бородинското поле. Факултативно вечерно крстарење – пловење со ексклузивниот брод -ресторан Radisson. Ноќевање.

3 ден(31.01.2020) МОСКВА
Појадок. . Поаѓање на факултативна екскурзија кон Сергиев Посад (поранешен Загорск, 70 километри од Москва), еден од најстарите и најголемите руски манастирски комплекси, како и поранешна резиденција на рускиот патријарх. Потоа, разглед на Тројствената лавра на Св. Сергеј.Слободно време. Враќање во хотел и слободно попладне/вечер за одмор и индивидуални активности, или навечер одење до Црвениот Плоштад(со метро,со водич),каде традиционално со гоолем огномет се пречекува Новатата Година.Ноќевање

4 ден (01.01.2020 ) МОСКВА –СТ.ПЕТЕРБУРГ
Појадок. Појадок.. Трансфер до железничка станица.Патување за Санкт Петерсбургво 13.00 часот со современ воз Сапсан. Пристигнување во 16.40 часот. Трансфер до хотелот. Сместување Слободно време. Ноќевање . Ноќевање .

5 ден (02.01.2020)
Појадок. Панорамско разгледување на градот : Невски Проспект, Казанскиот Парламентот, Кралскиот плоштад,Адмиралитетот, Васиљевско острово, Ермитаж, Исакиевската катедрала, бронзеното Коњаник … (без да се влезе во просториите). Факултативен разглед на Петропавловската тврдина, историското јадро на градот, ПеттропавловскатаЦрква, каде се наоѓаат сите руски императори, почнувајќи со Петар I, Историскиот музеј на Санкт Петербург, познатиот затвор. Ноќевање.

6 Ден (03.01.2020) Санкт Петерсбург
Појадок. Факултативна програма до Пушкин-Царското Село – летната резиденција на Екатерина Велика, замокот и прекрасниот парк со површина од 34 км2.Ентериерот на замокот фасцинира со сјајот на уметнички предмети изработени од полускапоцени камења, злато, портрети на династијата Романови. По повод 300 – годишнината од основањето на Санкт Петербург заврши реконструкцијата на познатата Килибарска сала, која го врати некогашниот сјај на дворецот на Катерина. Ноќевање.

7 ден (04.01.2020) Санкт Петерсбург -Белград
Појадок.Факултативна програма: Ермитаж, разглед на еден од најголемите музеи во светот на Зимскиот дворец, со над 3 милиони експонати, со ремек-делата на Леонардо да Винчи, Тицијан, Ван Гог, Сезан, Пикасо Слободно време.Трансфер до аеродромот .Лет за Белград во 22:30 часот си . ..Пристигнување во Белград во 23.20 часот.

Цената влучува:

 • Авионски превоз  Белград – Москва/Ст.Петербург – Белград
 • 6 ноќевања со појадок во хотел 4*
 • Организиран трансфер аеродром – хотел – аеродром, според програма.
 • Панорамски разглед на градот со водич на српски јазик (без влезници во објекти).
 • Техничко водство / Пратител на групата.
 • Аеродромски такси од  123  вклучени во цената(подложни на промени)
 •  Москва – Ст Петрбург ( воз)

Цената не вклучува:

 • Индивидуални трошоци и дополнителни оброци и пијалоци кои не се наведени во програмата.
 • Оброк во авион
 • Задолжително патничко осигурување
 • Факултативни излети:
 • МОСКВА

СТ.ПЕТЕРБУРГ

 • Ермитаж   40еур
 • •Пушкин (Царското село) 55 еур

.Петропавловска Тврдина            30  еур

*** Во цените за факултативни излет се вклучени превоз, влезница (каде што ја има), локален водич. Минимален број на патници за реализација на излетите е 15 лица. За помалку пријавени лица (10-14) факултативата би можела да се реализира но со јавен превоз.

Hotel  Delta 4*www.izmailovo.ru

Хотелот е дел од поранешниот комплекс Izmailovo. Метро станицата е на 100  m од хотелот. Во близина на хотелот има голем број на ресторани, трговски центар и голем пазар за сувенири. Возење со метро до Црвениот плоштад трае околу 15 минути (од хотелот со пешачење  25 минути), како информација за движење  во слободно време. Во 2012 год. хотелот е комплетно реновиран. Појадокот е шведска маса.

Hotel Pulkovskaya 4*https://www.parkinn.com/hotelpulkovskaya-stpetersburg

Хотелот се наоѓа на МосковскиотПроспект, има добра поврзаност со центарот. Метро станицата е во близина, што олеснува  брзо да се стигне до центарот на градот. Хотелот располага со ресторани: пивен со своја сопствена мини-пивара-бренд -Пауланер и музика во живо секоја вечер; јапонски ресторан со голем избор на специјалитети. Опремен фитнес центар, со базени, сауни и третмани за масажа.

Забелешки:

  • За резервации потребен е аванс од 40% од вкупнот износ на аранжманот.
  • Целосна уплата, најдоцна петнаесет (15) дена пред започнување на аранжманот.
  • Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
  • Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
  • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.  
  • Распоредот и содржината на посетите и разгледите може да претрпи промена во зависност од состојбата на терен.