Почетна > Destination > Мајски патувања > GRUZIJA SV.KIRIL I METODIJ 21.05-25.05.2019

GRUZIJA SV.KIRIL I METODIJ 21.05-25.05.2019 - 5 Days

Грузија за Св.Кирил и Методиј

საქართველო / Сакартвело

 

Грузија (грузиски: საქართველო / Сакартвело) е држава во Источна Европа.На запад, Грузија излегува на Црното Море, на север граничи со Русија, на југ со Турција и на исток со Азербејџан. Вкупната површина на Грузија изнесува околу 69.000 километри квадратни со население од околу 4.385 милиони жители. Главен град на државата е Тбилиси, додека официјален јазик е грузискиот јазик.

 

Историјата на Грузија започнува уште со старите кралства Колчис и Кавкаска Иберија и таа е една од првите држави кои го прифатиле христијанството во 4 век. Својата најголема економска и политичка моќ Грузија ја стекнала под раководство на кралот Давид IV и кралицата Тамар во 11 и 12 век. На почетокот на 19 век Грузија била припоена кон Царска Русија.[6] По кратката самостојност како Демократска Република Грузија, државата била приклучена кон СССР во 1922, за да во 1991 година повторно стане независна и суверена држава.

 

Должина на рутата: 920 КМ
Времетраење: 5 дена


Предвидени места за посета:
Град Мтскхета: манастир Жвари, катедрала Светихховели
Тбилиси: Катедралата Света Тројца, Црквата Метехи, Тврдина Нарикала, Легтхахеви, улицата Шардени и неговата населба, Мостот на Мирот
Картли регионот: Сталин куќа-музеј,  пештерите Уплисткхе
Имерети регион: град Кутаиси, премин Рикоти, катедрала Баграти, академија и манастирГелати
Регион Кахети: Дејвид Гареја Монашки комплекс, град Сигнаги, манастир Бодбе;

 

Програма на патувањето:

 

21.05.2019 Вторник ДЕН 1: Битола-Солун-Кутаиси

Состанок на групата .Заминување за аеродром Солун лет за Грузија во 08,35ч (грчко време). Пристигнување во аеродромот Кутаиси до 17.20 часот – втор по големина град во Грузија. Трансфер во хотелот. Заедничка вечерна  прошетка во градот Кутаиси. Слободно време за вечера. Ноќевање 1.

22.05.2019 Среда ДЕН 2: Кутаиси-Мтсхета-Тбилиси
Појадок во хотелот. Заминување со автобус кон источна Грузија и посета на градот Мтскета попатно  со локалитетите на светското наследство на УНЕСКО – манастирот на Жвари  VIII век и катедралата Светицховели од 11 век. Прошетка низ уличките наредени со продавници за шарени сувенири во градот Мцхета. Заминување за Тбилиси. Разглед на Тбилиси: се посетуваат  сите главни атракции на градот. Катедралата Света Тројца (“Самеба”) изградена во 21 век. која воедно е и  главната православна катедрала во Грузија. Продолжување  до црквата Метехи од 13 век. кој се наоѓа покрај брегот на реката Мтквари. Возење до тврдината Нарикала со жичара. Тврдината Нарикала датира од 4 век од н.е., има извонредна локација со прекрасни панорамски поглед над градот Тбилиси. Прошетајте до Легватхеви (преведено буквално како “Слива Равина”) – прекрасно место со водопад и мала река. Прошетка во парк во близина на бањите на Сулфур, добро познати по своите лековити способности се наоѓаат во близина, улицата Шардени и неговата населба и плоштадот Мејдан со своите отворени кафулиња, галерии и продавници за сувенири. Преминете го Мостот на мирот – модерен стаклен мост во високотехнолошки стил. Слободно време на авенијата Руставели, каде што можете да  купите сувенири и ракотворби. Организирана  вечера во грузиски ресторан со народни изведби. Ноќевање 2.

23.05.2019 Четврток ДЕН 3: ТБИЛИСИ-ДАВИД ГАРЕЈА-БОДБЕ-СИГНАГИ-ТБИЛИСИ
Појадок во хотелот. Заминување за полупустината  Дејвид Гареа каде ќе ги истражиме манастирските комплекси и пештерите на Давид Гареја. Комплексот ги интегрира стотиците келии, живеалишта, цркви и капели кои се пресекуваат во карпите. Дел од комплексот е исто така лоциран во Азербејџан. Дејвид Гареја манастирот Лавра е основан во 6 век. од Свети Давид Гарели, еден од асирските монаси кои пристигнале во Грузија за да го рашират православното христијанство во регионите. Манастирот на пештерата Убабно од 9 до 16 век. содржи фрески со висока уметничка вештина, што ги направи суштински дел од светското богатство. Продолжување до Кахети – регионот за производство на вино од Грузија – и пристигање во Сигнаги. Сигнаги е мало гратче опкружено со дефанзивен ѕид од 18 век. Градот е познат како “град на љубовта” од локалното население. * По желба дегустација на вино во локалната винарија Сигнаги. Вечера во сигнагиско локално семејство со вино. Враќање назад во Тбилиси. Ноќевање 3.

 

24.05.2019 Петок ДЕН 4: ТБИЛИСИ-ГОРИ-УПЛИСТИКЕ-КУТАИСИ
Појадок во хотелот. Заминување кон градот Гори – центарот на регионот Картли. Советскиот лидер Сталин е роден во Гори и ги поминал првите неколку години тука. Денес, неговата куќа функционира како музеј кој ги претставува личните предмети на Сталин. Возење до Уплистхе пештерата која датира од 1 милениум п.н.е., и се наоѓа на околу 14 километри од Гори. По истражувањето на пештерите, ќе се вратиме на Запад преку преминот Рикоти – земјата на Златното руно. Можноост  да се направат неколку застанувања  на патот: на патеката постојат локални земјоделски пазари, продавајќи мед, печурки и овошје, како и можност за фотографирање на прекрасните предели. Пристигне во Кутаиси. Ден  за разглед и истражување на градот и неговата околина: Посета на две локации на светско културно наследство на УНЕСКО: Катедралата  Баграти 11-ти век, која се наоѓа во центарот на градот Кутаиси на врвот на ридот и Академијата Гелати и манастирот 12-ти век. со прекрасни мозаици внатре. Вечера. Ноќевање 4.

 

25.05.2019 Сабота ДЕН 5: КУТАИСИ-СОЛУН-МАКЕДОНИЈА
Појадок во хотелот рано изутрина. Трансфер до аеродромот Кутаиси до 05:40 часот. Лет за Солун. Посета на Солун со можност за слободно време, прошетка и шопинг. Заминување  за Македонија во попладневните часови. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

Цена на аранжманот: 569 Еур/ 35,270 денари
*Со целосна уплата до 31/12/2018 – 50 еур ПОПУСТ по лице

Доплата за трансфер од Скопје 10 еур по лице

 

ВО ЦЕНАТА НА AРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
• Организиран автобуски превоз Скопје-аеродром Солун-Скопје
• Авионски превоз Солун-Кутаиси со Wizzair (рачен багаж 55×40×23cm)
• Превоз со удобен автобус за сите денови;
Сместување во двокреветни и трокреветни соби во  хотелите:
• Хотелско сместување на база 4 ноќевања со појадок

Оброци вклучени во цена:
• 4 x Појадок – на денови 2, 3, 4, 5;
• 1 x вечера со фолклорни изведби на ден 2;
• 1 x вечера во сигнагиско локално семејство на ден 3;
• 1 x вечера во грузиски ресторани на 4 ден;
• Вода (2 x шишиња по лице дневно)
Забава и други:
• Екскурзии во согласност со програмата
• Влезници во согласност со програмата
• Сите даноци и туристичка такса

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
• Виза за Република Грузија 20 УСД (не е потребна доколку поседувате валидна виза за САД, Австралија или Велика Британија)
• Патничко осигурување  360 денари
• Трансфери од останати градови во Македонија 10 Еур повратно
• Сите ручеци и вечерите на денови 1 и 5;
• Алкохолни пијалоци (освен во винаријата)
• Лични трошоци
• Доплата за голем куфер 10 кг во двата правци 30 Еур
• Услуги што не се споменати во оваа програма

 

You can send your inquiry via the form below.

Price From EUR € 569 EUR  519/person
519
Total 519 EUR