Малта

Опис на патувањето

Малта е прекрасна дестинација со тиркизно море, добри плажи, богато културно наследство, архитектура која воодушевува, голем избор на различни ресторани и локали за динамичен ноќен провод. На Малта се шири љубов и насмевка, прекрасна храна со европско, арапско и африканско влијание и вкусно локално вино. Валета, главниот град на Малта е заштитен од УНЕСКО, град во кој се наоѓа третиот најстар европски театар Manoel. Се е релативно близу, транспортната мрежа е исклучително организирана, така што без проблем се стигнува од едниот на другиот крај на островот.

Малта, Гозо и Комино

Република Малта е островска држава во Средоземно море која се состои од неколку острови од кои само три се населени: Малта, Гозо и Комино. Во земјата живеат помалку од половина милион жители, но според површината, е една од најгусто населените земји во светот. Летувалишта: Valletta, Sliema, St. Julian’s, Qawra, Bugibba, Mellieha

St. Julian’s е најголемо и најпосетено туристичко средиште во Малта, со интересни згради и палати од времето на британското владеење, заливи, песочни и камени плажи… Paceville е средиште на ноќната забава со многу барови и дискотеки. Главниот град Валета е оддалечен десетина километри и е поврзан со автобуски линии.

Живописното туристичко место Sliema сместено на североисточниот брег на Малта на 7 км од главниот град Валета, поврзан со локални автобуски линии. Sliema има 3 километарско шеталиште покрај море, опружено со згради и палати, одличен шопинг, кафичи, ресторани и спортски содржини. Со прошетка покрај море брзо се стигнува до St. Julian’s.

01. Ден (Петок) СКОПЈЕ – МАЛТА

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 04:45 часот. Полетување за Малта во 06:10 и пристигнување во 07׃55 часот. Организиран трансфер и сместување во хотелот. Слободно време за уживање во убавините. Ноќевање.

2 до 7 Ден МАЛТА

Престој во избраниот хотел. Денови за одмор и капење во море како “тиркизно кадифе”. За време на престојот во Малта се организираат факултативни излети…

08. Ден (Петок) МАЛТА – СКОПЈЕ

Појадок. Организиран трансфер до Аеродромот на Малта. Полетување за Скопје во 08:25 часот и пристигнување во 10:10 часот.

Хотел GOLDEN TULIP VIVALDI 4* се наоѓа во атрактивниот дел Paceville во St. Julian’s, така што бројните клубови, ресторани и продавници се во негова непосредна близина. Во главниот ресторан храната се служи на принцип шведска маса, а хотелот има и бар со лесни јадења, затворен базен, џакузи и теретана кои се бесплатни. Користењето на сауна и турско купатило се со доплата. Во сите стандардни соби може да се сместат максимум 3 лица и имаат купатило со када или туш кабина, клима уред, балкон, телефон, сателитска ТВ, мини бар, фен. Сефот е на рецепција и е со доплата. Супериор собите со поглед на море се поголеми од стандардните соби и во нив може да се сместат 4 лица. На 100 метри оддалеченост од хотелот има плажа и на 300 метри автобуска станица.

HOTEL GOLDEN TULIP VIVALDI 4* 14.07-21.07 21.07-28.07 28.07-04.08 04.08-11.08
Денови/Ноќевања 8/7 8/7 8/7 8/7
Во 1/2 стандардна соба, НП 689 699 719 719
Трето лице на дополнителен кревет 489 489 489 489
Дете 2 – 12 год на дополнителен кревет 299 299 299 299
Во 1/2 superior соба поглед на море, НП 789 799 799 799
Трето лице на дополнителен кревет 499 499 499 499
Дете 2 – 12 год на дополнителен кревет 299 299 299 299

 

Хотел ALEXANDRA 3* се наоѓа во центарот на St. Julian’s, локација погодна за прошетки и забава покрај продавниците и рестораните. Хотелот располага со 188 соби со тераса и 22 апартмани распредени на 6 катови. Сите стандардни соби се климатизирани, со купатило, балкон, сателитска ТВ, телефон. Сеф , фрижидер и фен се достапни на барање со соодветна доплата. Некои од собите гледат на базен, додека оние на повисоките катови имаат оддалечен поглед кон морето. Хотелот има надворешен базен и бар на највисокиот спрат со поглед на Средоземното море, затворен базен, џакузи и Спа центар, игротека и елегантно уреден модерен ресторан. На околу 500 метри оддалеченост од хотелот има плажа и на 300 метри автобуска станица.

 

HOTEL ALEXANDRA 3* 14.07-21.07 21.07-28.07 28.07-04.08 04.08-11.08
Денови/Ноќевања 8/7 8/7 8/7 8/7
Во 1/2 стандардна соба, НП 599 629 659 659
Трето лице на дополнителен кревет 539 539 539 539
Дете 2 – 12 год на дополнителен кревет 399 399 399 399

Во цената на аранжманот е вклучено

 • Авионски превоз на релација: Скопје – Малта – Скопје со вклучени аеродромски такси
 • Трансфер од Аеродромот на Малта до избраниот хотел
 • Сместување во избраниот хотел на Малта на база 7 ноќевања со појадок
 • Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 42х32х25см)
 • Професионална организација на аранжманот

Во цената на аранжманот не е вклучено

 • Доплата за голема кабинска торба (со димензии 56х45х25см) 2.100 денари
 • или Доплата за багаж (1 торба/куфер со максимум 23kg) 5.000 денари
 • Туристичка такса 0,5 евра на ден (се плаќа во хотелот на рецепција)
 • Патничко – здравствено осигурување 395 денари

Напомени

 • За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 25 патници
 • За овој аранжман важат Опшите услови за патување на СКТМ
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *